cajovy blog logo full
,

Kombucha – nejzdravější čaj na světě

Modifikace: 2017/10/18

Želovatý disk fermentující v slazeném čaji je oblíbený mezi příznivci přírodní medicíny více než 2000 let. V mnoha zdrojích se objevuje informace, že kombucha je všelékem a je snadné rovněž trefit na články o škodlivosti tohoto nápoje. Jaká je pravda a stojí za to si tento nápoj připravit doma?

Co to je kombucha?

Ačkoli je nejčastěji nazývána čajovou houbou nebo japonskou houbou, z biologického hlediska je přesnější její anglické označení scoby. Toto je zkratka symbiotic culture of bacteria and yeast neboli symbiotické kultury bakterií a kvasinek. Hříbek má konzistenci želé, mléčně bílé barvy a tvarem se přizpůsobuje nádobě, v níž je pěstován.

První zmínka o kombuše pochází z před 2000 let z Dálného východu. Odtamtud přišel do Evropy recept na nápoj dlouhověkosti. Fermentovaný čaj, připravený na z želového hříbku připomínajícího tvarem medúzu, je skvělou alternativou pro perlivé nápoje prodávané v obchodech. Je nejen chutný, ale také bohatý na četné mikro a makročástice.

Léčivé vlastnosti kombuchy

Nápoj z kombuchy je zdrojem mnoha vitamínů, enzymů a organických kyselin. Obsahuje hlavně živé bakteriální kultury, díky čemuž má probiotické vlastnosti. Je bohatá na vitamín C a posiluje imunitu. Díky vysokému obsahu thiaminu, neboli vitamínu B1, podporuje imunitní systém. V složení kombuchy byly rovněž nalezeny vitaminy B2, B3, B6, B12 a aminokyseliny. Kyselina listová, octová, mléčná, glukonová, glukuronová, jablečná, šťavelová, uhličitá a nukleová rovněž ovlivňují zdravím působení nápoje.

Navzdory obecnému názoru není kombucha lékem na všechny nemoci. Jeho klíčovým efektem je zvyšování imunity a rovnováhy v těle. Díky tomu zbývající puzzle celého systému do sebe začínají pasovat.

Kombucha podporuje hubnutí

Nejdříve, již po několika dnech, kdy začneme pít čaj s kombuchou, zaznamenáme efekt v trávicím systému. V procesu fermentace vznikají živé kultury bakterií, které podporují střeva, zlepšují trávení, uklidňují zánětlivá onemocnění a působí příznivě na hubnutí. Kyselina mléčná zabraňuje zácpě a pyridoxin (vitamin B6) má zásadní význam v boji proti obezitě. Výzkum z roku 2005 ukázal, že vzhledem k obsahu kyseliny octové, jablečné a polyfenolů kombucha omezuje ukládání tuku v těle. V jednom z článků v Food & Function v roce 2010 indičtí vědci prokázali, že může nápoj pomoci při léčbě žaludečních vředů..

Pro srdce, mozek a krásu

Enzymy produkované během fermentace čaje zlepšují funkci pankreatu a jater, čímž pomáhají při detoxikaci. Kyselina glukuronová pohlcuje toxické látky a pomáhá je vylučovat z těla. Pití kombuchy také pozitivně ovlivňuje vitalitu a duševní pohodu.

Ne všechny vlastnosti kombuchy jsou vědecky prokázány, ale příznivci tohoto nápoje také uvádí tyto výhody:

 • zmírnění migrény
 • zmírnění alergií
 • změnšení bolesti zad
 • uklidňující vlastnosti
 • rekonstrukce akomodační schopnosti oka
 • antibakteriální a antimykotické působení
 • prevence rakoviny
 • regulace krevního tlaku
 • zlepšení koncentrace
 • prevence aterosklerózy, snížení hladiny cholesterolu
 • zmenšení příznaků menopauzy
 • pomoc při hojení ran
 • zpomalení stárnutí těla
 • rekonstrukce střevní mikroflóry po léčbě antibiotiky.

Je kombucha škodlivá?

Stejně jako u jiných druhů léčby je nejdůležitějším při léčbě kombuchou její úměrné používání. Milovníci fermentovaného čaje doporučují začít s nízkými dávkami (50 ml denně). Během léčby byste měli pít velké množství dalších tekutin. Na začátku léčby se mohou objevit vedlejší účinky, jako je průjem, nadýmání nebo bolesti hlavy. To je přirozená reakce těla, které se zbavuje toxinů.

V amerických médiích bylo několikrát nahlas mluveno o škodlivosti pití kombuchy. V roce 1995 byly hospitalizovány dvě ženy na laktátovou acidózu, z nichž jedna zemřela po několika dnech. Obě pacientky denně pili kombuchu přes dva měsíce. Přímý účinek fermentovaného čaje na stav žen však nebyl prokázán. Lékaři začali varovat před nadměrnou konzumací nápojů a upozorňovat jak důležitá je správná příprava lektvaru.

Recept na nápoj z kombuchy

Příprava fermentovaného čaje je poměrně jednoduchá. Můžete si jej připravit ve vlastní kuchyni. Základními složkami jsou čaj, cukr a houby kombuchy.

Stejně jako při pečení chleba z kvásku, zdroj bakterií a droždí musíme koupit nebo získat od někoho, kdo už připravil kombuchu. Houby najdete na Aukro, v ekologických obchodech nebo se je pokuste sami vytvořit na octu. Budete také potřebovat čaj, nejlépe černý nebo zelený, s intenzivní vůní. Můžete také použít jiné druhy, v závislosti na preferencích chuti. Fermentaci nelze provést bez cukru. Doporučujeme kokosový cukru nebo nerafinovaný třtinový cukr. Tyto druhy dodají nápoji z kombuchy zajímavou chuť.

Pro přípravu nápoje z kombuchy budete potřebovat:

 • 1 hříbek kombuchy
 • zavařovací sklenici
 • 50 ml starého nápoje z kombuchy (může být koupený v obchodě), nebo 2 lžičky jablečného octu
 • 2-3 pytlíky čaje nebo 2 lžičky listového čaje
 • 2 litry vody (musí být filtrovaná)
 • 150 g cukru (nejlépe třtinový nebo kokosový)
 • gáza
 • gumička

 Příprava kombuchy krok za krokem

 1. Důkladně umyjte nádobu, ve které budete připravovat kombuchu. Nejlepší je použít velkou skleněnou zavařovací sklenici.
 2. Připravte čaj z 2-3 sáčků a 2 litrů filtrované vody. Čaj by měl být dostatečně silný.
 3. Vyjměte sáčky nebo odceďte listy.
 4. Přidejte asi 150 g cukru a ochlaďte odvar (vařící voda zabije bakteriální kulturu v čajové houbě).
 5. Do sklenice nalijte 50-100 ml starého nápoje z kombuchy nebo 2 lžíce jablečného octu, aby došlo k okyselení prostředí k fermentaci..
 6. Přidejte ochlazený čaj do nádoby se starou kombuchou.
 7. Položte na čaji kombuchu. Zakryjte gázou nádobu a zajistěte gumičkou.
 8. Odložte na temné místo při pokojové teplotě na dobu 5-7 dní (v zimě déle). Po tuto dobu nehýbejte nádobu a neodstraňujte gázu.
 9. Po několika dnech opatrně přesuňte nádobku a ujistěte se, zda se v ní stále vznáší bubliny. Pokud ne, nápoj je hotový.
 10. Nápoj přelejte přes kávový filtr, nalijte do lahví a uzavřete nekovovým šroubovým uzávěrem. Vložte do lednice na několik dní.
 11. Houbu matku oddělte od houby dcery. Umyjte vlažnou vodou a použijte v nové fermentaci.

Dobrou chuť!

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 3.2]
Picture of Redakce
Redakce

Napsat komentář