cajovy blog logo full

Čaj po tibetsku

Modifikace: 2018/05/09

Většina lidí má hrůzu z obyčejného Čaje s mlékem, natož tak čaj po tibetsku. Je to docela neobvyklá kombinace Pu-Erh, mléka, soli a másla. Pro nás, Evropany, je takový nápoj něčím, co bychom nepolknuli, a obyvatelé vysokých Himálají pijí takto připravený nápoj každý den.

Je těžké si představit, jak si lze takové chutě vychutnávat. Pro naše chuťové pohárky může být obtížné přijmout namísto lžičky cukru, špetku soli. Přesto stojí za to vyzkoušet tento neobvyklý nápoj.

K přípravě tibetského čaje je zapotřebí několik ingrediencí. Některé z nich lze nalézt v Polsku a jiné mohou být nahrazeny podobnými výrobky. Každý prvek však má však svůj zvláštní význam a není bez důvodně obsažen v tomto nápoji. Obecně vzato, tibetský čaj má zahřát a napomáhá zachovat konstantní teplotu. K tomu všemu je rovněž důležitá hydratace těla. Díky těmto vlastnostem pití tibetského čaje pomáhá přežít v obtížných klimatických podmínkách převládajících v tomto regionu.

Tibetský čaj musí být výživný a energetický. Ideálně tyto potřeby splňují tuky. V Himalájích je hlavním zdrojem této živiny máslo z mléka jaků. V Polsku takovou zvláštnost raději nedostaneme, takže ji můžeme klidně nahradit běžným máslem z kravského mléka. Je však důležité, aby v něm nebyly obsaženy žádné rostlinné tuky.

Další důležitou složkou je mléko. Díky tomu je nápoj výživný a poskytuje tělu cenné bílkoviny. Přidání mléka rovněž způsobí, že bude mít nápoj hladkou konzistenci. Stejně jako v případě másla, mléko jaka můžete nahradit mlékem od krávy. Nejlepší je to s krátkým datem trvanlivosti, protože obsahuje nejvíce výživných hodnot. Modernější lidé se přiklánějí k mléku v prášku, my však takové náhražky nedoporučujeme.

Nejvíce nevídaným dodatkem do čaje je sůl, ale o ní si též povíme pár slov. Vzhledem k tomu, že náš nápoj pochází z Himálají, měla by být sůl rovněž himálajská. Samozřejmě, že můžeme použít sůl kamennou, ale musíte zmenšit její poměr, protože je mnohem slanější a ostrá. Kromě toho má himálajská sůl odpovídající složení prvků, díky čemu dodáváme tělu nezbytné elektrolyty.

Nakonec se dostáváme k čaji. Měl by to být klasický Pu-Erh a nejlépe lisováný do tvaru malých hnízd nebo cihliček. Pokud nemáme takový po ruce, můžeme použít listový. Obecné vlastnosti červeného čaje jsou dobře známy. Nejdůležitější z nich je napomáhání při trávení tuků. S tlustou stravou Tibeťanů se bez ní neobejde.

Když už máme všechny ingredience, můžeme si připravit náš tibetský čaj. Vaříme 2-4 kostky Pu-Erh ve více než půl litru vroucí vody. Jejich množství závisí pouze na našich individuálních preferencích. Pokud dáváme přednost slabšímu čaji, dáme dvě, a pokud chceme silnější čtyři. Vaření na malém ohni by mělo trvat asi 5-10 minut, aby se cihličky úplně rozpadly a odvar získal výraznou barvu. Následně přidejte několik hrudek himalájské soli a půl sklenice nebo trochu více mléka. Tady poměr závisí na nás, protože jedni dávají přednost jemnějšímu a mléčnému nápoji a jiným příliš nechutná. Vše pečlivě mícháme a znovu přivedeme do varu. Do samostatné nádoby přidejte dvě polévkové lžíce másla a přeceďte do ní horký mléčný odvar. Nyní celé umění spočívá v rozšlehání másla v nápoji tak, aby vznikla rovnoměrná kapalina bez hrudek. Velmi vhodný je pro tuto činnost frenchpress. Díky pístu můžete nápoj pěkně napěnit a dobře promíchat s máslem.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

stojí za přečtení
Podobné články

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.