cajovy blog logo full

Skořicový čaj nejen na nachlazení

Modifikace: 2019/02/20

Skořice je nejen aromatické koření ideální nejen do jablečného závinu. Lidové léčitelství ji vyzdvihuje za protizánětlivé a detoxikační, a dokonce afrodiziakální účinky. To však nejsou zdaleka všechny její přednosti. Skořicový čaj lze použít na zmínění projevů mnoha neduhů. Připravíte si jej jednoduše.

Příznivé účinky skořice 

 • Má silné protizánětlivé účinky.
 • působí proti nachlazení a tlumí kašel
 • odstraňuje bolesti svalů a kloubů
 • snižuje projevy revmatismu
 • pomáhá v boji proti infekci
 • je účinná v boji proti celulitidě
 • zlepšuje trávení
 • pomáhá při nevolnosti
 • snižuje špatný cholesterol
 • podporuje chuť k jídlu
 • mírní menstruační potíže
 • je výborným zdrojem manganu a vápníku
 • je cenným zdrojem antioxidantů.
 • působí blahodárně na srdce

 

Jak na skořicový čaj?

Jak na skořicový čaj?

Skořicový čaj podporuje regeneraci organismu a také působí proti stárnutí. Šálek nálevu každé ráno před snídaní pak údajně podporuje hubnutí a detoxikaci. Skořice pomáhá při: zánětu žaludku, žaludečních potížích (zvracení, říhání, nadýmání, překyselení), nechutenství, lehčí únavě, mírní bolesti zubů i hlavy, mírní svalové napětí, cévní a revmatické bolesti. se vyplatí udělat si výborný skořicový čaj:

 

 

Skořicový čaj na nachlazení a chřipku

Potřebujeme:

kousek skořice

bylinný čaj dle chuti nebo potřeby

Skořici vložíme i s porcovaným bylinným čajem do převařené vody a necháme vše pěkně pět minut louhovat. Opět lze přidat med a citron. V ájurvédské medicíně se po staletí používá jako lék na dýchací a zažívací potíže.

 

 

Skořicová voda při žaludečních potížích

Při žaludečních potížích nechutenství a únavě doporučují lidoví léčitelé nálev z 5 g roztlučené skořicové kůry na jeden šálek vroucí vody (je třeba ponechat 10 minut louhovat, je možné i velmi krátce povařit). Doporučují se tři až maximálně čtyři šálky denně.

 

 

Na cholesterol i cukr v krvi

Pozitivní vliv bylin a koření na naše zdraví je nezpochybnitelný. Díky skořici lze nejen efektivněji hubnout, ale také upravit hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Vitamín B1 stimuluje inzulinové receptory a inhibuje enzym, který je aktivuje. To zvyšuje schopnost těla zpracovávat glukózu. V tomto případě je nejlepší pít skořicový čaj na lačno a po jídle.

 

Skořicový nápoj na hubnutí

Pokud vypijete každý den šálek čaje nalačno a večer před spaním, na své postavě to poznáte již za několik dní.

Potřebujeme na 1,5 litru čaje

5 cm čerstvého zázvoru jemně nastrouhaného

2 kousky celé skořice

5 paliček hřebíčku

1 citrón

1 lžíce medu nebo sirupu

1,5l převařené vody

Zázvor, hřebíček a skořici ponecháme 10-15 minut vylouhovat a nálev slijeme.

 

Ovocně-skořicový čaj

několik křížal nebo sušených švestek

50 g rozinek

skořice

Křížaly nakrájíme na kousky, přidáme rozinky a skořici, zalijeme vroucí vodou. Necháme několik minut macerovat. Podle chuti osladíme nebo doplníme kolečkem citronu.

 

Skořicová žvýkačka

Proti únavě při dlouhých jízdách za volantem mohou řidiči zkusit žvýkat kousek skořice.

Antioxidační vlastnosti skořice se také zkoumají z hlediska jejich vlivu na Alzheimerovu chorobu i jiné typy demence. Vypadá to, že skořice funguje protizánětlivě, udržuje buňky zdravé a pomáhá se zbavovat odpadních látek. Skořice se také testuje v rámci boje proti HIV. Skořicový olej dokáže ničit hojně se vyskytující bakterie  a z jišťuje se i vliv na roztroušenou sklerózu.

Podle některých výzkumů je skořice stejně efektivní jako resveratrol, přírodní antioxidant obsažený v červeném víně.

 

Skořice a pleť

Skořice a pleť

Nejen v léčitelství je skořice upřednostňována přírodní látka, díky jíž lze dosáhnout pozitivních změn. Blahodárně působící vlastnosti jsou využívány i v kosmetice. Málokdo tuší, že v tomto ohledu byla skořice považována za zázračnou mnohem dříve než právě při terapii různých zdravotní obtíží či v kuchyni při přípravě pokrmů.

Jelikož je prokázáno, že skořice umí regenerovat tkáně, zlepšovat celkový metabolismus buněk a urychlovat látkovou výměnu, hovoří se o ní nejčastěji v souvislosti s potlačováním projevů celulitidy, pomocí zábalů, kdy je skořicový krém nanesen na postižená místa, aby odbourával škodliviny nahromaděné v pokožce.

Skořicovou směs na zábal si můžete vyrobit ze snadno dostupných ingrediencí – jogurtu, tvarohu, olivového oleje a samozřejmě skořice.

 

Kdo by se jí měl vyhnout

I když je skořice tak vítaným přírodním pomocníkem při zlepšování zdravotního stavu, nedoporučuje se její konzumace (případně jen zřídka, a to ve velmi malém množství) těhotným ženám. Mimo to může u citlivých osob vyvolat i alergické reakce (při nadměrné konzumaci), jako jsou vyrážky a podobné nepříjemnosti. Proto i zde platí – všeho s mírou a rozumně.

Lidé trpící žaludečními vředy nebo problémy se střevy, by se ji měli spíše vyhnout, protože konzumace skořice je jen podráždí. V tomto případě je nejlepší se skořicovému čaji zcela vyhnout.

 

Pozor na srdce a antibiotika!

Skořice má schopnost mírně zvýšit srdeční frekvenci. Z tohoto důvodu by lidé s vážnými srdečními chorobami měli pít skořicový čaj jen s opatrností.

Skořice je přirozené antibiotikum, takže není vhodné ji smíchat s jakoukoli člověkem vyrobenou látkou. Její vlastnosti mohou narušit způsob, jakým fungují ostatní léky a může tak způsobit nepředvídatelné vedlejší účinky.

Skořice a pleť

 

Jaká je denní dávka?

Jak u mnoha jiných bylinek nebo koření i zde neplatí, že čím více, tím lépe. Optimální denní dávka bývá kolem 3 gramů. Je to množství menší než čajová lžička.

Lidový název: skořicové nebo čínské dřevo

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 3]
Picture of Redakce
Redakce

Napsat komentář