cajovy blog logo full

Mateřídouška patří k magickým bylinkám, čaj z ní je úžasný

Modifikace: 2018/07/30

Svatojánským bylinám je přisuzována kouzelná moc. Podle lidových pověr a bylinkářů mají léčivky sbírané kolem svatého Jana (24. června) silnější účinky.  Bylinkou, která mezi těmi svatojánskými nesmí chybět, je mateřídouška. Protože angínami a nachlazením trpíme i v parném létě, nezapomeňme ani na nálev z této kouzelné bylinky.

Tato nenápadná léčivka má na organismus posilující, protizánětlivé a hojivé účinky.

Čaj z mateřídoušky

Čaj z mateřídoušky je výborný při nachlazení a zánětech horních cest dýchacích. Pomáhá při zánětu průdušek, kdy jeho účinek posílíme přidáním jitrocele a citrónu. Výborný je také při žaludečních a menstruačních křečích. Čaj údajně pomáhá i při odvykání kouření.

Nálev z mateřídoušky je výborný oslazený medem a s přídavkem citronu. Pokud jste si vyrobili bezový nebo jitrocelový sirup, bude se do čaje také hodit.

Sušinu si připravíme sami – během letních procházek po horách – nebo koupíme v lékárně či v potravinách. Mateřídoušku výrobci nabízí i ve směsích s jinými léčivkami, které podporují její účinek. Například čajová směs Recept na zdravý krk obsahuje mateřídoušku, fenykl, anýz a tymián. Je výborná při nachlazení, kašli, zánětu průdušek a mandlí.

Mateřídouška obecná je vytrvalý, silně aromatický, spíše nízký polokeřík s poléhavou lodyhou. Lístky jsou drobné, květy mají fialovou barvu. Řecký název thymos znamená mužnost. Poddruhem mateřídoušky je známé koření tymián.

Mateřídouška obsahuje éterické oleje, cymol a thymol, žlutou silici, kyselinu ursolovou, flavony, karvanol, třísloviny a hořčiny. Má dezinfekční účinky, osvěžuje.

Lidové názvymateřídouška římská, thym vonný, douška tymián, douška mateří, mateřinka.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 3.7]
Redakce
Redakce

Napsat komentář