cajovy blog logo full

Lapacho – vlastnosti a účinky čaje Inků

Civilizace Inků je dnes známá pro své úspěchy, vynálezy a přesvědčení. Stále jsme neodkryli všechna tajemství starého kmene, ale víme, jak si radili s onemocněními. Nasajte trochu moudrosti starodávných národů a … uvařte si lapacho!

 

Čaj Lapacho – co to je?

Čaj Lapacho se připravuje ze sušené vnitřní kůry stromů rodu Tabebuja které pokrývají tropické pralesy Jižní a Střední Americe a svahy v And. Tyto rostliny jsou velmi vytrvalé a dlouhověké – některé stromy v Andách jsou dokonce 700 let staré.

Kůra Lapacho byla po staletí používána v přírodní medicíně, zejména indiánskými kmeny v Latinské Americe. Proto je také čaj často nazýván čajem Inků, kteří používali lapacho na různé neduhy. Jiná jména Lapacho: Pau d’Arco, Ipe Roxo, Taheebo, Tahuari.

Čaj Lapacho má velmi příjemnou, ořechově-bylinkovou chuť s výraznou příchutí dřeva. Někteří si jej spojují s čajem rooibos nicméně, odvar je určitě silnější. Jestliže Vás chuť Lapacho neoslovila, můžete jej zkusit osladit medem, se kterým chutná opravdu výborně.

Lapacho však není jen nápoj – kůra může být použita rovněž k různým obkladům.

 

Čaj, který aktivně chrání lidské tělo

Název čaje pochází od obsažené v něm účinné látky, jakou je lapachol. Ta má velmi silný antivirový účinek, díky čemu je čaj Inků doporučován zejména v případech, kdy chcete posílit svoji imunitu v období oslabení. Zastánci Lapacho věří, že nápoj pomáhá rovněž při léčbě rakoviny a při léčbě různých druhů alergií.

V Lapacho se nachází cca. 20 účinných látek – a každá z nich má blahodárný vliv na naše tělo. Obsahuje také mnoho stopových prvků, včetně zinku, vápníku, hořčíku, manganu. Čaj pomáhá odstranit z těla nepotřebné toxiny, a doporučuje se rovněž při různých onemocneních kůže, žaludku,při plísních a parazitárních infekcích.

Lapachos,Tajy,Asunción,Paraguay

 

Lapacho – charakteristika a vliv na zdraví

Působení Lapacho není jen neprokázaným výmyslem Inků – moderní studie ukazují, že čaj skutečně funguje terapeuticky a stále více lékařů doporučuje svým pacientům detox lapacho. Berte tedy tento nápoj jako lék: používejte jej v případě potřeby, ne pijte jej každý den. Působení Lapacho je velmi intenzivní – proto je během léčby tímto čajem v hlavní roli skutečně nutné být velmi opetrným.

Po jednom šálku lapacho můžete sáhnout kdykoli, zvláště když máte pocit oslabení nebo cítíte, že na vás jde nachlazení. Odvar má magickou sílu, která „motivuje“ vaše tělo k obraně, stimuluje imunitní systém k boji proti cizím buňkám. Účinně překonává všechny viry, bakterie, houby, plísně a parazity. Bohužel, tělo začíná bojovat s každým cizím tělesem – proto se nedoporučuje pít Lapacho lidem po transplantaci, s protézami a v těhotenství.

Čaj Inků má velmi dobrý vliv na trávicí systém: snižuje vylučování žaludeční kyseliny a zvýšuje sekreci hlenu. Díky těmto vlastnostem je ideálním nápojem pro lidi bojující s vředy.

 

Je lapacho dobré pro všechny?

Detox lapacho (pravidelné pití odvaru) je nejlépe provádět ne častěji než jednou za rok, ne déle než jeden měsíc – čaj Inků by se neměl nacházet ve vašem jídelníčku natrvalo. Po čaji, však můžete bez obav sáhnout sporadicky, a to zejména v případech kožních problémů, plísňových infekcí, únavy nebo během období snížené imunity. V případě kožních problémeů (akné, změn, špatně se hojících ran), můžete využít lapacho jako obklad.

Během léčby lapacho je nutné sledovat své tělo a jeho reakce. Čaj má vliv na procesy čištění těla, jednak někdy mohou probíhat příliš rychle a může dojít k nežádoucím vedlejším účinkům, jako je nevolnost, bolesti břicha a zvracení. Pokud u sebe  zjistíte tyto příznaky a neustoupí ony během 2-3 dnů, přerušte léčbu.

Čaj Inků má velmi intenzivní působení, a proto není vhodný pro každého. Odpustit by si jej měly ženy během těhotenství a kojení, nedoporučuje se rovněž jeho podávání malými dětmi. Čaj Lapacho není rovněž vhodný pro lidi užívající antikoagulanty – podle výzkumu lapachol může snižovat krevní srážlivosti, bohužel interaguje chemicky s léky rozřezujícími krev.

Lapachol rovněž reaguje s aspirinem. Pokud bojujete s nějakou chorobou a užíváte léky, poraďte se nejlépe se svým lékařem a ujistěte se, že můžete během léčby používat lapacho.

 

Recept na přípravu čaje Inků

Sušená kůra Lapacho je dostupná v obchodech s bylinkami a také v některých obchodech s čaji. Za porci 100 gramů zaplatíte asi 15 zlotých. [90 korun]

Během detoxikace Lapacho, můžeme pít čaj celý den. Napoj se pije schlazený – proto je nejlepší uvařit si rovnou celý džbánek (4-6 šálků).

Recept na přípravu čaje Inků je velmi jednoduchý: do hrníčku s vroucí vody (asi litr), přidat cca. 10 gramů kůry. Pokud chcete uvařit manší množství čaje, zachovávejte vždy poměr 2 gramy kůry Lapacho na 200 ml vody.

Vařte dalších 10 až 15 minut, následně odstranit z tepla a louhujte pod přikrývkou dalších 15-20 minut. Odceďte odvar a pijte pro zdraví!

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 1]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.