cajovy blog logo full
,

Skořicový čaj

Nejen jako koření do jablečného koláče nebo jablečné pěny – skořice může být také chutným a zdravým čajem! Pokud jste jej ještě tímto způsobem nezkoušeli, zjistěte, proč byste jej měli zkusit.

Skořice – koření, které vyvolává vzpomínky

Kdo z nás jako dítě nejedl krupičku bohatě sypanou skořicí nebo rýži na mléku s jablky a skořicí? Nebo netoužil po nejsladší večeři na světě – knedlíčcích s máslem, skořicí a cukrem? Kdo z nás si nepamatuje vůni aromatického jablečného koláče rozléhající se po celém domě, který maminka bohatě posypávala strouhanými jablky se skořicí? Toto koření je v Polsku velmi populární a je často přidávána do sladkých pokrmů a koláčů. Ale – což je zajímavé – mnoho vynikajících receptů, na příklad masité, obsahují skořici jako důležitou chuťovou složku. Je ale pravdou, že z ní můžete udělat také lahodný čaj s neobvyklými zdravotními vlastnostmi! Nejcennější látkou obsaženou ve skořici je aldehyd kyseliny skořicové jež působí proti rakovině a epikatechin podporující nervový systém. Skořice obsahuje také thermogeny, které urychlují metabolismus a spalují tuky.

Jak připravit skořicový čaj? Nejjednodušší je zalít jednu čajovou lžičku skořice vařící vodou a vařit několik minut – právě během procesu vaření se uvolňují takové sloučeniny jako antioxidanty. Můžeme také namočit do vařící vody celou skořici a tímto způsobem připravit aromatický nápoj. Pokud dáváte přednost klasice, základem našeho čaje může být také obyčejný černý nebo ovocný čaj, např. z divoké růže – v kombinaci se skořicí vytvoří extrémně aromatickou směs.

 

Skořicový čaj – vlastnosti

Ačkoli u nás je skořice je hlavně chutným kořením, v čínské a ayurvédské medicíně je považována za lék na mnohá onemocnění. Nyní vědci potvrzují příznivé vlastnosti skořice. Co můžeme získat tím, že pravidelně konzumujeme skořicový čaj?

 1. Skořicový čaj zlepšuje trávení – skořice stimuluje žaludeční šťávy, díky čemu proces trávení probíhá správněji. Pravidelné pití zabraňuje plynatosti, nadýmání a zácpě, a stimuluje rovněž chuť k jídlu.
 2. Reguluje hladinu cukru v krvi snižujíc citlivost na inzulín, což je obzvláště důležité pro osoby s diabetem závislé na inzulínu. Navíc snížením citlivosti na inzulín nepřímo pomáhá také shodit několik kilogramů.
 3. Snižuje LDL cholesterol, čímž snižuje riziko vzniku aterosklerózy a srdečních chorob.
 4. Zmírňuje záněty kloubů, pomáhá lidem trpícím artritidou (ráno a večer stojí za to vypít sklenici nápoje).
 5. Posiluje imunitu – má antivirové a antifungální účinky, posiluje imunitní systém díky čemu se naše tělo stává odolnější, což je zvláště cenné v období nachlazení a chřipky.
 6. Osvěžuje dech – díky antibakteriálnímu účinku skořice.
 7. Mírní bolest – pomůže nám mj. během křečí a menstruačních bolestí.
 8. Zlepšuje funkci mozku – podporuje tvorbu neuronových cest, zlepšuje koncentraci a práci mozku, takže je skvělá pro studenty, ale také pro starší lidi – může mj. předcházet Alzheimerově chorobě. Navíc, skořicový čaj pomáhá bojovat s únavou, a proto se doporučuje při učení.

Ale to není všechno! Skořice je skvělým zdrojem železa, vápníku, vlákniny a vitamínů C a B1. Proto doporučujeme, abyste si už dnes připravili tento chutný a zdravý nápoj.

 

Skořicový čaj – kontraindikace

Bohužel, i přes všechny zdravotní výhody skořice, ne všichni lidé je mohou využívat. Měli by se jí vyhnout:

 • ženy v těhotenství, může vyvolat předčasný porod
 • lidé s vředovým onemocněním trávicího traktu
 • osoby s tendencí ke krvácení
 • osoby alergické na skořici

 

Recepty na skořicový čaj

Pokud máte rádi chuť skořice nebo Vás přesvědčily její léčivé vlastnosti, můžeme si připravit  jeden z našich předpisů – díky čemuž objevíte nové chutě, posílíte rovněž své tělo a přičiníte se k jeho detoxikaci.

Pomerančově-skořicové nebe

Pomeranče a skořice jsou klasikou, která chutná mnoha lidem. Takový nápoj kromě svých chuťových vlastností také stimuluje chuť k jídlu a pomerančová šťáva poskytne našemu tělu velkou dávku vitamínu C.

 • lžička skořice
 • šťáva z dvou pomerančů
 • kostky ledu (nemusí být)

Skořici zalijeme sklenicí vody a vaříme několik minut. Když se odvar ochladí, opatrně vléváme vodu bez osadu do vysoké sklenice a pomalu mícháme s pomerančovou šťávou.

 

Aromatický drink

Pokud máte rádi chuť svařeného vína, určitě Vám bude chutnat náš aromatický alkoholický nápoj, který velmi dobře ohřívá a zlepšuje trávení.

 • tyčinka celé skořice
 • 3 hřebíčky
 • 2 zrnka pepře
 • 1,5 sklenice jablečné šťávy

Skořice a hřebíčku zalijeme jablečnou šťávu a vaříme po dobu několika minut, v závislosti na intenzitě chuti, jakou chceme dostat.

 

Hřejivý mix

Ideální recept v období nachlazení – je dobré jej podávat, když se vrátíme prochladnutí nebo když cítíme, že na nás útočí nachlazení.

 • lžička skořice
 • jemně posekaný centimetrový plátek zázvoru
 • šťáva z poloviny citrónu
 • lžička medu

Dvě sklenice vody se zázvorem vařte po dobu 10 minut, přidejte skořice a vařte po dobu 3 minut. Slijte odvar, a ponechejte skořici a zázvor. Ochlaďte na 40 stupňů, přidejte citronovou šťávu a med, promíchejte a ihned podávejte.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 16 Průměrně: 2.7]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.