cajovy blog logo full
,

Zelený čaj

Modifikace: 2017/10/18

O zdravotních vlastnostech zeleného čaje  slyšel snad každý. Číňané jej už od dávných dob považovali za nápoj, který zmírňuje bolesti a může zabránit vzniku četných chorob. Současný výzkum tuto teorii pouze potvrzuje. Co byste měli vědět o zeleném čaji?

V roce 1994 zveřejnil prestižní časopis Journal of the National Cancer Institute výsledky epidemiologických studií, které potvrdily skutečnost, že pravidelné pití šálku zeleného čaje snižuje riziko rakoviny jícnu. V současné době se říká, že sloučeniny obsažené v odvaru mohou dokonce inhibovat růst rakovinných buněk. Bylo rovněž prokázáno, že existuje vysoká  souvislost mezi konzumací zeleného čaje a stabilizací dobrého cholesterolu (HDL) vzhledem ke špatnému (LDL).

Šálek vitamínů a mikročástic

Tajemství zeleného čaje spočívá v jeho složení, a konkrétněji v bohatství různých složek. Jeho listy jsou bohaté na polyfenoly, katechiny nebo epigalokatechinové galátové sloučeniny. Ty posledně jmenované jsou silným antioxidantem, který je mimo jiné odpovědný za odstraňování rakovinných buněk a to bez poškozování tech zdravých. Jen tak pro zajímavost  stejné polyfenoly se nacházejí také v červeném víně, ve kterém si obzvláště libují Francouzi. I přes stravu, která je bohatá na tuky, tak mají lepší zdraví než Američané. To je další z faktů,  potvrzujících blahodárné působení zeleného čaje.

Škodlivé vedlejší účinky?

O dobrých vlastnostech zeleného čaje víme stále více. Může pomoci při dietě a brání vzniku zubního kazu. Existují však nějaké kontraindikace pití tohoto aromatického nápoje? V podstatě čtyři nebo pět šálků denně nikomu neublíží, problém však nastane, když se začne čaj pít v příliš velkém množství. Pak může přinést některé nežádoucí účinky. Nespavost je tím hlavním z nich. Je sice pravda, že zelený čaj obsahuje méně kofeinu než káva, ale citliví lidé s ní mohou mít problém. Kromě toho odborníci poukazují na to, že nejvíce prospěšný je ten čaj, který vypijeme asi hodinu po jídle.

„Nemám rád zelený čaj!”

Mnoho lidí přiznává, že zelený čaj má specifickou chuť – trpkou, sladko – hořkou. Proto se také můžete setkat se spotřebiteli, kteří si nedokážou představit, že by měli tento nápoj každodenně konzumovat. Je však důležité si uvědomit, že často jde o špatnou přípravu tohoto  nápoje. Někdy zákazníci – místo toho, aby si koupili dobrou směs – kupují ten čaj, který je nejlevnější. Ve výsledku, takto připravený nápoj nemusí každému chutnat. A stačí se důkladně seznámit s metodami vaření čaje a vybrat správný druh. Mezi běžně dostupnými najdeme mimo jiné:

  • Genmaicha – zelený čaj z Japonska s přídavkem pražené hnědé rýže,
  • Dragon Well (také známý jako Dračí Studn  nebo Dračí Pramen) – nejlepší čínský zelený čaj, který se pěstuje v provincii Zhejiang,
  • Sencha – klasika japonského zeleného čaje, která se vyznačuje jemnou chutí a vůní.

Výběr dobrého čaje je prvním krokem k spokojenosti s chutí a vůní získanou po vaření.

Vaření – pravé umění

Příprava zeleného čaje není vůbec snadná. Nejčastější chybou, jakou lidé dělají, během vaření čaje, je použití vroucí vody a což má za následek úplné změkčení listů. Samotnou teplotu  vody můžeme kontrolovat, co je však důležité si uvědomit je fakt, že samo balení zakoupeného čaje může poskytnout podrobné informace o tom, jak dlouho by mělo trvat paření listů. U některých japonských čajů to není déle než 1 minutu, zatímco Čínské by měli být vařeny obvykle asi 2 minuty. Tak velké rozmezí výrazně ovlivňuje konečnou chuť nápoje. Aby byl čaj nejen aromatický, ale aby si zachoval své příznivé vlastnosti, je nutné jej správně zapařit.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 4.7]
Picture of Redakce
Redakce

Napsat komentář