cajovy blog logo full

Ruský čaj

Modifikace: 2017/12/18

Spojujete si čaj pouze s Indií a Ceylonem? Nebo si možná při zvuku tohoto slova připomenete slavný „čaj o páté“? Rozhodně ano! A Rusko? Pokud Vám země Matrioshky a Tolstého nic neříká ve spojení s čajem, je čas to změnit!

 

Co to je ruský čaj?

V devatenáctém století bylo Rusko jedním z hlavních, vedle Anglie, vývozcem čajového nápoje, který byl v zemi Tolstoj získáván z listů vrbovky úzkolisté. Tato varná směs je známá pod různými názvy a nejoblíbenější z nich jsou:

 • Iwan Čaj; ang. Ivan Chai, rus. Иван-чай – od názvu rostliny, vrbovky úzkolisté
 • koporský čaj; ang. koporsky tea; rus. Копорский чай od názvu vesnice Koporje (rus.  Копорье) poblíž Petrohradu, kde má tento nápoj zvláštní popularitu
 • ruský čaj; ang. russian tea

Nicméně, dříve než se nápoj stal známým v Evropě, byl běžně používán obyvateli Rusi již ve středověku, kteří čaj nazývali kořením z lesa. První zmínku o nápoji najdeme v kronikách z 12. století a v knize napsané Stipeanem Kraszennikowovem v roce 1755 Opisanije ziemli Kamczatki je zmiňován jako pochoutka na stole obyvatel Kamčatky. V osmnáctém století se začal z Číny masivně dovážet čaj, který přijížděl do Evropy po moři i po souši přes Rusko. Jeden z ruských dovozců čaje sledoval proces fermentace čajových listů a aplikoval je na vrbovku. Nápoj se rychle stal populárním v celém Rusku, protože nejen připomínal chuť čínského čaje, ale také byl o polovinu levnější. Rychle se začal exportovat do Anglie a dalších evropských zemí, a o jeho popularitě může svědčit fakt, že koporský čaj byl v devatenáctém století ceněný, na stejné úrovni s perskými koberci a čínským hedvábím. Její popularita začala klesat koncem devatenáctého století, kdy se objevilo pletka, že Rusové otrávili svůj čaj kaolínem – dnes se předpokládá, že to byla iniciativa Východoindické společnosti, která začala ztrácet svůj význam na trhu s čajem v Evropě. Ivan čaj začal postupně ztrácet popularitu a po revoluci v roce 1917 se jeho vývoz úplně zastavil

V současné době je nápoj populární především v Rusku, i když má své příznivce také v Polsku – na Facebooku má fanpage spojující zastánce koporského čaje, píší o něm blogeři bylinkáři a milovníci čaje, je také zmiňován na přednáškách věnovaných zdravotním vlastnostem bylin. Čaj je dostupný v některých internetových obchodech, navíc si jej můžete připravit sami – recept je uveden níže.

 

Legenda o Iwanovi

Ačkoli jméno Ivan čaj pravděpodobně souvisí s tím, že vrba je v ruštině „iwa“, existuje legenda o původu čaje a jeho jménu. Podle pověsti byl Ivan chlapec žijící v obci nedaleko Petrohradu. Často nosil charakteristickou červenou košili, ve které jej bylo možné potkat v lese a na jeho okraji, bloudícího mezi bylinami a květinami. Ivan strávil čas mezi rostlinami – fascinovaly jej jejich zdravotní vlastnosti a pokoušel se je zkoumat, aby mohl pomáhat lidem. Když sousedé viděli, Ivana bloudícího v červené košili mezi bylinami na okraji lesa, často říkali: „To je Ivan, Ivan Čaj! Ten od čaje! “ Jednou mladý chlapec zmizel a nikdo nevěděl, co se s ním stalo. Nicméně v lese a na jeho okraji se objevily krásné červené květy v barvě Ivanovy košile. Sousedé, kteří si mysleli, že je chlapec vrátil, křičeli: „To je Ivan, Ivan Čaj! Ten od čaje! „. Chlapec však nikde nebyl, zbyly jen krásné květy s nádhernou vůní. Obyvatelé obce se rozhodli podle Ivana připravit z těchto rostlin nápoj – ukázalo se, že vznikl chutný a osvěžující nápoj, který se rychle stal populární nejen ve vesnici, odkud pocházel, ale také v celém Rusku.

 

Odvar z vrbovky – vlastnosti

Kromě své chuti je ruský čaj především zdravým nápojem, který stojí za to pít kvůli jeho vlastnostem. Obsahuje velké množství vitaminů skupiny B, vitamín C (6,5krát více než v citronu!), Stejně jako bioflavonoidy, pektiny, karoten a takové prvky jako je železo, měď a mangan.

Mezi nejznámější zdraví prospěšné vlastnosti čaje patří:

 • snížení krevního tlaku
 • uklidnění
 • posílení imunitního systému
 • protizánětlivé působení
 • čistí krev od toxinů
 • odstraňuje bolest hlavy
 • předchází nemocem dáseň
 • posiluje vlasy
 • předchází nadměrné keratinizaci pokožky
 • zlepšuje trávení
 • předchází hypertrofii prostaty a vypadávání vlasů.

Pokud Vás nepřesvědčí chuť nápoje – výše uvedený seznam vlastností to určitě udělá.

 

Ruský čaj – připravte si sami

Hotový čaj s vrbovky je nyní možné zakoupit hlavně prostřednictvím internetu. Zajímá-li Vás však proces přípravy, máme dobrou zprávu – recept přežil a tento ruský nápoj si tak můžete připravit sami! Zde je recept pro ty, co mají zájem:

 1. Sbíráme mladé listy vrbovky úzkolisté.
 2. Po sklizni rozsypáváme 5-centimetrovou vrstvu na rovný povrch a ponecháme tak několik hodin, dokud nezvadnou.
 3. Vezmeme porci listů do dlaní a rolujeme, dokud neuvolní šťávu.
 4. Takto svinuté listy dáme do sklenice nebo misky a přikryjeme vlhkým hadříkem.
 5. Ponecháme na teplém místě po dobu 12 hodin, dokud listy nezmění barvu na hnědou.
 6. Nasekejte listy a sušte jednu hodinu při teplotě asi 100 stupňů, dokud nebudou úplně suché. Vložte do těsně uzavřené nádoby.

Hurra! Váš čaj z vrbovky je připraven. Pokud chcete, můžete jej libovolně ochutit, např. mátou, citronem nebo ovocem.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 3.9]
Picture of Redakce
Redakce

Napsat komentář