cajovy blog logo full

Lesní ovoce – voňavý zázrak, více vitamínů a minerálů

Češi jsou ve světě známí tím, že se velmi rádi věnují sběru lesních plodů. Místo si koupit v supermarketu ovoce z plantáže, vezmou bandasky a vlakem nebo autem o víkendu celými rodinami vyrážejí směr les, aby po celé hodiny ohýbali záda hlavně nad borůvkovými keříky, nechali si podrápat ruce od maliníku a umazali si pusy od lesních jahod.

Opravdu naše původní ovoce

Není až tak známo, že lesní ovoce jako borůvky, maliny, ostružiny, brusinky či jahody patří – kromě různých planých slivoní – k jediným původním druhům ovoce ve střední Evropě.
Ovocné stromy jako jablka, hrušky, meruňky, kdouloně, které považujeme za naše tradiční, se k nám dostaly o mnoho později.
Lesní ovoce má víc vitamínů i minerálů a daleko výraznější účinky prospěšné zdraví než šlechtěné ovoce. Kromě pozitivních účinků na lidský organismus – které pro ovoce platí obecně – mají ještě mnohé další ceněné vlastnosti. Významná je jejich podpora předcházení negativním projevům stárnutí, mimo jiné na funkce mozku.

Blahodárně na močové cesty

Lesním plodům je také přisuzována obecná schopnost působit blahodárně na močové cesty. Látky obsažené především v brusinkách výrazně snižují schopnost tvorby bakterií zodpovědných za nepříjemné záněty. Lékaři dnes běžně při zánětu močových cest doporučují sirup z brusinek, který dovede fantasticky rychle zabrat a ulevit. Brusinky však můžeme pojídat v rámci prevence pravidelně v sušené formě v různých směsích ovoce, samostatně nebo v sušenkách. Stejně tak je lze popíjet v čajových směsích, které jsou obecně zdraví prospěšné a doporučované.

Lesní plody

Borůvky

Téměř zázračným lesním ovocem, zařazovaným podle některých nutričních poradců mezi šestnáct „superpotravin“, jsou borůvky. Najdeme je i v ovocných čajích.
Toto modré lesní ovoce je bohaté na karotén, třísloviny, železo. Dále obsahuje antioxidanty, bioflavonoidy, karotenoidy, provitamín A a vitamín C, vitamíny skupiny B, hořčík, draslík, mangan, železo, měď, zinek, chrom, kyselinu jablečnou a citrónovou, třísloviny, polyfenolové kyseliny, taniny, flavonoly, anthokyany, pektózu, barviva a další látky.
Anthokyany, karotenoidy a vitamíny C a E patří k antioxidantům, takže konzumací borůvek můžeme zvyšovat obranyschopnost našeho těla před působením negativních volných radikálů z okolního prostředí. Látky v nich obsažené dokážou zpomalit ztrátu paměti.

V tradičním léčitelství se díky obsahu tříslovin a antimikrobiálnímu působení podávají jako doplněk léčby při průjmových onemocnění protože tzv. staví a mají dezinfekční účinky. Příznivě působí na stav cév a rovněž jsou doporučovány jako doplněk léčby při zánětu ústní dutiny a hrtanu.
Podle mnohých výzkumů konzumace borůvek zlepšuje vidění, dovedou podpořit regeneraci očí sítnice. V poslední době se také zjišťuje, že antioxidanty z borůvek dokážou zlepšit stářím navozené problémy s motorikou svalstva. Kombinace látek v borůvkách navíc snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi, posiluje imunitu, včetně odolnosti organismu proti virům a bakteriím.
Všechna pozitiva konzumace borůvek jsou téměř nekonečná – kromě výše popsaných účinků mimo jiné také posilují cévní systém, krevní oběh a prokrvení končetin a představují také prevenci proti potížím s prostatou či onemocnění srdce a oběhu.

Borůvkový list pak pomáhá snižovat hladinu cholesterolu i glykémii.

Maliny

Maliny

Lidové léčitelství i moderní kosmetický průmysl si cení maliny jako velmi silné antioxidanty, které pomáhají chránit organismus před negativním vlivem škodlivých volných radikálů. Působí i preventivně proti onemocnění srdce a oběhového systému a dále pak projevům stárnutí. Působí rovněž protizánětlivě, antimikrobiálně a tím zabraňují přemnožení určitých druhů mikroorganismů v těle, mimo jiné původce vaginálních infekcí.
Maliny jsou odedávna v lidové medicíně doporučovány mimo jiné jako lék proti šerosleposti. Konzumace malin má tedy pozitivní účinky na náš zrak, mají také schopnost snížit horečku a vzhledem k tomu, že jsou žlučopudné a močopudné, doporučuje se jejich konzumace při některých ledvinových a jaterních chorobách.
Maliny navíc obsahují látky zvyšující hustotu vlasů a udržující pružnější pleť. Málo známé jsou přitom účinky zrníček malin. Ta mají, stejně jako zrníčka jahod, údajně působit jako afrodiziakum. Zrníčka tohoto nádherně voňavého ovoce obsahují až 16 procent oleje, který je bohatý na vitamín E a omega 3–mastné kyseliny, a působí jako ochranný faktor proti škodlivým účinkům slunečního záření. Ketony z malin se používá jako doplněk při redukci nadváhy! Sušené ovoce malin nebo listí malinovníku najdeme v moha atraktivních a prospěšných čajových směsích. Loyd Brusinky a maliny nebo Loyd Maliny a jahody nebo Babička Růženka Lesní malina.

Brusinky

Jsou bohaté na vápník, draslík, hořčík, fosfor, vitamíny A, C, polyfenoly, kyseliny chinovou, šťavelovou nebo hippurovou. Stejně jako ostatní lesní plody obsahují antioxidanty.
Brusinky jsou obsaženy v řadě doplňků stravy. Jsou výborné při léčbě prostaty, a hlavně při infekcích močových cest, pomáhají také při léčbě oparů virového původů.
Brusinky působí rovněž probioticky, což znamená, že podporuje dobré střevní baktérie a zabíjejí bakterie vyvolávající infekce. Tím rovněž obecně posilují imunitu a zlepšují stav trávicího traktu. Brusinky se doporučuje při prevenci a léčbě i u žaludečních vředů. Brusinková šťáva má snižovat hladinu bakterií ve slinách, které zapříčiňují vznik zubního kazu. Dopřejte si ji i v různých čajových směsích.

Maliny i Jahody

Jahody

Lesní i zahradí jahody obsahují vitamíny A, C, E a K, kyselinu listovou, vitamín B5, B6, mangan, draslík, hořčík, měď, nenasycené omega-3 mastné kyseliny, beta karoten, anthokyany a další ceněné látky. Anthokyany, karotenoidy a vitamíny C a E patří k antioxidantům, takže i konzumace jahod může zvýšit naši obranyschopnost před působením volných radikálů.
V lidovém léčitelství se lesní jahody používají jako slabě močopudný prostředek, při skleróze, vysokém krevním tlaku, ledvinových kamenech, revmatismu a dalších nemocech.
Jahody – ať už lesní nebo zahradní – si lze dopřávat čerstvé, sušené, mražené nebo v čajových směsích. Nádherně voní třeba v kombinaci jahoda s vanilkou od Loydu.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.