cajovy blog logo full

Kopřiva: stále nedoceněný pomocník na mnohé neduhy

Modifikace: 2019/08/08

Kopřiva dvoudomá patří mezi známé léčivé rostliny. Právě se její čerstvou zelení rozsvítily stráně, louky i okraje zahrad. I přes svoji žahavost se stala velmi oblíbeným pomocníkem v přírodním léčitelství. Nyní je nejlepší doba na její sběr, ale i na užívání v rámci jarní očisty.

Kopřiva totiž obsahuje řadu zajímavých přírodních látek a má všestranné využití.

Jak univerzální!

Kopřiva má silné detoxikující, močopudné a posilující účinky. Výrazně čistí krev, působí proti anémii, svědčí kardiovaskulárnímu systému, proplachuje ledviny, vyplavuje soli, ledvinový písek i ledvinové kamínky. Dále podporuje krvetvorbu, imunitní systém, pomáhá při revmatismu, dně, kožních potížích.

Kopřiva se může rovněž pyšnit antialergickými účinky. Kopřiva je cenným zdrojem flavonoidů, které potlačují uvolňování histaminu, který se v organismu tvoří jako reakce na alergeny (pyl, prach…). Kopřivový čaj se doporučuje také při silné menstruaci.

V lidovém léčitelství je kopřiva používána u otoků, dny a při vypadávání vlasů.  Je také některými léčiteli doporučována jako doplněk léčby při cukrovce a jaterních nemocech.

Používá se i v přírodní kosmetice (zejména v prostředních na vlasy).  Zde se uplatní její hojivý, protizánětlivý a antibakteriální účinek.

Působí proti padání vlasů, posiluje je a zamezuje jejich nadměrnému maštění. Potlačuje svědění vlasové pokožky a tvorbu lupů. Přináší lesk tmavým vlasům a světlé vlasy naopak ztmavuje. Vlasy jsou po ní husté a lépe se rozčesávají.

Sběr a skladování kopřiv

Je vhodná k ošetřování drobných omrzlin, odřenin nebo opařenin.

Kopřiva ať už v odvaru na obklady nebo čaji, čistí a regeneruje pokožku obecně.

Extrakt z jejího kořene je vhodným doplňkem léčby hyperplazie prostaty. Významné postavení má také kopřiva jako doplněk při léčbě močových cest, ledvinových a žlučníkových kamenech a revmatismu. Působí proti průjmům a infekcím.

Obsažený beta karoten podporuje pigmentaci pokožky, když je vystavená slunečnímu záření.

Kopřiva pomáhá v hubnutí díky podpoře trávení.  Listy kopřivy obsahují chlorofyl, který působí tonizačně a povzbudivě na výměnu látek a na všechny tělesné pochody. Pomáhá nám tedy nastartovat metabolismus a čistit krev.

Její listy se velmi dobře uplatní i v kuchyni. Tradičně jsou používány do jarních nádivek a polévek a v poslední době ji výrobci začali používat i do klobás.

Všechno léčí!

Jako léčivá droga se zpracovává nať, listy a kořen. V listech je obsažena celá řada důležitých přírodních látek, vitamínů a minerálů.

V čerstvě sbírané nati lze najít histamin, serotonin, acetylcholin, kyselina mravenčí a leukotrieny. Právě kyselina mravenčí je pálivá a má lehce leptavé účinky. Slouží kopřivě k ochraně před nežádoucími vetřelci.

V kořenu jsou obsaženy steroidy (beta sitosterol a další), lektiny, hydroxykumariny, polysacharidy, lignany a další látky. Z dalších přírodních látek, které se v kopřivě dvoudomé vyskytují, lze ještě k celkovému seznamu přidat vitamíny (C, A, B2 a rovněž B), důležité minerální látky jako železo nebo vápník, karotenoidy (lutein, β – karoten), slizy a další.

Sběr a skladování kopřiv

Kopřivu můžeme potkat zhruba od začátku dubna do konce září, kvete pak v období od května do září. Nejlepší je ji posbírat už na jaře – mladé rostlinky jsou nejúčinnější. Kopřiva se používá čerstvá i sušená. Pokud ji chcete sušit, listy zabalte do papíru a skladujte na suchém, stinném a větraném místě. Usušená rostlina by měla být tmavě zelená, zapařenou kopřivu poznáte podle zčernalých listů.

Nálev z kopřivy

Nálev z kopřivy

Na výrobu kopřivového nálevu potřebujeme jednu lžičku sušených kopřiv. Tu zalijte čtvrtlitrem vařící vody a nechte pod pokličkou deset minut odstát. Po scezení je nálev připraven k použití. Kopřivový čaj se doporučuje pít jednou denně a vždy se připravuje čerstvý.

Můžete také například sáhnout po hotových jednodruhových čajích v sáčku nebo směsích, protože kopřiva samotná má trochu mdlou chuť, například chutný je Loyd Kopřiva s citronem a citronovou trávou.

Desatero pro snadné zapamatování

Kopřivový čaj:

  1. podporuje metabolismus, čistí organismus a urychluje regeneraci.
  2. Posiluje imunitu a odolnost vůči nachlazení a infekcím, i střevním.
  3. Pozitivně působí i při infekci či zahlenění dýchacích cest.
  4. Snižuje hladinu krevního cukru, čistí krev a podporuje krvetvorbu.
  5. Je pomocníkem v boji proti stresu a únavě.
  6. Pomáhá při onemocnění jater, žlučníku, sleziny či žaludečních vředech
  7. Působí močopudně, pomáhá na záněty močových cest.
  8. Pomáhá při revmatu a dně.
  9. Tlumí potíže s alergiemi.
  10. Podporuje trávení a hubnutí.

 

Trocha botaniky neuškodí

Kopřiva dvoudomá patří do čeledi kopřivovitých. Je to vytrvalá rostlina, která může dorůst až do výšky dospělého člověka. Řapíkaté pilovité listy mají srdčitou bázi. Na lodyze i listech jsou právě proslulé a obávané žahavé chloupky, které obsahují směs tří látek – histaminu na podráždění kůže, acetylcholinu na vyvolání pocitu pálení a serotoninu na zvýšení účinků dvou předchozích látek. Květy kopřivy jsou nenápadné a zelené. Plody kopřivy jsou malé nažky.

Pozoruhodné je i další využití této nenápadné bylinky. Její vlákna se používala v době první světové války při nedostatku surovin k výrobě tkanin. V současné době se některé proekologicky smýšlející země vrací k tomuto využití a začaly šlechtit speciální vláknité odrůdy pro účely zpracování v textilním průmyslu.

Lidové názvy:

Žahavka, žihlava, žihlavka žíhavka, prhlava, prlice.

Kdy se ale nesmí kopřiva užívat? V těhotenství a při kojení. Nať kopřivy se nesmí užívat při zadržování moči v těle. Jako nežádoucí účinky se uvádí podráždění žaludku, alergická reakce nebo zánět dutiny ústní a dásní. Nesmí se kombinovat se železem, protože zhoršuje jeho vstřebávání. Obsažené látky v kořeni kopřivy nezpůsobují, podle odborníků, žádné nežádoucí účinky nebo interakce s léky.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 16 Průměrně: 3.9]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

stojí za přečtení
Podobné články

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.