cajovy blog logo full

Lékárnička na bylinky – jaké léčivé bylinky by v ní měly být?

Modifikace: 2022/09/21

Naše babičky oceňovaly sílu bylinek – místo do lékárny otevřely skříň, kde uchovávaly sušené léčivé rostliny a připravovaly nálevy nebo odvary na různé neduhy. Moc dobře věděli, jaké bylinky pomohou při bolestech břicha, krku nebo únavě při kašli. Vyplatí se oprášit tyto znalosti a doplnit domácí lékárničku o přírodní léčiva. Jaké léčivé bylinky by v ní měly být?

Původ bylinné medicíny

Postupem času začali lidé účinky rostlin vědomě zkoušet a bylinná lékárnička se začala zaplňovat. Doložené využití bylin pro léčebné účely pochází z archeologických vykopávek. Sumerové zanechali poznámky, které lze považovat za místní předpisy předepisované nemocným kněžími – lékaři. Najdeme v nich známé léčivé byliny: heřmánek, měsíček, pelyněk a mnoho dalších. Hliněné tabulky Babyloňanů obsahují popisy bylin, jejich přípravu a skladování a na jaké nemoci je použít. Už tehdy se vědělo, že bylinky by se neměly skladovat na přímém slunci, protože ztrácejí své vlastnosti. Ve skutečnosti tyto prastaré rady používáme dodnes.

Staří Egypťané malovali léčivé rostliny na stěny chrámů a pyramid a celý lexikon léčiv byl napsán na papyrus kolem roku 1550 př. Objevil ho Georg Ebers v roce 1872. Druhým, o něco mladším, podobným lexikonem je Brugschův papyrus. Zajímavostí je, že v egyptských stavbách byly nalezeny i dochované zbytky bylin.

původ bylinné medicíny

Byliny, které by měly být v lékárničce

Co musí obsahovat bylinná lékárnička? Před érou syntetických léků měl člověk k dispozici pouze přírodní prostředky. V průběhu tisíciletí bylo nalezeno mnoho rostlin, které lze v případě nouze úspěšně použít v naší domácí lékárničce. Léčivé byliny obecně vykazují méně vedlejších účinků než jejich syntetické protějšky. Obsahují také spoustu účinných látek. Z terapeutického hlediska budou důležité látky:

  • Třísloviny
  • Glykosidy
  • Éterické oleje
  • saponiny
  • Alkaloidy

V případě horečky máme více možností a nejúčinnější bylinková medicína jsou květy lípy nebo černého bezu. Působí diaforeticky a tiší přetrvávající suchý kašel. V případě doprovodných bolestí svalů a kloubů se vyplatí použít odvar z vrbové kůry, který zároveň působí protibolestně a protizánětlivě. S vrbovou kůrou by si měli dávat větší pozor lidé se žaludečními problémy, protože může způsobit pálení žáhy a bolesti žaludku. Také by se neměl podávat dětem do 12 let.

V případě infekcí horních cest dýchacích by měla bylinná lékárnička zahrnovat: anýz, eukalypt nebo například mátu. Lze je použít k potírání po naředění v rostlinném oleji nebo např. vazelíně nebo k inhalaci. Kromě toho můžete pít nálev z heřmánkových košíčků nebo si udělat heřmánkovou koupel. Je vhodný i k inhalaci. Také pro děti. Pokud bojujete s infekcí, vyplatí se sáhnout po rostlinách, které obsahují přírodní antibiotika, např. lichořeřišnice a kořen křenu. Obě rostliny obsahují hořčičné oleje, které inhibují růst bakterií a virů. Hořčičné oleje se odstraňují močí a vzduchem, což znamená, že působí i lokálně v močových cestách a plicích. Článek https://cajovy.blog/ovocne-a-bylinne-caje vám představí nejlepší čaje.

Vlastnosti bylin

Mnoho moderních léků se vyrábí na rostlinné bázi. Většinu z nich nejsme schopni vyrobit vlastními silami. Z rostlin rostoucích na vaší zahradě si však v mnoha případech můžete připravit léčivý nálev, odvar nebo mast. Rostliny mohou pomoci při nachlazení, kožních lézích a zažívacích potížích. Představíme vám některé vlastnosti bylin. Měsíček lékařský se používá při zánětech, popáleninách, vředech a hypertenzi. Šalvěj lékařská je jednou z nejkrásnějších okrasných rostlin. Tato trvalka obsahuje cenné silice, pinen a thujon. Používá se baktericidně a jako dezinfekční prostředek k vyplachování úst. Heřmánek pravý se používá jako protizánětlivý prostředek a při nachlazení a problémech s trávicím traktem. Šípek má mnoho minerálů a vitamínů. Z jejích plodů se vyrábí lék na játra a žlučník a také vitamínové přípravky. Máta peprná se tedy po staletí používá v bylinné medicíně jako antibakteriální a mírně sedativní prostředek – https://cajovy.blog/nejlepsi-uklidnujici-bylinky-a-caje-co-popijet-pokud-potrebujete-uklidnit. Působí také při poruchách trávení a onemocněních jater. Mátový olej má uklidňující a dezinfekční účinek.

Byliny na záněty – výhody a nevýhody použití

Zánět se může objevit téměř v každém orgánu našeho těla. I když ji mohou způsobit chemické, fyzikální nebo biologické faktory v podobě bakteriálních infekcí, musíme se jí v každém případě bránit. Pokud máme stále na výběr z léčby, vyplatí se zahájit léčbu rostlinnými látkami místo nesteroidních antirevmatik. Bylinná lékárnička by měla zahrnovat rostliny, které podporují hojení a nezpůsobují vedlejší účinky. Nevýhodou však je, že si na účinky musíte počkat i pár dní, ale díky šetrnému působení se vyhnete nepříjemným a problematickým komplikacím.

Byliny lze použít i na záněty močového měchýře. Bakterie v moči, které způsobují infekce močových cest, jsou potírány vhodnými antibiotiky. Pro podporu účinků farmakoterapie stojí za zvážení použití rostlinných materiálů s akvarijními, saluretickými a dezinfekčními vlastnostmi. Byliny močového měchýře, které se používají k léčbě infekcí močových cest, zahrnují například:

  • květ vřesu – zvyšuje objem vylučované moči, má mírně diastolický účinek,
  • brusinkový list a plod – to jsou bylinky pro ledviny, které zvyšují filtraci, zvyšují množství moči, chloridových a sodných iontů a mají také baktericidní účinek,
  • oddenek povalečové trávy – zesiluje glomerulární filtraci a sekreci moči,
  • březový list – diuretikum a saluretikum

Trápí vás menopauza? Zde https://cajovy.blog/nejlepsi-domaci-caj-na-menopauzu-recept najdete řešení.

možné vedlejší účinky užívání bylinek

Možné vedlejší účinky užívání bylinek

I přes nesporné výhody je třeba znát i možné vedlejší účinky bylin. Přírodní směsi mohou být škodlivé, pokud je užíváme příliš dlouho. Specialisté varují, že po půlročním systematickém popíjení nálevů byste měli definitivně vysadit bylinky a dát si alespoň tříměsíční pauzu. To platí zejména pro starší lidi a ty, kteří dlouhodobě užívají jiné druhy léků. Rovněž stojí za to pamatovat na vysazení všech druhů bylinných přípravků, pokud vás čeká operace. Česnek, ginkgo a ženšen podporují krvácení, třezalka tečkovaná – sráží krev, kozlík lékařský prodlužuje účinek narkózy. Podle všeho až 70 procent léků rostlinného původu se užívají bez porady s lékařem. Pokud po nějaké době po pravidelném užívání bylin pociťujete nevolnost, zvracení, bolesti břicha nebo průjem, měli byste co nejdříve kontaktovat lékaře. Možná jsou to první příznaky otravy bylinami.

Jaké bylinky mohou pít těhotné ženy?

Existují byliny pro těhotné ženy? V těhotenství se doporučuje pít například kopřiva. Obsahuje spoustu vitamínů a minerálů, zejména železo a vápník. Pravidelné pití kopřivového čaje nebo konzumace bylinky přísně předchází anémii. Kopřiva působí i močopudně, proto se vyplatí ji pít při otocích nohou – pomáhá zbavit tělo přebytečné vody. Díky vitamínu K, flavonoidům a tříslovinám má antihemoragické vlastnosti. Snižuje krevní tlak. Stimuluje sekreci žaludečních šťáv, působí proti průjmům a mírně snižuje hladinu cukru v krvi. Dále například heřmánek. Působí blahodárně na trávicí systém, zklidňuje neduhy, plynatost, záněty žaludku a střev, má také uklidňující a mírně hypnotický účinek. Ve směsi se zázvorem pomáhá při ranních nevolnostech. Zázvor je baktericidní, protiplísňový a protizánětlivý. Dobře zvlhčuje sliznici a přináší úlevu od suchého kašle. V těhotenství je ale důležitý, protože je účinný při zmírňování ranních nevolností. Jedna studie dokonce zjistila, že snižuje riziko potratu. Zjistěte co na laktaci: https://cajovy.blog/caj-pro-laktaci-vlastnosti-a-ucinnost.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Janina
Janina

Napsat komentář

stojí za přečtení
Podobné články

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.