cajovy blog logo full

Silný čaj – dlouze louhovaný?

Modifikace: 2018/03/06

Pro mnohé „silný čaj“  znamená dlouze louhovaný čaj. Je to pravda?

Podívejme se z blízka na proces vaření čajových listů na příkladě černého čaje. Ihned po zalití sušiny vroucí vodou se vydobývá tein (neboli kofein). Teprve po 3-5 minutách z začínají vydostávat polyfenoly běžně zvané tříslovinami. Tyto složky neutralizují působení  teinu, a tak po asi sedmi minutách louhování může být z odvaru zcela odstraněn a nemá tedy již povzbuzující účinky.

V takovém odvaru se za to nachází velké množství tříslovin – čaj je hořký. Z toho vyplývá, že čím více  povzbuzující nápoj chceme dostat, vaření by mělo být kratší.

Sílu odvaru lze regulovat množstvím sušeného čaje užitého do odvaru. Chcete-li získat odvar typické síly, vsypejte jednu čajovou lžičku na každých 200 ml vody, a pokud připravujete odvar v džbánu, je nutné vsypat ještě jednu čajovou lžičku „na džbánek“.

Pamatujte, že nesmíte přehánějte s množstvím čaje. Předpokládá se, že každý den můžete vypít 5-6 klasických šálků čaje. Nicméně toto číslo je pouze orientační. Výzkumy účinků čaje pokračují a vědci nejsou dokonce jednoznační co se týče maximálního množství čaje, jaké můžete každodenně vypít.

Šálek černého čaje o objemu 180 ml, obsahuje asi 60 mg kofeinu, stejný šálek kávy – až do 120 mg. Odborníci říkají, že v průběhu dne může být do těla dodáno  maximálně 600 mg kofeinu. Nicméně, kofein obsažený v čaji – díky jinými látek vystupujících v nápoji (jako jsou polyfenoly), trochu jinak působí na tělo, než stejné látky obsažené v kávě.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 1]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

stojí za přečtení
Podobné články

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.