cajovy blog logo full

Čaj proti menstruačním bolestem – jak si doma poradit s nepříjemnými stavy?

Modifikace: 2022/05/31

Bolestivá menstruace

V souvislosti s menstruací často slyšíme o její bolestivosti. I když je do dané míry její přirozenou součástí, abnormální bolesti, které ženy vyřazují z každodenních činností, určitě normální nejsou. Příliš bolestivá menstruace je tedy vždy jevem, který je třeba řešit. Situaci ale mohou ovlivnit i bylinky a síla přírody. Víte, které to jsou?

Bylinky, které pomáhají zmírnit menstruační bolesti

I když se často zdá, že je prášky proti bolesti jsou jedinou možnou úlevou, opak je pravdou. Zkuste se na příští periodu vybavit bylinkami, které vám mohou být velkým pomocníkem právě během vašich dnů. Proti bolesti při menstruaci působí mateřídouška nebo heřmánek. Čaje právě z těchto bylin budou v kombinaci s citrónem a medem skvělým způsobem, jak bojovat proti bolesti, a zároveň si u hrnku dobrého nálevu užít svoji chvilku klidu. Je ale důležité čaj popíjet po celou dobu vašich dnů. Pokud nechcete připravovat vlastní směsi, můžete sáhnout i po hotových sypaných i porcovaných směsích, které obvykle seženete v obchodech se zdravou výživou. Příprava je pak ještě snadnější a zvládnete ji i ve chvíli, kdy vám není zrovna dvakrát do skoku a určitě nevypadáte jako z reklamy na menstruační pomůcky.

Bylinky na bolestivou menstruaci – kterým je lepší se vyhnout?

Některé bylinky dokáží srovnat menstruační cyklus i pomoci s nepříjemnými doprovodnými signály. Jiné bylinky nemusejí mít kouzelnou moc, ale určitě vám neublíží. Vhodné, ať už při menstruaci nebo kdykoliv jindy, není kombinování bylinek, které k sobě zkrátka nepatří. Mohly by totiž vytvořit dohromady chuť, kterou by si vaše chuťové pohárky zrovna dvakrát neužily. Nemusíte se ale bát, že by některé bylinky přidaly na bolesti během vašich dnů. Obecně je dobré se některých bylinek vyhnout z důvodu, že jsou jedovaté. Jejich požití by vás tak mohlo stát nepěkné potíže nebo dokonce život. Během svých dnů, i kdykoliv jindy, se tedy vyhněte konzumaci kostivalu, který je sice užitečný v tinkturách, ale určitě ne v čajích. Podobně je na tom bobule břečťanu nebo plody černého bezu. Ačkoliv některé části těchto rostlin běžně využíváme, jiných je dobré se vyvarovat. Pozor si i u bylin, které mají ve vaše dny zelenou, dejte na jejich správné dávkování. Pak by se totiž měla dostavit kýžená úleva od problému, nikoliv další problém.

Bylinky používejte opatrně!

Bylinky jsou důležitou součástí přírodních způsobů, jak se vyhnout nejednomu zdravotnímu neduhu nebo jak zatočit s problémem, který již existuje. Jsou tedy i domácím lékem na menstruační bolesti. I přesto, že jsou jejich přínosy více než pozitivní, při užívání bylinek je důležité znát některá pravidla. Bylinky je totiž třeba správně dávkovat i ukládat a v neposlední řadě je třeba znát jejich reakci na případné léky, které možná berete. Při užívání bylinek berte zřetel na to, zda váš šálek obsahuje bylinek tolik, kolik je povoleno, ale i na to, zda nepřekračujete denní povolené množství samotných šálku. Důležité je znát i pravidlo pro délku konzumace jednoho druhu bylinného čaje – ten byste měli pít maximálně dva týdny, poté je na řadě pauza. Není ale problém jednotlivé čaje střídat, pokud vám chutnají a nechcete se jich na delší dobu vzdávat. Některé bylinky spolu, zjednodušeně řečeno, nekamarádí. Pokud tak chcete míchat vlastní směsi, zjistěte si nejdříve, zda se účinek jedné bylinky nepotlačí tou druhou. Dobré je vědět, že i bylinky mohou být alergenem. Nejčastěji se alergie na bylinky projevuje kožním začervenáním nebo průjmem. V takovém případě bylinky vysaďte. Při potížích, které bylinky nedokáží rozehnat, je vhodné se co nejdříve obrátit na lékaře a svůj zdravotní stav zkonzultovat s ním.

Recept na čaj proti menstruačním bolestem

Jak připravit lahodný šálek čaje, který bude tělu prospěšný i chutný? Není to žádná velká věda! Čaj, který pomůže od menstruačních bolestí vykouzlíte raz dva.
Příprava pravého heřmánkového čaje vám nezabere příliš času, za to vám může ulevit od nepříjemných bolestí, které jsou s vašimi dny dost možná spojeny. Jak tedy na to? Jednu až dvě lžičky čaje nasypte do hrnečku a zalijte vroucí vodou. Po 5 až 10 minutách čaj přeceďte, ochuťte medem a citrónem a užijte si šálek čaje, který vás dost možná zbaví nepříjemných bolestí.

Kontraindikace pití čajů při bolestivé menstruaci

Zbavit se bolestí při menstruaci přírodní cestou je sen nejedné z žen, které každý měsíc právě bolestmi trpí. Výhodou využívání bylinek je i to, že kontraindikace bylinek proti bolesti jsou minimální. S bylinkami by totiž měly být opatrné převážně děti a těhotné ženy, přičemž ani jedné skupiny se netýká bolestivá menstruace. Co se ale některých žen může týkat, je interakce bylinek s některými léčivy nebo jinými přípravky – například s hormonální antikoncepcí. Některé bylinky by totiž mohly snižovat její účinnost. Nejdříve se tedy poraďte s lékařem nebo odborníkem přes byliny, abyste se vyhnuly snižování účinnosti farmaceutických přípravků. Pokud ale zvolíte správné bylinky, jejich vhodný poměr i dobu užívání, můžete se pravděpodobně těšit na jejich pozitivní dopad na vaše zdraví.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář