cajovy blog logo full
,

Neobvyklý čas se zázvorem a kurkumou

Zimní večery přejí posezení nad šálkem hřejivého nápoje. Podívejme se na čaj, jehož hlavními složkami jsou zázvor a kurkuma. Tento nápoj se vyznačuje nejen svými hřejivými vlastnostmi, ale také svými léčivými schopnostmi. Proč stojí za to jej pít?

5 skvělých přísad

Přestože jsme tento kouzelný nápoj nazvali čajem, nepřidáváme do něj listy rostliny z čeledi Camelila. Prospěšné vlastnosti získáme spojením kokosového mléka, kurkumy, zázvoru, skořice a medu. Každý z těchto produktů je doslova bombou hodnotných složek, a hlavně, společně vytvářejí nejen zdravý, ale i chutný sladce ostrý nápoj.

Zázvor a kurkuma

Tato koření patří do jedné rodiny a mají tedy podobné vlastnosti. Stejně tak zázvor, jak rovněž kurkuma již po několik staletí patří mezi oblíbené léky obyvatel Indie a Číny. Historické zdroje uvádějí, že Číňané používali tato koření pro lepší hojení ran a léčení zánětů. Takový účinek dodávají tomuto koření účinné látky nacházející se v rostlinách – gingerol v zázvoru a kurkumin v kurkumě. Příznivci přírodní medicíny nacházejí v jejich složkách rovněž vlastnosti zmírňující problémy s onemocněním kloubů. Zázvor rovněž pomáhá při průjmech, nevolnosti a nadýmání, může být také použit před cestou u lidí s cestovní nevolností. Pro změnu kurkuma v indické medicíně Ayurveda je podávána lidem s problémy s játry a s poruchami trávení. Je také dobrá na nachlazení a kožní vředy.

Skořice
Toto koření získané ze skořicové kůry dodává každému pokrmu nebo nápoji zvláštní vůni. Navíc má povzbuzující účinek, dodává energii a ohřívá. Skořice je také zdrojem vláknin a minerálů – manganu, železa a vápníku. Toto koření by měli vyhledávat lidé s dietou. Nejen že snižuje hladinu cholesterolu, ale stimuluje také metabolismus.

Med
Nikoho nejspíš nemusíme přesvědčovat, jak bohatý na živiny je med. Dobře podaný, má baktericidní vlastnosti a poskytuje mnoho minerálů. Enzymy v něm obsažené jsou vynikajícím antibiotikem a acetylcholin posiluje srdce. Díky přítomnosti glukózy také stimuluje práci mozku.

Kokosové mléko
Kokosové mléko, připravené doma nebo zakoupené v ekologickém obchodě, je bohaté na mastné kyseliny, které se nehromadí ve formě tukové tkáně. Proto tento nápoj mohou bez problémů konzumovat lidé na dietě. V kokosovém oleji a mléce se nenachází špatný cholesterol. Hlavní výhodou tohoto mléka, zejména pro osoby s nesnášenlivostí laktózy, je fakt že toto mléko neobsahuje laktózu. Produkt je bohatý na vitamíny C, B a K a obsahuje četné minerály, má také baktericidní a antivirové účinky.

Jak připravit čaj s kurkumou a zázvorem

Už víme, jaké přísady budou potřebné k přípravě tohoto kouzelného nápoje, nyní přišel čas na recept!

1 sklenice kokosového mléka (můžete vyměnit za sklenici vody a čajovou lžičku kokosového oleje)
½ čajové lžičky kurkumy
½ čajové lžičky skořice
½ čajová lžička zázvorového prášku nebo čajová lžička nastrouhaného kořene zázvoru
1 čajová lžička medu

Do nápoje můžete také přidat:

1 plátek citronu
½ lžičky muškátového oříšku
několik kapek vanilkové esence pro chuť
5 lístků máty
špetku kajenského pepře

Kokosové mléko nebo vodu a kokosový olej vlijte do malého hrnce. Díky tukům se bude kurkuma lépe vstřebávat. Přidejte kurkumu, skořici a zázvor. Pokud chcete, můžete také přidat vanilkovou esenci, muškátový oříšek a kajenský pepř. Přiveďte k varu a vařte pod přikrývkou asi 10 minut. Odstraňte z vařiče nebo přelijte do šálku. Po mírném schlazení přidejte med. Můžete také vytlačit pár kapek citronu. Nápoj podávejte teplý.

Recept na pohodu

Výzkumy v Indii potvrdil, že kurkuma a zázvor mají účinek podobný antidepresivům. Pokud máte špatnou náladu, pak bude čaj s tímto kořením skvělým lékem. Zlepšení nálady po pití připraveného nápoje je zaručeno zejména v zimě. Ostrá vůně a šálek sladké, chrupavé vůně jsou ideální pro studené večery.

Šálek pro krásu

Baktericidní vlastnosti jednotlivých složek čaje působí příznivý na pleť. Pravidelné pití nápoje podporuje čištění těla od toxinů a bojuje proti akné. To ale není vše. Přenesme se na chvíli do starodávné Indie. Kurkuma a zázvor zde byly vždy považovány za elixíry mládí. Nápoj ochucený těmito kořeními může přispět k udržení vitality a dobrého zdraví po mnoho let. Vědci provedli testy na vinných muškách, které dokázaly, že kurkuma prodlužuje životnost tohoto hmyzu.

Pijte pro zdraví

Tento jednoduchý čaj má více použití, než se může zdát. Bylo prokázáno, že složky obsažené v něm mají podobný protizánětlivý účinek jako ibuprofen a kyselina acetylsalicylová a zároveň mají méně vedlejších účinků. Nápoj mohou pít lidé s revmatoidní artritidou, zánětem střev apod. Vzhledem k obsahu kurkumy a skořice podporuje rovněž práci mozku. Někteří říkají, že kurkuma také podporuje léčbu Alzheimerovy nemoci. Další použití této úžasné směsi je při problémech trávicího systému. Jednotlivé složky odstraňují problémy s trávením, nadýmaní a průjem. Čaj může být konzumován vegany, vegetariány, lidmi s nesnášenlivostí laktózy, diabetiky a lidmi na dietě. Kurkuma redukuje hladinu cukru v krvi, kokosové mléko neobsahuje cholesterol a skořice stimuluje metabolismus. Nápoj je výborným prostředkem prevence infekcí a podpory krevního systému.

Čaj proti rakovině

Zajisté jste již slyšeli, o antioxidantech, přírodních látkách, jež předchází rozvoji rakovinových buněk. Lidé bojující s rakovinou, vyhledávají výrobky bohaté na tyto složky. Patří mezi ně rovněž zázvor a kurkuma, zvláště účinné při léčbě rakoviny vaječníků, močového měchýře a plic. Článek publikovaný v British Journal of Cancer potvrdil, že extrakty z těchto rostlin mají vliv na zpomalení růstu nádorů.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 4]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.