cajovy blog logo full

Vaření čaje

Modifikace: 2017/10/18

Příprava čaje – jak se zdá – je jednoduchá věc. Nicméně, aby bylo možné vychutnat si dobrý odvar, je nezbytná základní znalost čajových druhů. Jak správně takový odvar připravit?

Vaření

čaje je jen zdánlivě  jednoduché. Špatně připravený nápoj nejen ztrácí některé z vlastností, ale může také být méně chutný. A co víc, moderní spotřebitelé mohou najít různé čaje. Kromě klasického a v naší zemi populárního černého čaje se na regálech obchodů nachází zelený, bílý nebo Pu-erh. Tento široký výběr doplňují četné bylinné a ovocné čaje. A právě proto je dobré před zalitím lístků vodou zkontrolovat, jak dlouho a jakým způsobem připravit vybraný čaj.

Hořký čaj

Říká se, že vaření čaje vyžaduje zručnost. To je pravda. Správná příprava čaje z čajových lístků je komplexní proces. Pamatujte o teplotě vody, době vaření nebo množství čaje. Dokonce i při dodržení všech kroků se může stát, že bude čaj příliš hořký. V takovém případě musíte sami experimentovat s množstvím lístků nebo s teplotou vody.

Zavaření příliš hořkého odvaru se podaří mnoha lidmi, kteří teprve začínají své čajové  dobrodružství. V takové situaci ale namísto toho, abyste dodávali cukru, můžete použít ovocné šťávy nebo čerstvé ovoce, díky němuž bude mít nápoj zajímavou chuť a aroma. A na co nesmíme zapomenout při výběru čaje?

Jemný a aromatický – bílý čaj

Bílý čaj potřebuje správnou přípravu. Chuť by měla mít jako zelená, ale – jak zdůrazňují gurmáni – je mnohem jemnější. Při přípravě je proto třeba dávat pozor na délku vaření. Listy by měly být zalité horkou, ale ne vroucí vodou (80-90 stupňů) a měly by být vařeny po dobu 2 až 7 minut v závislosti na chuti.

Charakteristická chuť – zelený čaj

Mezi všemi čaji je uznáván za jeden z nejoblíbenějších a zároveň nejzdravějších. Zelený čaj by měl být vařený 30 sekund až 2 minuty ve vodě při teplotě asi 65-80 stupňů. Stojí za zmínku, že tento čaj je dovoleno pařit opakovaně. Odborníci říkají, že až další zalití vodou vytahuje z listů to nejlepší.

Zkuste Oolong

Problémem s vařením čaje Oolong je v tom, že se jeho odrůdy se liší nejen chutí, ale i tvarem listů. Proto bychom měli pečlivě zkontrolovat, co o čaji píše výrobce na obalu. Nepsaným pravidlem je, že některé čaje oolong vyžaduje vaření pouze 30 vteřin, zatímco jiné by měly být připravovány přibližně 7 minut. Je dobré sám si vyzkoušet vaření tohoto čaje, počínaje 1 minutou, a následně prodlužovat dobu vaření o 30 sekund s každým dalším vařením. Teplota vody by neměla být nižší než 85 ° C a ne vyšší než 95 stupňů. Oolong se velmi dobře uplatňuje jako čaj pro vícenásobné vaření.

Černý čaj – pij tak jak máš rád

Příprava černého čaje je poměrně jednoduchá. Listy by měly být zality vroucí vodou. V závislosti na typu čaje by měl být vařen po dobu 2 až 3 minut. Tento čas mohou prodloužit lidé, kteří chtějí konzumovat čaj s medem, citronem, mlékem nebo cukrem. V tomto případě by měl být silnější, aby si – navzdory dodatkům – zachoval výraznou chuť.

Bylinkové pro zdraví

V naší zemi jsou poměrně populární také bylinné čaje. Listy máty, kopřivy, meduňky nebo květy ibišku by měly být zalévány vodou o teplotě 100 stupňů a vařena po dobu 3 až 6 minut. Nejlépe podle informací, které jsou uvedeny na obalu. Díky tomu bude mít takto připravený odvar všechny vlastnosti, které slibuje výrobce.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 2.3]
Picture of Redakce
Redakce

Napsat komentář