cajovy blog logo full

Sušené, kandované, lyofilizované?

Modifikace: 2019/02/28

Téměř každý má rád směsi založené na čajích s dodatkem ovoce. Jenže, jak vybrat ty nejlepší a nejvíce prospěšné pro naše tělo. Ve složení čaje najdeme jak ovoce sušené, kandované tak rovněž lyofilizované. Co přesně tato slova znamenají?

Sušené ovoce se nejčastěji vyskytují v ovocných směsích založených na čaji, Rooibose nebo ibišku. Pokud v domě něco sušíme, víme, že místo k tomu určené by mělo být teplejší než běžně, vzdušné a bez světla. Stejná pravidla platí pro sušení ovoce a bylin. Jedná se o nejjednodušší metodu, ale i ona má své nevýhody. Esenciální oleje se během tohoto procesu odpařují a sušina již nevoní tak jako čerstvá rostlina. Kromě toho při sušení při příliš vysoké teplotě se mohou některé vitamíny ztratit.
Ne všechny plody jsou vhodné k sušení celé, např. jahody se během tohoto procesu často pokryjí plísní, pokud nejsou usušeny v zrychleném režimu.
Vybíráme-li tradičně sušeného ovoce určitě získáme nejméně zpracovanou směs.

Kromě sušeného ovoce najdete také kandované ovoce. Nejčastěji se jedná o ananas, višně nebo pomerančovou kůru. Kandování znamená vaření nebo zalévání ovoce horkým cukrovým sirupem. Tento postup se opakuje několikrát, dokud ovoce nenabere dostatek cukru. Na stránkách s recepty najdete různé způsoby, jak si sám vytvořit kandované ovoce doma.
Toto je nejchutnější metoda konzervace, ale zároveň nejméně zdravá. Hlavně proto, že spolu s ovocem získáme obrovské množství cukru. Navíc opakované zahřívání zabíjí většinu vitamínů nacházejících se v čerstvém ovoci. Kandované ovoce je skvělé jako přísada do těst, ale v čajových směsích je lepší se jim vyhnout.

Nejvíce cize-znějícím názvem je lyofilizace. Jedná se o hluboké zmrazení čerstvého ovoce a jejich následné „rozmrazování“ za nízkého tlaku. Dochází tak k reakci sublimace molekul vody neboli současnému rozmrazení a sušení. Bohužel tuto operaci nelze provést doma. No, pokud samozřejmě někdo nemá doma laboratoř.
Lyofilizace je poměrně nákladnou metodou a v čajových směsích se takto připravené ovoce nachází velmi zřídka. Pokud však najdete lyofilizované ovoce, stojí za to vědět, že si zachovaly nejvyšší výživovou hodnotu. Nebyly ohřívané, takže si zachovali většinu vitamínů a organických sloučenin. Kromě toho voní svojí přirozenou vůní, protože jejich esenciální oleje zůstávají na svém místě. Chuť se také nijak zvlášť neliší od jejich čerstvých verzí.

Než se rozhodneme pro směs s dodatkem ovoce, stojí za to si zjistit, jakou metody byly připraveny. Zapomeňme na kandované ovoce, leda že nemůžeme přežít bez dodatečné dávky cukru. Je-li to možné, vybírejme směsi se suchým nebo lyofilizovaným ovocem. Jsou nejzdravější. Pokud nám obzvláště záleží na vitamínech a k tomu ještě na chuti a vůni čerstvého ovoce, stojí za to vyhledat směsi s liofilizovaným ovocem.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Picture of Redakce
Redakce

Napsat komentář