cajovy blog logo full

Nadchází chřipková sezona, obraťte svou pozornost na šípek

Šípky jsou bohatým zásobníkem vitaminů a minerálních látek. Kromě jiných obsahují velké množství vitamínu C, který zvyšuje odolnost organismu proti nemocem. Vyplatí se ně obrátit pozornost zvláště v tomto období nachlazení, rým respiračních nemocí a chřipek. Právě prošly prvním mrazem, můžete si je klidně ještě nasbírat pro okamžitou přípravu čaje.

 

Obsahuje: Od A po K!

Šípky mají významně více vitamínu C než třeba citrusové plody, což je známá věc. Kromě něj však obsahují i cenný beta-karoten, vitamín A, vitamín B1, B2, B3 a vitamín K, dále pektiny, třísloviny. Šípkové plody ale obsahují i další účinné látky, jako jsou vláknina, tuk, sacharidy, sodík, zinek, měď, betakarotén, lutein či kyseliny pantotenovou, listovou a další.

Šípkový čaj je samozřejmě bez kofeinu a má zajímavě ostrou, štiplavou chuť.

 

Jak správně na šipkový čaj?

Jak již bylo mnohdy řečeno, čaj z šípku má mnoho příznivých účinků na naše zdraví.  Nejlépe je namočte přes noc ve studené vodě a následující den zahřívejte deset minut. Poté smíchejte s citronovou šťávou a ochuťte medem. Dělejte ze šípků nejlépe výluh, nikdy je dlouze nevařte. Dlouhé vaření zničí žádoucí obsah vitamínu C.

Šípky také můžeme rozdrtit a přes noc je necháme luhovat ve studené vodě. Ráno vodu i se šípky zahřejeme na 60–70 °C, necháme chvíli odstát a přecedíme. Cedíme přes papírový nebo látkový filtr.

Nálev se doporučuje používat nejlépe teplý, studený údajně ztrácí účinek. Těsně před použitím podle potřeby opatrně zahřát tak, aby teplota nestoupla až k varu. Stačí pouze taková teplota, aby byl nápoj vhodný a příjemný pro okamžitou konzumaci.

 

Šípkový sirup – víc práce než s čajem

Šípkový sirup užíváme při nachlazení a při onemocnění močových cest. K přípravě šípkového sirupu lze použít i přemrzlé šípky. Čerstvě natrhané zbavíme jadérek, rozkrájíme a zalijeme studenou vodou. Necháme odstát a přivedeme skoro k varu. Podržíme teplotu, necháme vychladnout a přecedíme. Do jednoho litru čisté šťávy přidáme 1/2 kg cukru a necháme rozpustit.

K přípravě vždy používejte nerezové nádobí a sklo, nikdy ne slitky kovů, ty totiž „zabíjejí“ vitamín C.

 

Šípek proti nachlazení i proti rakovině

Šípkový čaj obsahuje opravdu bohaté množství vitamínu C – jeho pravidelné popíjení tak může efektivně snížit závažnost a frekvenci nachlazení. Je také zdrojem vitaminu A, který pomáhá chránit před bakteriální a virovou infekcí a zmirňuje příznaky stávajících neduhů.

Šípek zlepšuje i krvetvorbu a ředí krev. Lidoví léčitelé jej doporučují užívat i proti bolestem a silnému krvácení při menstruaci, ale třeba i při nepříjemných hemoroidech.

Šípkový čaj dále podporuje imunitu a má i detoxikační účinky pro organismus. Látky v něm obsažené vychytávají volné radikály z těla a ochraňují naše buňky.

Bylinkáři jej doporučují užívat i pro lepší pokožku a pevnější vlasy a nehty.  Bylinkáři radí podávat šípkový čaj i lidem, kteří mají problémy s trávením. Zmírňuje totiž plynatost a zlepšuje pravidelnou stolici a pročišťuje organismus.

Díky obsahu mnoha dalších zdraví prospěšných látek má utišující a močopudné účinky. Příznivě ovlivňuje metabolismus a rovněž pomáhá při nemocech nervového systému.

 

Šípek proti nachlazení i proti rakovině

 

K tomu všemu ještě další bonusy!

Šípkový čaj dodá organismu – kromě vitaminů – flavonoidy (ty jsou nejrozsáhlejší skupinou rostlinných antioxidantů), které jsou zodpovědné za jeho antioxidační účinek. Antioxidanty nás chrání například před srdečním onemocněním, artritidou a dalšími vážnými chorobami. Antioxidanty také zabraňují poškození volnými radikály, které hrají roli v předčasném stárnutí.

 

Chrání srdce před onemocněními

Šípkový čaj je významným zdrojem lykopenu. Lykopen je antioxidant, který zabraňuje oxidaci LDL cholesterolu, který může způsobovat aterosklerózu.  Muži, kteří pravidelně konzumují potraviny s lykopenem, jsou vystaveni mnohem menšímu riziku rakoviny prostaty.

Ženy jsou naopak vystaveny menšímu riziku rakoviny děložního čípku. Studie také prokázaly, že pravidelná konzumace potravin s lykopenem chrání před rakovinou trávicího traktu. Lykopen zvyšuje imunitu a schopnost těla bojovat s infekcí a chrání kůži před negativním vlivem UV záření.

Šípky pomáhají zmirňovat revmatoidní artritidu.  U lidí, kteří poctivě a pravidelně užívali šípkový čaj došlo k významnému snížení bolesti, ztuhlosti a zánětu kloubů. Protizánětlivé vlastnosti šípků jsou také užitečné při léčení pacientů trpících na artritidu kolene nebo kyčle. Je vhodný pro diabetiky, protože pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, může snižovat riziko vzniku cukrovky.

Šípky se také používají k léčbě žaludečních poruch, jako je průjem, zácpa, žlučové kameny, onemocnění žlučníku, dna a infekce močových cest.

Pro lidi, kteří trpí nemocemi dásní nebo paradentózou, je právě šípek vhodným medikamentem z přírodní lékárny.

Pomoci šípkového čaje lze uklidnit unavené oči. Stačí ponořit vatové tampony do chladného, silného šípkového čaje a dát si je na několik minut do unavená víčka.

 

Lidové názvy: šípek, merhelec, mrhelec, planá růže, psí růže, růže trnová, polní růžička, růže trnková, šípina, šípinky, šípoví.

 

Samozřejmě se takový čaj, který je symbolem pevnosti zdraví, ale i vzpomínek na maminku a rodný dům, se musel dostat do české hudební síně. Píseň nazpíval Aleš Ulm.

Malý dům se zahrádkou
A záclonky jak bílé krajkoví,
krajkoví.
To mi moje máma jednou za rok
vaří čaj šípkový,
šípkový.
Šálku čaj šípkový pro mě má
a když dvakrát zamíchám
zeptá se mně, jestli pospíchám.
Šálku čaj šípkový
zase na stůl postaví.
Ať se za rok sejdeme ve zdraví.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 3]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.