cajovy blog logo full

Bylinné čaje na bolest hlavy (DIY) – udělejte si sami!

Modifikace: 2022/05/06

Bylinky se používají nejen při nachlazení, ale i na bolest hlavy. Jejich účinnost závisí – jako ve většině oblastí aplikace fytoterapie – především na pravidelnosti a délce užívání a také na správné identifikaci příčiny bolesti hlavy. Jde o onemocnění mnoha typů a často nejednoznačného původu. Pokud se potýkáme s častými a intenzivními neduhy, s vysokou intenzitou bolesti, je nutné se poradit s lékařem.

Bolest hlavy – co to je?

Bolest hlavy je poměrně častým stavem, který může vzniknout v důsledku změn atmosférického tlaku, stresu nebo hormonálních výkyvů. Někdy však doprovází závažnější onemocnění nebo vyžaduje odbornou farmakologickou léčbu.

Existuje mnoho důvodů pro výskyt bolesti hlavy. Mezi nejčastější patří: únava, silný emoční stres, problémy s cerebrální cirkulací, hormonální výkyvy, narušený metabolismus a cévní abnormality. Netypické bolesti hlavy se mohou objevit v důsledku vedení určitého životního stylu (např. kouření, zneužívání alkoholu) nebo v důsledku genetických faktorů. Bylinné čaje na bolest hlavy jsou jedním z prostředků jak se jí zbavit.

Domácí bylinná medicína

Byliny mají v medicíně zvláštní místo. Po staletí se v lidovém léčitelství používají jako přírodní prostředky k úlevě od lidových neduhů. Bylinná medicína, navzdory plynutí času, neztrácí na popularitě. Vyvíjí se paralelně s konvenční medicínou a je nejoblíbenější formou terapie zaměřené na pozitivní ovlivnění zdravotního stavu a výkonnosti organismu. Rostliny byly a jsou významným základem lidské potravy. Výběr rostlin je vědomý proces a mezi zvířaty existuje mnoho příkladů vědomého výběru rostlin – jak těch, které slouží jako potrava, tak léčivých rostlin.

Bylinky si můžete vypěstovat i doma, snadno si z nich připravíte čaj či obklady. Nepotřebují totiž mnoho místa. Podle svých potřeb a vkusu byste si měli vybrat rostliny, které budou mít pozitivní vliv na vaše zdraví a chuť vašeho jídla. Sušené bylinky budou perfektním doplňkem nejen do kuchyně, ale především do domácí lékárničky. Abyste mohli začít s pěstováním, stačí vám kousek místa na balkóně, na zahradě nebo dokonce široký venkovní parapet, na který můžete květináč postavit. Bylinky je nejlepší vysévat do širokých hlubokých truhlíků nebo jednotlivě do květináčů. V mělkých truhlících se pěstují jednoleté bylinky, v hlubokých vytrvalé bylinky.

Z celé řady bylinek se vyplatí vybrat ty, které budou vyhovovat vašim individuálním potřebám. Pokud mají bylinky sloužit hlavně jako zdravý doplněk jídel, vyplatí se zvolit oregano nebo rozmarýn. Pokud mají být bylinky naopak v domácí lékárničce, je lepší zvolit heřmánek, mátu, meduňku nebo tymián.

Bylinné čaje na bolest hlavy – zdravotní aspekty

Byliny jsou účinné v boji proti bolesti hlavy, pokud je užíváme pravidelně a snažíme se eliminovat ty rizikové faktory bolestí hlavy, na které máme vliv. Pokud jsou navíc bolesti hlavy časté a intenzivní, v první řadě se poraďte s lékařem a pokuste se zjistit jejich příčinu. Bylinné čaje na bolesti hlavy jsou skvělým řešením. Bylinky na bolesti hlavy se většinou připravují stejně jako čaj – ve formě horkého nálevu z listů, stonků nebo květů rostliny.

Jejich přiměřenou porci (nejčastěji lžičku sušeného ovoce) zalijeme převařenou vodou a necháme pod pokličkou několik až několik minut vyluhovat. Před pitím lze nálev scedit nebo dochutit dle libosti. Čaj na bolest hlavy je nejlepší konzumovat teplý, protože vysoká teplota způsobuje vazodilataci, což usnadňuje vstřebávání účinných látek z nálevu.

Léčba bolesti bylinami zabere čas a vyžaduje důslednost – nestačí vypít vhodný nálev jednou, jak je tomu u nesteroidních antirevmatik většinou zvykem. Přírodní rostlinné přípravky mají různé vlastnosti a pouze pravidelné používání po dobu několika týdnů může přinést požadované výsledky. Výhodou bylin je, že působí na příčinu bolesti, léky proti bolesti jsou nejčastěji symptomatické. Bylinnou terapii by podle jejich povahy měla doprovázet regulace cirkadiánního rytmu, změna stravovacích návyků, zlepšení pracovních podmínek nebo pořízení pohodlné postele. Nestačí pít jen čaj, je vhodné začít další aktivity, např. relaxační cvičení, masáže, pravidelná fyzická aktivita na čerstvém vzduchu.

Bylinky na migrénu – které se vyplatí pít?

Ptáte se jaký čaj na bolest hlavy vybrat? Správné směsi bylin na migrénu vám určitě neuškodí a mohou zmírnit nepříjemné neduhy. Bylinné nálevy uvolňují, podporují činnost nervového systému a mají protizánětlivé vlastnosti. Co by mělo obsahovat bylinný balíček na migrénu? Určitě můžete doporučit chmelové hlávky a bylinku buku. První z nich mají uklidňující vlastnosti a snižují svalové napětí, zatímco amberia má protizánětlivé vlastnosti díky obsahu iridoidů. Pro relaxaci se vyplatí sáhnout po levanduli, petrklíči nebo zlatobýlu. V bylinkářství doporučují kozlík lékařský i při migrénových bolestech hlavy. Tato bylina snižuje činnost nervové soustavy a napomáhá ke zklidnění. Rovněž lze použít skořice nebo rozmarýn.

Další účinné bylinky na bolest hlavy

Rovněž vám pomohou tyto byliny na migrény:

  • máta, meduňka, snižují svalové napětí, takže zmírňují bolesti způsobené stresem a degenerativními změnami páteře
  • ginkgo, bullion pyrethrum zlepšují krevní oběh v mozkových cévách, přináší úlevu při migréně a bolestech způsobených hypoxií
  • kůra vrby bílé, heřmánek mají analgetické a protizánětlivé vlastnosti, proto jsou vhodné při bolestech při nachlazení zázvor tlumí nevolnost a zvracení, pomáhá při migrénách a bolestech hlavy způsobených přejídáním nebo zneužíváním alkoholu
  • chmel, šalvěj mají tonizující účinek na endokrinní systém, jsou účinné při zmírňování bolestí hlavy provázejících menstruaci a způsobených změnami počasí

Když se bolest ve spáncích objeví po dlouhém pobytu v dusné místnosti nebo bezesné noci, je vhodné vypít zelený čaj na bolest hlavy. Obsahuje také kofein, ale je mírnější. Stimuluje krevní oběh a usnadňuje průtok krve do mozku. Tento nápoj nám také dodává energii.

Bylinkový čaj na bolest hlavy – recept

Nejrůznější bylinné čaje na bolest hlavy si můžete připravit i sami doma.

Suroviny:

list jitrocele, lipový květ, heřmánek, routa zahradní

Příprava: Nálev pijeme 1-2x denně připravený z 1 polévkové lžíce rozmixovaných bylinek, zalitý 1 šálkem vroucí vody, 15 minut vyluhovat.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Janina
Janina

Napsat komentář

stojí za přečtení
Podobné články

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.