cajovy blog logo full

Vanilkový čaj – jaký je recept?

Modifikace: 2022/09/21

Aromatický vanilkový čaj bude chutnat nejlépe, když si ho připravíte sami, přičemž poměry dávkujete podle své chuti. Zjistěte, jak si doma připravit vanilkový čaj a zjistěte, proč je vanilka jedním z nejdražších koření na světě.

Původ vanilky

Jaký je původ vanilky? Vanilka je jedním z nejdražších koření na světě. Jeho vysoká cena je způsobena mj původ a vlastnosti. Vanilka dává jedinečnou a jedinečnou chuť a vůni, proto se používá v kuchyni. Vanilka je koření, jehož původ je dobře znám. Vanilka používaná jako koření přirozeně rostla pouze v Mexiku, bylo to cenné aztécké koření používané ke zlepšení chuti čokolády. Do Evropy ji přivezli španělští conquistadoři spolu s čokoládou, kukuřicí a dalšími pochutinami. Ukázalo se ale, že pěstování rostliny je možné pouze v Mexiku, kde se na opylování těchto květin specializují kolibříci a včely. Mexičtí kolibříci a včely ji dokážou opylovat, což znamená, že lusky vanilky jsou po pár měsících připraveny ke sklizni. To však známe až z první poloviny 19. století.

Již dříve se Evropané pokoušeli rostlinu pěstovat ve svých koloniích, ale efekt byl všude stejný – rostlina rostla, ale nevytvářela charakteristické háje. Teprve v roce 1841 došlo pravděpodobně omylem k opylování květu vanilky. Následně byly na nedalekém Madagaskaru založeny rozsáhlé vanilkové plantáže, které fungují dodnes.

Jak jsme zmínili, vanilka pochází z tropických pralesů Jižní a Střední Ameriky. Nyní se však pěstuje na mnoha místech po celém světě. V současnosti je hlavním producentem tohoto koření Madagaskar, odkud pochází Bourbonská vanilka (Bourbon vanilla). Nechybí ani maurská vanilka, která pochází z Mauricia a Seychel. Nejlepší je však kvalitativně mexická vanilka.

Vlastnosti vanilky

Vlastnosti vanilky jsou jedinečné. Vanilka ploskolistá (Vanilla planifolia) je koření, které má četné vlastnosti, díky kterým našla uplatnění nejen v kuchyni. Vanilka má jedinečnou, hlubokou, neopakovatelnou chuť a intenzivní, ale příjemnou vůni. Získává je však až po utržení, kdy se fermentuje a suší. Čerstvá vanilka je bez vůně. Po dokončení fermentace a sušení vanilkové lusky nejen krásně voní, ale získávají i tmavou barvu s jemným bílým vanilkovým povlakem. Právě vanilin je zodpovědný za charakteristickou chuť a vůni vanilky. Je to však jen pár procent. vanilkové lusky, proto je jeho pořízení velmi omezené a cena – vysoká. Z tohoto důvodu se vyrábí levnější stejnojmenná náhražka vanilinu vč. z ligninu, eugenolu nebo lignosulfonových kyselin.

Už jste zkoušeli čaj po tibetsku https://cajovy.blog/caj-po-tibetsku?

Recept na vanilkový čaj

Jedním z klasického typu vanilkového čaje je Earl Grey Creme. Earl Gray je černý čaj smíšený s olejem z Bergamotu. V čaji Earl Grey Creme se do směsi přidává Vanilla, která dává křupavé a sladké tóny k ostrému a pikantnímu hraběmu šedému čaji. Mnoho čajových společností také nabízí několik druhů čaje ochucených vanilkou. Chuť černého čaje, zeleného čaje, bílého čaje a čaje oolong se dobře mísí s vanilkou. Dalším typem čajové směsi, která může používat vanilku jako složku, je Chai. Mnoho lidí používá slovo chai k popisu silně kořeněného čaje, který se často mísí s mlékem a sladidlem, aby se vytvořil krémový, sladký nápoj, který se často konzumuje v chladných měsících. Chai obvykle obsahuje řadu koření, včetně skořice a hřebíčku a pepře. Vanilka se často přidává do mixu. Podívejte se také na https://cajovy.blog/hrejive-zimni-caje.

Přinášíme vám recept na vanilkový čaj, který si tak můžete doma velmi snadno připravit. Příprava vanilkového čaje je velmi rychlá a vůně jeho vůně bezkonkurenční. Delikátní černé čaje fungují nejlépe s vanilkovým čajem. Pokud volíte ostřejší druhy, vyplatí se mírně zvýšit množství vanilky. Směs lze louhovat několikrát. Je však třeba pamatovat na to, že nejen samotný čaj bude jemnější, ale také vanilkové aroma může být mnohem méně nápadné.

Ingredience: 2 lžičky vašeho oblíbeného černého čaje 6 cm vanilkového lusku, 200 ml vody

Vanilkový lusk rozdrťte na kousky – čím menší je, tím více vanilkové chuti získáte. Drcenou vanilku s čajovými lístky nasypte do džbánu a zalijte horkou vodou. Počkáme 3 až 5 minut a nálev nalijeme do šálků. Vanilkový čaj je velmi lahodný, lze jej posílit přidáním vanilkového cukru na lžičku.

Zatímco čajové listy mají lahodnou chuť vlastní, také snadno absorbují další příchutě a vůně, což usnadňuje výrobu vanilkového čaje. Ve skutečnosti je jedním ze způsobů, jak vyrobit vanilkový čaj doma, je jednoduše ukládat čajové listy do sklenice s vanilkovým luskem na několik dní. Mnoho komerčních čajových mixů začleňuje vanilku do svých čajových směsí. Obecně platí, že kvalitnější vanilkový čaj se vyrábí ze skutečného vanilkového lusku, zatímco produkty s nižší kvalitou jsou vyráběny z extraktů nebo příchutí.

Prohlédněte si i další recepty na https://cajovy.blog/recepty-s-cajem.

podávání vanilkového čaje

Podávání vanilkového čaje

Alternativou k vanilce je stejně aromatický skořicový čaj https://cajovy.blog/skoricovy-caj. Spolu s receptem na vanilkový čaj vám musíme prozradit tipy na podávání vanilkového čaje. Při podávání tohoto čaje na večírku nebo slavnostní večeři je třeba mít v první řadě na paměti nádobí, ve kterém se podává. Obecně uznávaná etiketa a pravidla savoir-vivre říkají, že čaj by se neměl podávat ve sklenici nebo hrnku, ale v šálku. Je třeba také poznamenat, že šálek má podšálek, nejlépe ze stejné sady a lžičku ležící na podšálku. Šálek určený k pití čaje by měl mít tvar směrem nahoru se rozšiřující a být vyroben z porcelánu (porcelán poskytuje nejlepší chuťový zážitek a umožňuje rychlejší vychladnutí varné nádoby). Pokud chcete čaj správně podávat, nesmíte zapomenout na speciální konvičku. Měla by být vybaven ohřívačem, který zabrání vychladnutí čaje a sítkem nebo cedníkem, které přefiltrují nalitou tekutinu z kávové sedliny. Při použití konvice by měla být položena na stůl spolu s prázdnými šálky. Poté, co se hosté shromáždili, nalijte jim vanilkový čaj jednomu po druhém, nezapomeňte to udělat po jejich pravici. Další možností je konvičku nepoužívat a nalévat nápoj hned po přípravě do šálků. Poté se pomocí tácu naplněné šálky přinesou na stůl a položí se před hosty po jejich levici.

Nejlepší přísady do vanilkového čaje

Zda bude vanilkový čaj obsahovat přísady závisí na vašich chuťových preferencích. Vyplatí se však seznámit se s přísadami vanilkového čaje, které mu nejvíce vyhovují. Látkou, která skvěle doplňuje chuť tohoto čaje, je vanilkový cukr. Nejen, že se černé čaje hodí k cukru, ale také vanilkový cukr dodává čaji ještě více kýžené vanilky. Další přísady vanilkového čaje mohou být skvělou alternativou cukru, tedy sirup stejné chuti nebo med. Med je považován za zdravější než cukr, stejně jako dodává příjemnou sladkost a dobře funguje i s černými čaji. Za zmínku stojí přídavek květů, které mohou ještě více zvýraznit vůni a chuť vanilkového čaje. Nejčastěji se pro tento účel volí okvětní lístky růže nebo levandule. Nezapomínejte ani na dezerty, i díky nim je pití čaje mnohem příjemnější.

Vanilkové čaje dostupné na prodej lze rozdělit do dvou skupin na mnohem levnější černé čaje jsou napuštěné vanilkovým olejem, obvykle prodávané v sáčcích a rafinovanější listové čaje smíchané s kousky vanilkového lusku. Množství drcené třtiny na 100 g čaje závisí na výrobci a nemusí vyhovovat každému. Pro optimální čaj s přírodní vanilkovou příchutí je nejlepší si ho připravit sami.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Janina
Janina

Napsat komentář

stojí za přečtení
Podobné články

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.