cajovy blog logo full

Návod na dobrý ovocný čaj

Modifikace: 2019/03/04

Ovocné směsi se stávají stále oblíbenějšími a jejich spotřeba roste rychleji než u čajů černých nebo zelených. Pro své vlastnosti a dobrou cenu jsou tahounem trhu s teplými nápoji. Výrobci jsou si toho vědomi a nabídka ovocných směsí se v posledních letech obrovsky rozšířila.

Pití pro každého

Mohou se pít bez omezení v každém věku, protože neobsahují tein, kofein ani žádné jiné povzbuzující látky. Vyrábějí se na čistě přírodní bázi a výživoví poradci je doporučuji i pro těhotné, seniory nebo pro malé děti.

Dokonce některé zdroje uvádějí, že zpomalují stárnutí, zvyšují obranyschopnost. Dobře se po nich usíná, a proto si je můžeme dopřávat i večer. Ideálně hasí žízeň a příjemně osvěží, lze je připravovat teplé i chlazené v létě. Představují ideální základ pravidelného pitného režimu, protože neobsahují žádné kalorie ani přidaný cukr. Jsou ideální náhradou za sycené nápoje nebo džusy, což můžete po nějaké době poznat, když si stoupnete na váhu nebo navštívíte zubaře.

Obsahují celou škálu vitaminů, minerálních látek a antioxidantů – podle použitých surovin. Teplý ovocný nálev je báječnou prevencí před chřipkou, nachlazením i před dalšími případnými onemocněními.  Zřejmě každý druh ovoce obsahuje vitamín C, takže jej obsahují i ovocné směsi.

Trocha historie nezabije

Ovocné čaje se dostaly do hledáčku českých spotřebitelů údajně až v 90. letech minulého století. Ve staré Evropě se objevily o téměř půlstoletí dříve.  Hovoříme samozřejmě o masové výrobě, protože po dlouhá staletí se v každé chalupě kdysi sušily byliny a ovoce, ze kterých se vařívaly odvary. Pravý čaj byl ještě nedávno koloniálním zbožím, které se kupovalo jen jako luxus u mimořádných příležitostí.

Základem ovocného čaje je sušené ovoce, byliny a koření. Průměrný Čech, Moravák a Slezan vypijí podle spotřebitelských průzkumů 500 šálků ročně. Čtyřicet procent dotázaných českých spotřebitelů uvedlo, že preferuje ovocné čaje. Místa na bednách mezi top produkty v tomto segmentu si po dlouhá léta drží lesní plody. Pro svoji chuť i vůni po lesních jahodách, borůvkách, malinách a ostružinách patří mezi nejoblíbenější ovocné čaje.

Proč ovocné směsi-

Proč ovocné směsi?

Sušené ovoce je zdrojem řady vitamínů skupiny B, provitamínu A a vitaminu C, který chrání náš organismus, působí antioxidačně a využívá se k prevenci infekčních onemocnění. Velmi významnými složkami jsou antioxidační látky, zejména je mají barviva obsažená v tmavém nebo červeném ovoci, jako je právě aronie, borůvky, ostružiny, plody černého bezu, které působí ochranně na lidský organismus.

Základem pro výrobu ovocných směsí jsou především plody nebo slupky z jablek, plody šípku, pomerančová a citronová kůra, květ ibišku, ale také plody aronie, černého rybízu, malin, borůvek, rakytníku, černého bezu nebo v poslední době stále více oblíbených třešní. Používají se ve formě mleté sušiny nebo jako ve vodě rozpustné extrakty.

Ibišek dává nálevu charakteristickou sytě červenou barvu a příjemně nakyslou chuť. Čaje bez použití ibišku mají méně výrazné barvy. Šípek obsahuje v přírodním stavu značné množství vitamínu C.  Sušená pomerančová kůra dodává čaji jemně nahořklou citrusovou příchuť.  Jablko nijak neovlivňuje barvu hotového čaje, mírně jej oslazuje a kompenzuje tak kyselý účinek ibišku. Jablečný čaj je však bohatým zdrojem vitamínů a pomáhá odkyselovat organismus.

Sušená šťáva v čaji

Další možností jsou i sušené šťávy z ovoce, například z malin, jahod, rybízu nebo citrusových plodů, které se rovněž rozpouští po přelití horkou vodou. Jsou přírodní, s přirozenou chutí a vůní.  Zajímavými složkami jsou exotické druhy koření – zázvor, skořice, hřebíček, lékořice nebo anýz.

Moderní technologie umožnují přidávat do čajových směsi i sušený med.

Součástí ovocných čajů mohou být i byliny, například list ostružiníku, maliníku, kopřivy, květ bezu, list jahodníku, máta peprná, meduňka lékařská, heřmánek pravý.

Aromatizovat nebo ne?

Již odedávna se např. v Číně používalo ke zjemnění chuti černého čaje květů jasmínu, vanilky nebo růží.

K aromatizování čajů se dnes používá aromata přírodní nebo přírodně identická. Tyto jsou podle literatury s originálními chuťově de facto shodné a ve své chemické struktuře a svém složení úplně stejné a zdraví zcela neškodné.

Příprava ovocných čajů

Příprava ovocných čajů

Pro zalití ovocných směsí potřebujeme 100 °C vodu. Nespornou výhodou je i to, že nemusíme hlídat dobu jejich louhování, jak u čaje černého, protože jejich nálev nehořkne, naopak může nabývat na kvalitě, proto se ovocné čaje louhují někdy 5–8 minut a někdy i 8 –10 minut, podle výrobku. Jsou také vhodné do termosky.

Také pro byliny platí, že je pro něj nejlepší právě převařená, doba louhování pak bývá zpravidla také 5-10 minut.

Hotový nálev je možno pít bez jakýchkoli přísad, ale je možno jej ochutit cukrem, medem, sladidlem apod.

Ovocné směsi jsou ideálním ke konzumaci za tepla i za studena, výborně se hodí k výrobě míchaných nápojů v kombinaci s ovocnými šťávami nebo alkoholem, v létě pak k výrobě chlazených čajů. Kromě toho jej lze použít i jako nápoj k jídlu.

Pravidla pro skladování

Uchovejte ovocné čaje v uzavřených obalech, které pomohou chránit aroma.

Skladujte na chladném místě dále od aromatických bylin nebo koření.

Kupte si takové množství ovocného čaje, které vystačí na kvarták. Po této době se začíná aroma z již otevřeného čaje postupně vytrácet.

 

Současný trh nabízí takové bohatství ovocných směsí, že si vybere úplně každý.

Pravidla pro skladování

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 4]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

stojí za přečtení
Podobné články

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.