cajovy blog logo full

Vyplatí se v létě pít horký čaj?

Modifikace: 2022/10/13

Teplo může být obtěžující pro každého, ale existují účinné způsoby, jak tělo zchladit. Jedním z nich je horký čaj a to i v letních dnech. Podívejte se, jak zchladit tělo v horkém počasí.

Měli byste v létě pít horké nápoje?

Tělesné teplo a přehřátí regulujeme pocením – tento mechanismus funguje pouze při doplňování tekutin, jinak může dojít k nebezpečné dehydrataci. Jsou studené nápoje a zmrzlina nejlepší způsob, jak se zchladit? Ne nutně! Na chvíli vám skutečně přinesou úlevu, ale tělo nezchladí. Po snězení zmrzliny nebo vypití studeného nápoje se trávicí procesy začnou po pár minutách zahřívat – velké množství studených nápojů a zmrzliny zpomalí krevní oběh a zúží cévy a tím znesnadní kůži uvolnit teplo. Konzumaci ledově vychlazených nápojů by se měli vyhnout lidé vyhřívající se na slunci nebo provozující intenzivní sporty. Tělo pak na chlad reaguje prudčeji a zdravotní následky mohou být velmi vážné. Teplý čaj či jiný nápoj naopak způsobuje rozšíření cév, což podporuje pocení a udržuje naše tělo v chladu. Horký čaj pro horké počasí je tedy ideální řešení.

Při výběru nápojů dbejte na to, aby nebyly příliš studené, mohlo by dojít k tepelnému šoku. Většina lidí si myslí, že tepelný šok může nastat pouze tehdy, když je tělo ponořeno ve vodě – to je mylná představa. Po vypití sklenice studené vody můžete cítit pichlavou bolest v dutinách – to je první známka toho, že je nápoj příliš studený. Nepříjemný bude i pocit v žaludku a husí kůže. Pokud budete tyto varovné signály ignorovat, může to způsobit krvácení z nosu, zúžení krevních cév a dokonce poruchy srdečního rytmu, které mohou vést k infarktu a smrti.

Horký čaj v horkém počasí – je to dobrý nápad?

Horký čaj bude fungovat v horkém počasí, zejména v suchém klimatu (všude tam, kde je vlhký vzduch, se přirozeně potíme a teplý čaj může tento proces jen mírně urychlit). V horkém počasí je pití horkého čaje velmi dobrým řešením. Jakékoli úsilí zrychluje srdce, což znamená, že tento orgán musí pumpovat více krve. Někteří lidé mohou zaznamenat zrudnutí na obličeji. Tělo se začne potit, aby se ochladilo. Pocení je přirozený proces, který zajišťuje termoregulaci a snižuje tělesnou teplotu. Horký čaj pro horké počasí mají v oblibě především v arabských zemích. Zdejší čaj obsahuje také mátu a citron. V horkém počasí můžete šálek čaje nahradit výluhem například z heřmánku. Vyzkoušejte také například zelený čaj pro horké počasí.

Vyzkoušejte například bubble tea, poradíme vám jak na něj https://cajovy.blog/co-je-bubble-tea-a-jak-si-ho-vyrobit-doma/

Bylinkové čaje na léto

Bylinné nálevy spojují nejdůležitější vlastnosti toho nejlepšího horkého nápoje: poskytují hydrataci a dodávají vitamíny a minerály. Vyplatí se sáhnout nejen po bylinkových čajích, ale také po zeleném čaji a ovocných nálevech. Osvěžit se můžete nejlépe právě zeleným čajem. Je to skvělý pomocník v horkém počasí. Na večer si ho můžete připravit ve mražené verzi. Do vychlazeného nápoje přidejte kostky ledu, plátky citronu a lístky máty a jeho chuť si pak dokonale vychutnejte.

Ovocné a bylinkové čaje jsou pro vaše zdraví velmi cenné. Zlepšují odstraňování toxinů z těla. Zároveň snižují pravděpodobnost vzniku neurologických onemocnění. Jaké vybrat bylinkové čaje? Máta a meduňka – mátový čaj pro horké počasí chutná nejlépe vychlazený, s přidáním ledu a plátků limetky. Zlepšuje trávení (skvělé jako příloha ke grilování) a má také mírně uklidňující účinky.

Heřmánek a fenykl – podobně jako máta zklidňují zažívací potíže a dokonale hydratují organismus. Mnoho nálevů obsahuje přídavek levandule, která usnadňuje usínání a snižuje pocit úzkosti. Nálev s ibiškem má naopak osvěžující účinek a je skvělým základem pro další přísady. Další čaje na léto najdete zde: https://cajovy.blog/osvezujici-letni-caj-jihoamericke-terere/.

a cup of tea with dried flowers on a black background
 

Beduíni a horký čaj v poušti

Společnosti žijící v pouštích si osvojily vlastní způsoby zacházení s teplem. Důsledky oteplování klimatu by měly silně povzbudit lidi, aby se naučili a procvičovali své metody řešení takových situací. Obyvatelé Sahary, beduíni, vědomě pijí teplý čaj pro horké počasí uprostřed rozpálen pouště. Horký čaj na teplo zintenzivňuje procesy zaměřené na snížení tělesné teploty. V důsledku toho se teplo tolik zastaví. Lidé, kteří měli možnost tento čaj vyzkoušet, na něj budou ještě dlouho vzpomínat. Je sladký, aromatický a má v sobě zvláštní přísadu habak, což je odrůda bazalky, která roste v poušti. Pití tohoto čaje vám umožní ulevit od žízně v horkém počasí a zároveň vás dokáže účinně zahřát v chladných večerech. Vše o čaji se dozvíte na blogu https://cajovy.blog/caj-od-a-do-z/.

Dehydratuje čaj?

Mnoho lidí věří, že horký čaj pro horké počasí má na organismus odvodňující účinek, protože díky svému diuretickému účinku zvyšuje frekvenci návštěv toalety. Čaj a převařená voda totiž tělo hydratují ve stejné míře. V provedených studiích nebyly zjištěny žádné rozdíly ve složení moči a krve. Rovnováhu tekutin v těle může narušit vypití asi 3 litrů silného čaje s vysokým obsahem kofeinu. Lidé počítající objem vypitých nápojů během dne mohou teplý čaj úspěšně zařadit jako hydratační nápoj. Čaj lze pít v horkém počasí, protože neodvodňuje a zároveň zvyšuje tepelný komfort. Při průjmu se používá například heřmánkový čaj, který snižuje ztráty vody v těle. Čaje navíc mají obrovský vliv na fungování a posílení organismu – https://cajovy.blog/caj-na-zdravi/.

Jak se ochladit v horkém počasí?

Nejen horký čaj pro horké počasí je řešením jak se ochladit:

  • Ochladit se můžete tím, že pozavíráte okna a dveře. Přes den je nejlepší zavřít okna a využít vnitřní větrání – například pomocí ventilátorů. Větrání bytu necháme na večer a noc – dovnitř díky tomu pustíme pouze chladný vzduch. Vhodné jsou i žaluzie.
  • Zmrazená voda funguje nejen jako nápoj. Láhve s ledem a vodou, vytažené z mrazicího prostoru a položené na stůl nebo pracovní desku, místnost výrazně ochladí – stejně jako ji v zimě vyhřívají teplé radiátory.
  • Ochlaďte se jídlem – Některé potraviny mohou zachránit náš pocit pohodlí. Patří mezi ně šťavnaté ovoce – hlavně vodní melouny – ale také syrové okurky, které skvěle osvěží. V každodenní stravě budou dobrým společníkem v boji s horkem i chlazené mléčné výrobky, jako jsou jogurty a kefíry.
  • Studená sprcha – Proud studené vody je spásná věc – doma i venku, například při použití zahradních zavlažovačů. Kontakt se studenou vodou přináší okamžitou úlevu a může proměnit horké počasí ve výmluvu pro zábavu.

Podobné účinky jako teplý čaj pro horké počasí mají i pikantní koření a horké polévky. Všechny složky, které stimulují k pocení, v konečném důsledku ochlazují tělo. Není náhoda, že v Mexiku se chilli papričky jedí v každém jídle a jihovýchodní Asie se ani v horkém dni nevzdává zahřívacího kari a pikantních polévek.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář