cajovy blog logo full

Rooibos – nápoj života

Rooibos doslovně znamená „červený keř“. Čajovec kapský, je v našich končinách stále málo známou rostlinou. Vyskytuje se pouze v jižní Africe a nelze je pěstovat v jiných oblastech, proto je jeho pěstování velmi  omezené. Jeho přirozená odolnost vůči různým chorobám rostlin umožňuje ekologickou kultivaci.

Rooibos, i když jej zaléváme vroucí vodou, není čaj a rozhodně ne červený čaj. Jedná se o zcela jinou rostlinu, která nemá nic společného s čajovníkem (Camelia Sinensis). Čajovec kapský má dlouhé, zelené jehlice, které jsou sklizeny, sušeny, drceny, navlhčeny, fermentovány a nakonec sušeny na slunci. Během fermentace se jehly zbarvují do červena. Můžete se také setkat s nefermentovanou verzí nazvanou zelený rooibos. Nicméně díky fermentačnímu procesu může rooibos v odvaru vydávat více než jeho nefermentovaný bratr.

Proč pít odvar z roiboos?

Čaj, káva nebo yerba mate obsahují vysoké dávky kofeinu a tříslovin. Někdy stojí za to dát našemu tělu odpočinout a vypít něco jiného. Rooibos je rostlina, která tyto ingredience neobsahuje. Protože neobsahuje kofein a jeho deriváty, můžeme jej pít prakticky kdykoliv během dne, dokonce i před spaním, aniž byste se museli obávat pobuzení. Pro změnu to že neobsahuje třísloviny, můžeme cítit v jeho chuti. Není hořký ani trpký, ve skutečnosti nemá chuť. To co cítíme při pití rooibosu je jeho vůně. Je sladká, často připomínající med. Lidé, kteří mají potíže s čichem, nenajdou zalíbení v rooibosu, protože jim jednoduše nebude ničím „chutnat”.

Co v sobě skrývá rooibos?

Plemena obývající jižní Afriku, uctívaly Čajovec kapský jako životodárnou rostlinu. Rooibos  mohou pít lidé všech věkových kategorií. Neobsahuje kofein, proto se doporučuje zejména těm, kteří jsou na tuto složku přecitlivělí, osobám starším, dětem, těhotným ženám a kojícím matkám. Odvar poskytuje organizmu mnoho cenných minerálů. Železo je důležitým prvkem v procesu tvorby krve, a proto by jej měly pít lidé s anémií, stejně jako těhotné ženy. Sodík a draslík jsou zodpovědné za správné využití tekutin v těle. Vápeník, fluorid a mangan jsou stavebními prvky kostí a zubů. Hořčík je zodpovědný za správné fungování nervového systému. Zinek zlepšuje vzhled pokožky. Měď reguluje metabolismus. Vitamín C a další antioxidanty podporují imunitu a zpomalují proces stárnutí. Rooibos je bohatý na vitamíny a minerály, které vaše tělo potřebuje. Doporučovaná denní spotřeba jednoho šálku odvaru  umožní tělu dodat alespoň částečnou dávku důležitých živin. Stojí za zmínku, že rooibos není  kalorický, takže je dobrou volbou pro ty, kteří chtějí utratit zbytečné kilogramy díky změně stravy.

Jaké vlastnosti má rooibos?

Rooibos je skvělým odvarem s širokým spektrem využití. Počínaje od pokrmového traktu,  může být použit jako clona při žaludečních vředech a pálení žáhy. Díky obsahu kyseliny fenolové zmenšuje nevolnost a má pomáha na křeče. Jakmile se aktivní složky dostanou do krevního oběhu, začnou cirkulovat po celém těle. Pravidelná konzumace rooibosu se může přičinit k vyrovnání krevního tlaku a snížení hladiny špatného cholesterolu. Vitamín C a antioxidanty podporují imunitu těla. Antioxidanty působí rovněž proti nádorům a zpomalují proces stárnutí. V současné době probíhá výzkum, který má dokázat, že pravidelné pití odvaru roboibus snižuje hladinu cukru v krvi. To může být dobrá zpráva pro diabetiky. Abyste však pocítili výrazný efekt, musíte pít rooibos pravidelně. Má se za to, že je odvar z čajovce kapského bezpečný pro lidi, kteří trpí ledvinovými kameny, protože neobsahuje kyselinu šťavelovou. Pití rooibosu není rovněž bezvýznamné pro nervový systém. Dodává totiž flavonoidy, které svým působením na tělo pomáhají odpočívat a zlepšit náladu. Rooibos jistě potěší stresující lidi, kteří potřebují relaxaci a odpočinek po náročném dni. Uvolnění může mít také protibolestivé účinky, ale pouze v případě bolesti způsobené nervovým napětím. Rooibos zmírňuje efekty alergií, jako je senná rýma nebo astma. Zatím to však nebylo vědecky potvrzeno. Probíhá rovněž výzkum využití vody z rooibosu v dermatologii.

Dobrý rovněž pro děti a budoucí maminky

Málokdo ví, že rooibos může být podáván rovněž dětem. Je to skvělý nápoj na zmírnění nespavosti a hyperaktivity. Navíc může být přirozeným způsobem na zmírnění některých dětských problémů, včetně koliky nebo žaludečních křečí. Díky svým antialergickým vlastnostem může rovněž zmírnit podráždění kůže. Odvar se také doporučuje budoucím maminkám. Těhotné ženy často trápí anémie. Dobře připravený odvar je bohatý na minerály a vitamíny, takže může chránit tělo před ztrátou železa. Ani po porodu byste neměli na rooibos zapomínat. Vzpírá laktaci. Pomáhá maminkám uvolnit se a v klidu se starat o dítě.

Jak připravit rooibos?

Tradičně byl rooibos vařen na malém ohni, dokud všechen neopadl na dno nádoby. Obvykle to trvá asi 10 minut. Nicméně, pro naše pohodlí můžeme vařit roiboos stejně jako obyčejný černý čaj, čili zalít vroucí vodu a louhovat pod pokrývkou asi 5-10 minut. Odvar je hotový, když všechny lístky opadnou na dno nádoby. Můžete jej pít rovněž po ostuzení, je ideální v létě, jako osvěžující nápoj podávaný s kostkami ledu. V obchodech můžete také koupit rooibos v sáčcích, což je také dobré řešení. Odvar lze doplnit medem, mlékem nebo citronem. Díky tomu si i lidé, kteří potřebují více chuti, budou moci užít příznivý účinek odvaru.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 3]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.