cajovy blog logo full
,

Je čaj s citronem zdravý?

Modifikace: 2017/10/18

Když se vrácíme domů, s rýmou a zimnici, první rada, kterou dostaneme od nejbližších, je vypít horký čaj s citronem. Má tento nápoj ve skutečnosti zdravotní přínos? Nebo možná informace v médiích o tom, že citronový čaj způsobuje Alzheimerovu chorobu má v sobě trochu pravdy? Podívejme se blíže na tento oblíbený nápoj a jeho použití.

Zdravotní vlastnosti čaje s citronem

Komplet horký čaj, med a citron je v mnoha domovech nejoblíbenějším prostředkem na nachlazení a chřipku, jednak přenášený z generace na generaci recept vyžaduje změny. Proč? Samotný čaj má mnoho léčivých vlastností. Polyfenoly obsažené v listech podporují boj proti virům, flavonoidy posilují krevní cévy a tein stimuluje. Pravidelné pití čaje snižuje hladinu cholesterolu, čistí tělo z toxinů a dokonce zpomaluje proces stárnutí a snižuje riziko některých typů rakoviny. Bez diskuze pití čaje během nachlazení a preventivně má smysl. Nápoj je našim spojencem v boji proti bakteriím a virům. Kromě toho horký čaj zahřeje a je ideální na chladné večery. Obohacení nápoje medem a citronem má posílit jeho léčebný účinek, ale bohužel tomu tak není. Jak med tak i citron ztrácejí některé své vlastnosti při vysokých teplotách. V případě medu při teplotě přesahující 40 stupňů se enzymy, jako je diastáza a amyláza, rozpouštějí a oslabují. Při vysokých teplotách se také částečně rozkládá kyselina askorbová, což je pro nás dobře známý vitamín C obsažený v citronu. Je čas svrhnout další mýt. Kyselé ovoce, které tak rádi přidáváme do čaje, není nejlepším zdrojem vitaminu C. Mnohem vyšší obsah kyseliny askorbové má kiwi, černý rybíz, paprika růžičková kapusta, jahody nebo špenát. Jeden plátek citronu v dodatku oslabený vlivem vysokých vás jistě neochrání před nachlazením. Výzkumy rovněž nepotvrdili, že vitamín C má vliv na prevenci nachlazení. Dospěly dokonce k závěru, že zlepšení imunity po konzumaci ovoce bohatého na kyselinu askorbovou a doplňování této složky je pouze efektem placebo. Výsledky byly odlišné pouze v závislosti na teplotách jaký byly tyto osoby vystaveny a jejich fyzické aktivitě. Zajímavé je, působení kyseliny askorbové má rovněž minimální vliv na dobu trvání nachlazení. U dospělých se snížila doba nemoci díky zažívání vitamínu C o 14% a u dětí o 8%. Takže už víme, že nás citronový čaj nebude ochránit před běžným nachlazením a má tedy jiné vlastnosti? Vědci z univerzity Purdue pod vedením Maria Ferruziho prokázali, že přidávání citronové šťávy do zeleného čaje zvyšuje biologickou dostupnost katechinů. Jednou z nejžádanějších vlastností těchto látek je rychlejší regenerace těla a zpomalení procesu stárnutí.

Škodí čaj s citronem vašemu zdraví??

Setkal jste někdy s tezí, že je čaj s citronem škodlivý a způsobuje Alzhaimera? Tyto informace se objevují nejen v bulvárních plátcích, ale také v některých internetových portálech. Zpráva se šířila po celé síti a motivovala, m.j. Youtubery k konfrontaci tohoto mýtu. „Hrdinou” celé situace je hliník, který se nachází v listech čaje. Rostliny rodu Camellia rostou na půdách bohatých na hliník a čím jsou starší, tím vyšší je jeho obsah. Nebojte se, během vaření čaje se hliník nedostává do vody, protože je nerozpustný. To znamená, že látka škodlivá pro lidské tělo zůstává v listech nebo osadu. Odkud se tedy vzala teorie souvislosti  pití čaje s citronem s Alzheimerovou chorobou? Kyselina citronová obsažená v ovoci váže hliník. Tímto způsobem vzniká citrát hliníku skutečně škodlivý pro naše zdraví. Sloučenina se rozpouští ve vodě a je člověkem snadno absorbována. Riziko můžeme eliminovat tím, že nejprve odstraníme spařené listů nebo osad a teprve potom přidáme citron nebo citrónovou  šťávu. V té situaci hliník zůstává v listí a kyselina nemá s čím vyvolat reakci.

Jak správně připravit čaj s citronem

Při přípravě správného čaje je nejdůležitější čas a teplota varného procesu. Nejjednodušší je černý čaj. Zalíváme jej vroucí vodu s teplotou 95 stupňů a listy vytahujeme po 3,5 – 4 minutách. Do 200 ml vody bychom měli nasypat asi 1 čajovou lžičku sušených listů. Zelený čaj potřebuje kratší dobu, tj. cca 2 minuty, tak aby nenabral hořké pachuti. Zaléváme jej  vodou o teplotě 70-80 stupňů. Bílý čaj také nezaléváme vroucí vodu. Zalévame jej vodou s teplotou maximálně 80 stupňů. Zůstal nám červený Pu-erh. Jeho příprava je podobná černému čaji. Zaléváme jej vodou o teplotě 90 stupňů a můžeme louhovat od 3 do 7 minut.

Nejdůležitějším pravidlem při přípravě čaje s citronem je odstranění osadu nebo sáčku před přidáním kyseliny. Toto pravidlo se vztahuje jak na plátky citronu, tak na citronovou šťávu. Citrón a med se přidávají do čaje až po mírném ochlazení. Také stojí za to zvážit, zda prodávané směny stojí vůbec za pozornost. Pokud obsahují citron, nemůžeme je oddělit od listů. Tak malé množství není však pro naše zdraví škodlivé.

Domácí recepty na čaj s citronem

Tento nápoj hostí denně v našich domácnostech. Může se zdát, že není nic jednoduššího než udělat čaj s citronem. A přesto existují některé recepty, které překvapí vaše hosty a dodají odvaru nový život. V horkém letním dni je ideální ledový čaj s citronem a mátou. Tato osvěžující volba je založena na čerstvých přísadách a aromatické esenci.

Ice tea s citronem a mátou

K jeho přípravě budete potřebovat:

– 3 sáčky čaje
– citron
– půl sklenice cukru
– květináč máty

Příprava:

Oberte citron z kůry a uvařte kůru s trochou vody a cukru, až se roztopí. Od okamžiku, kdy se voda začne vařit, vařte ještě 2 minuty. Odstraňte hrnec z ohně a vložte do něj listy máty. Počkejte, až se nápoj ochladí. Přeceďte odvar přes sítko.

Mezi tím louhujte čaj v 500 ml horké vody po dobu 5 minut. Vytáhněte sáčky. Smíchejte obě kapaliny, přidejte 2 sklenice studené vody a vymačkanou citronovou šťávu. Zchlaďte v chladničce. Podáváme s kostkami ledu, plátkem citrónu a listy máty, pro ozdobu. Okraje sklenice můžete ozdobit třtinovým cukrem nebo sypkou želatinou, obalujíc namočený okraj sklenice v prášku.

Dvoubarevný čaj s citronem

Tento nápoj není nic jiného než tradiční čaj s cukrem a citronem, ale jeho vzhled jistě potěší především nejmladší. Díky rozdílu v hustotách tekutin (malá lekce chemie pro naše děti) se nám podaří připravit vrstvený čaj.

Složky:

– sáček čaje (nebo 2 čajové lžičky černého listového čaje)
– plátek citronu
– 2 čajové lžičky cukru

Zalijte čaj vroucí vodou, tak abyste získali silný odvar. Do vysoké průhledné sklenice vsypejte 2 lžičky cukru a zalijte do 2/3 sklenice vroucí vody. Položte jemně citrónový řez. Pomalu naléváme připravenou esenci čaje. Můžete použít čajovou lžičku, abyste se dotýkali okraje skla. Když citron vyplave na hladinu nápoje, zjistíte, že má čaj 2 vrstvy.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 9 Průměrně: 3.1]
Picture of Redakce
Redakce

Napsat komentář