cajovy blog logo full

Levandulový čaj pro ženy i muže. Krásně voní a pomáhá

„Ty jsi má,
levandulová,
úplně celá celičká levandulová,
nádherně levandulová,
hm, levandulová…“

Zpíval takto něžně již bohužel nežijící Petr Hapka první dámě českého songu Haně Hegerové. My také můžeme vonět levandulí po celý rok, protože tuto nádhernou a účinnou léčivku lze pravidelně popíjet v čaji nebo užívat zevně v podobě olejíčku.

 

Srpen – nejvyšší čas

Srpen je právě časem pro stříhání této nádherné byliny, která prožívá návrat do našich zahrad. Levandulový čaj se díky svým uklidňujícím účinkům používá proti neklidu, nespavosti, nervovému vyčerpání a migrénám. Je považován za antidepresivum. Zabírá také jako lék při potížích se zažíváním a mírně snižuje tlak. A nejenom.

 

Na co levandule pomáhá

  • Úzkostné stavy. V lidovém léčitelství se levandulový čaj nebo zevně olej doporučují pro své tišící a protikřečové účinky. Léčivka zvyšuje účinek jiných sedativ. Její vůně navozuje příjemný pocit a podporuje relaxaci. Proto pomáhá při léčbě neklidu a úzkostných stavů.
  • Nespavost. Některé studie ukázaly, že levandulová vůně má srovnatelné účinky jako prášky na spaní!Dokonce odpočinek více prohlubuje, proto je spánek kvalitnější.
  • Poranění. Levandulový olej má – kromě opojné vůně – desinfekční účinky a podporuje hojení drobných ran i škrábanců. Použít lze i levandulový nálev na obklad nebo do koupele.
  • Problémy s trávením. Čaj uvolňuje hladké svalstvo trávicího traktu, podporuje tvorbu žluči, zlepšuje trávení. Působí proti nadýmání.
  • Vysoký tla Svým účinkem mírně snižuje tlak, proto čaj mohou pravidelně popíjet všichni, kteří bojují s tímto civilizačním problémem.
  • Repelent proti hmyzu. Po celé století ženy používaly levanduli na odpuzování molů a hmyzu, obsahují ji i dražší moderní přípravky. Nechcete na sebe stříkat bojový plyn z různých repelentů? Potírejte se levandulí, do skříní a po pokojích rozvěste svazečky květů. Levandule se také vkládá mezi oblečení v šatníku, který krásně provoní a zároveň odpuzuje šatní moly.
  • Gastronomie: Stále oblíbenější jsou levandulové čaje. Používá se i v kuchyni, hlavně ve Francii, Španělsku, Itálii, je jednou ze složek provensálského koření.
  • Široké uplatnění má i v kosmetickém průmyslu.

Na co levandule pomáhá

 

Levandulový čaj jednodruhový

Z levandule si můžete připravit chutný čaj, který dle lidového léčitelství blahodárně působí dokonce proti plešatosti. Nálev zmírňuje svalové křeče a utlumuje bolesti při revmatických onemocněních. Čaj je doporučován nejen pro příjemnou vůni, která navozuje pocit štěstí a relaxu, ale také pomáhá při bolestivé menstruaci či bolestech hlavy.

Co si nachystat: Na jeden hrnek převařené vody dvě lžičky sušeného levandulového květu. Levandulovou sušinu zalijeme převařenou vodou a necháme pět minut louhovat. Pak scedíme a pomalu popíjíme. Čaj pijeme 3x denně.

Čaj s levandulí

Levandule se příjemně snoubí s bílým nebo zeleným čajem, vhodná je kombinace i s jinými léčivkami. Chcete překvapit návštěvu, udělejte si vlastní směs. Stačí na zahradě nebo z květináče ustřihnout snítku levandule a přidat ji k zakoupenému čaji v pytlíku nebo sypanému. Já jsme vyzkoušela levandulové potěšení spolu s malinami a jahodami v pyramidovém sáčku Loyd a byla to zajímavé kombinace chutí i vůní. Aroma levandule zaručuje také velmi příjemný chuťový prožitek ve spojení s mátou a meduňkou.

Co si nachystat: Udělejte nejlépe hned čaj pro dva. Nachystejte si konvičku, zalejte svůj oblíbený čaj a přidejte čerstvou nebo sušenou levanduli. Pijte na zdraví a pro potěšení.

Levandulová limonáda

V horkém létě se můžeme osvěžit i levandulovou limonádou. Udělejte si hned celou konvici.

Co si nachystat: šálek medu, litr vody, lžíci sušené levandule, šťávu ze dvou citronů a snítku levandule na ozdobu.

Vodu přivedeme k varu. Zalijeme květy levandule, necháme 20 minut louhovat a pak scedíme. Přidáme med a přilijeme citrónovou šťávu. Dáme vychladit, můžeme přidat led, plátek citronu a větvičkou levandule pro ozdobu.

Levandulový čaj

Levandulový olej

Doporučuje se také levandulový olej, který se používá v kosmetice a fytoterapii. Olej pomáhá k uvolnění unaveného těla, uklidňuje svalové a nervové napětí. Příznivě působí při popáleninách, a dokonce umí zklidnit pokožku po opalování. Má protizánětlivé účinky a používá se i při léčbě ekzémů, její antiseptické vlastnosti pomáhají bojovat s plísněmi.

Co si připravit: olivový nebo jiný kvalitní olej, sušené květy levandule, nejlépe zavařovací sklenici

Postup: Květiny dáme do sklenice a ohřejeme olej. Oleje potřebujeme tolik, aby květy levandule ve sklenici byly celé ponořené. Horkým olejem květiny zalijeme, použijeme šroubovací víčko nebo zakryjeme potravinářskou fólií a utěsníme gumičkou. Sklenici uložíme na chladné a tmavé místo a necháme stát celý měsíc. Každý den sklenici protřepeme, aby se síla léčivky uvolnila. Po měsíci kvítky levandule scedíme. Nyní máme k dispozici v kosmetice i léčitelství ceněný levandulový olej z květů. Uskladníme v uzavíratelné skleněné lahvičce. Tento olej pomáhá zmirňovat revmatické potíže a bolesti, má povzbuzující účinky.

Lidové názvy: Levandule klasnatá, devandule, dulenka, špika, špikanard, špikrnágl.

Jak získala botanický název?

Nálev z květu levandule se s oblibou přidává do koupele – již v antické době byla takto oblíbená a odtud má dokonce údajně svůj název. Latinské slovo lavare totiž znamená umývat se.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 3.3]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.