cajovy blog logo full

Několik způsobů, jak připravit domácí ledový čaj

Modifikace: 2018/05/09

Nejoblíbenější způsob, jak připravit domácí Ice Tea, je připravit čaj klasickým způsobem a schladit jej – v ledničce nebo přidáním kostek ledu. Takový čaj chutná perfektně s různými doplňky, např. zmačkanými listy máty, medem, ovocnou šťávou (malinovou, pomerančovou, citrónovou) nebo celými kousky čerstvého ovoce – např. jahod nebo ananasu.

Tuto metodu můžeme mírně upravit tím, že si připravíme silný čaj v džbánu (čajovou esenci) a v případě potřeby jej zředíme studenou vodou nebo kostkami ledu. Zamrazíme-li tuto esenci ve foremkách na led získáváme ledové čajové kostky – ideální k vychlazení vody se šťávou, s mátou nebo do jiných nápojů. Při experimentování s různými druhy klasických, ovocných nebo bylinných čajů získáváme kostky různých barev.

Je důležité dodržovat pravidla vaření čaje – to, zda čaj povzbuzuje nebo uklidňuje, závisí na způsobu (času) přípravy infuze. Psali jsme o tom v materiálu nazvaném: „Jak vařit čaj?“. Neměli bychom jej dlouho přechovávat – aby se nezkazila, to se samozřejmě nevztahuje na kostky ledu z čajové esence.

Pokud už jsme u kostek ledu – Japonci mají velmi zajímavý způsob, jak připravit ledový zelený čaj. Do čajového džbánku nejprve vhazujeme sypký, vysoce kvalitní zelený čaj (mělo by jej být dvakrát více, než pro normální vaření) a následně … kostky ledu. Zakryjeme džbán přikrývkou a počkáme, až se led roztopí. Netrpělivý může pít nápoj, zatímco se led rozpouští. Takto získaná „infuze“ má překvapivou a jemnou chuť. Chcete-li urychlit „vaření”, můžete led rozdrtit.

Jak víte, zelený čaj můžeme louhovat několikrát. Zajímavého efektu dosáhnete připravujíc jej poprvé v tradičním způsobem a namísto druhého louhování – čajové lístky zalijete studenou vodu a odtsavíte na několik hodin na chladné a zastíněné místo. Po natažení získáváme chladný, jemný chutí a uklidňující čaj. Co je zajímavé – je to, že s ubývajícím odvarem, můžeme nádobu doplnit vodou – a získáme tak čaj z druhého nebo třetího „vaření“.

Na konec, nejjednodušší způsob – nalijte studenou vodu do džbánu se sypaným čajem a … počkejte. Po několika hodinách, získáte vynikající domácí ledový čaj, který má jemnou chuť, není hořký, obsahuje méně kofeinu a tříslovin než tradičně vařený čaj. Co je však nejdůležitější – můžeme tímto způsobem připravit prakticky každý druh klasického čaje nebo bylinných čajů. Jemnější čaje (bílé, zelené) louhujeme kratší dobu (cca. 4 hodiny), fermentované čaje, černé (příp. bylinné) – déle – až 10 hodin.
Proporce čaje a vodu by měl být přinejmenším stejné, jako při vaření tradičního čaje. Pokud chceme osvěžující a povzbuzující nápoj – použijeme dvakrát více sušiny než při vaření na teplo.

Nezapoměňte na několik důležitých pravidel

Domácí Ice Tea rovněž obsahuje složky, které jsou v tradičně připraveném čaji – teine, antioxidanty třísloviny. Silný čaj není příliš vhodný pro děti, a rovněž dospělí by si měli dávat pozorne „předávkování“. Viz tady – „Silný čaj – dlouho louhovaný?“
Dětem můžete podávat slabší čaj, zředěný vodou, louhovaný déle – třísloviny, které se během prodlouženého louhování vylučují neutralizoují tein. A úplně nejlépe těm nejmladším nabídnout studený ovocný čaj – jablkový, jahodový, rebarborový ​​nebo malinový.
Nezapomínejte rovněž na dobu trvanlivosti vašeho domácího Ice Tea – nejlépe jej pít ihned po připravení.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Picture of Redakce
Redakce

Napsat komentář