cajovy blog logo full

Kdo by to byl řekl. Odvar ze skořápek zatočí s kašlem

Vlašské ořechy mají široké spektrum využití. Málokdo však ví, že když nám po louskání zbyde hromada skořápek, můžeme ji využít pro upevnění svého zdraví. Ve formě čaje. Při nachlazení, příznacích chřipky, dlouhotrvajícím kašli dokáží překvapivě rychle pomoci.

Na podzim a v zimě je proto mějte vždy po ruce.

„Vlašák“ svým tvarem nápadně připomíná mozek. A má to svou symboliku.

Jádra vlašských ořechů nabízí hojnost vitaminů, minerálů a dalších zdraví prospěšné látky. Dobře se skladují – vlašské ořechy lze dlouhodobě uchovávat celé ve skořápkách, vyloupané nasucho zavařovat ve sklenicích, mohou se zamrazit, naložit do medu. Než začnete louskat vlašáky do vanilkových rohlíčků a dalšího vánočního i všedního pečiva, dejte si chvilku na přečetní tohoto textu. Uvidíte, že jste léta chybovali vyhazujíc skořápky do koše.

Skořápky vlašských ořechů obsahují: kyseliny (askorbové a uhličité), vitamíny (A, B, C, E), proteiny rostlinného původu, steroidy, alkaloidy, taniny a mikroelementy jako je zinek, hořčík, železo, jod, draslík.

 

Můžete z nich například uvařit čaj, který působí proti kašli a kloktá se jím při bolestech v krku. Navíc báječné voní a chutná po medu. Postup je jednoduchý.

Recept na vlašákový čaj:

Potřebujeme celkem 10 až 12 očištěných skořápek vlašských ořechů a půl litru vody. Receptáře uvádějí dva způsoby získání odvaru.

Pomalý, kdy skořápky namočíme do vody a necháme 12 hodin louhovat. Poté vodu i se skořápkami přivedeme k varu a povaříme asi 5 minut. Scedíme a můžeme popíjet.

Rychlý, kdy skořápky rovnou dáme do vody a pomalu vaříme půl hodiny. Pak necháme ještě chvíli odstát a scedíme. Odvar pijeme vlažný několikrát denně.

Získáme chutný tmavohnědý odvar, který je výborným lékem na suchý i vlhký kašel (většina lidí má problém s jejich rozlišením) a podporuje odhleňování. Účinkuje většinou do druhého dne, některé prameny uvádějí dokonce, že se úleva dostaví nejpozději do dvou hodin.

Tento čaj se doporučuje i při dlouhotrvajícím vlhkém kašli. Lze ho pít několik dní po sobě.

 

Odvar ke zmírnění příznaků cukrovky

Lidové léčitelství doporučuje používat skořápky k léčbě cukrovky s tím, že jednou za 6 týdnů během jednoho dne popíjí odvar – čaj z ořechových skořápek (3 až 4 šálky).

Kúra se opakuje v šestitýdenních cyklech.

Recept na vlašákový čaj

 

 

Odvar pro doplnění jódu

Ořechové skořápky obsahují mnoho jódu. Kdo trpí jeho nedostatkem, může si také připravit odvar, jež se popíjí před každým jídlem po dobu až čtyř měsíců.

Na dvě a půl odměrky ořechových skořápek použijeme na dva díky vody

Postup: Skořápky krátce povaříme ve vodě a necháme vychladnout. Scedíme a můžeme popíjet. Používat před každým jídlem, po 1-4 měsících by se podle lidových léčitelů hladina jódu měla upravit.

 

Vlašské ořechy obsahují velmi výhodné tuky obsahující „zdravé“ nenasycené mastné kyseliny omega-3. Dále je ve vlašských ořechách přibližně 17 % kvalitních bílkovin (proteinů) a jen 3 % sacharidů. Ve vlašácích se ukrývají vitaminy E (tokoferol), provitamin A (betakaroten), celou škálu vitaminů skupiny B a také malé množství vitaminu C. Z minerálů a stopových prvků to jsou zinek, selen, měď, fosfor, draslík, mangan a také hořčík s vápníkem či kyselinu listovou.

Kromě popíjení čaje se samozřejmě doporučuje ořechy konzumovat – nejlépe denně malou hrst vlašáků.

 

Jak nám vlašské ořechy prospívají

  • regulují krevní tlak a snižují hladinu „zlého“ cholesterolu
  • díky zinku působí pozitivně na vlasy, nehty a pokožku
  • podporují nervový systém, působí proti stresu a depresím
  • mají antioxidační účinky
  • snižují riziko mozkové mrtvice a infarktu
  • díky vysokému obsahu manganu posilují sexuální potenci a plodnost
  • jsou zdrojem energie pro buňky
  • omega-3 mastné kyseliny pročišťují játra

 

Nejen na přelomu jara a léta si můžete připravit výluh ze spařených listů:

Listy se sbírají v červnu a v červenci a suší se. Listy ořešáku mají antiseptické a fungicidní účinky, pomáhají zevně při akné, dávají úlevu unaveným očím, osvědčují se při zánětech a plísních kůže a nehtů, lupénce, pocení nohou, výtoku, vypadávání vlasů, lupům. Zabírají dokonce údajně i proti vším.

Čerstvé nebo sušené se používají k přípravě odvaru při poruchách trávení, jako podpůrný prostředek při boji s nechutenstvím a při zácpě. Odvar snižuje cukr v krvi,

Vnitřně se sušené listy tradičně používaly ve formě odvaru pro snižování krevního cukru, při katarech, jako kloktadlo při angíně atd.

Odvar z listí u tmavovlásek barví vlasy do žádoucí kaštanové barvy. U blondýnek bohužel do nežádoucího zelenavého odstínu.

Odvar z listů:

Jedna vrchovatá lžička sušeného listí na hrnek vody. Listy spaříme vřelou vodou, hrnek přikryjeme a necháme louhovat 15 minut. Na koupel se používá 10 dkg listí na vanu

Lze je použít vnitřně jako odvar k popíjení i zevně: do koupele, pro regenerační masáž pokožky hlavy, na obklady, pro omývání.

Obdobná je léčba zeleným oplodím, které je účinnější než listí. Stejným způsobem, jako se dělá používá odvar z listí se udělá odvar ze zelených ořechů. Mohou se pokrájet. Zelené plody je třeba otrhat ještě když je skořápka měkká.

 

Přeliv na vlasy z listů nebo zeleného oplodí:

Sběr oplodí probíhá v červenci před dozráním jader nebo v době zralosti (musí být ještě zelené)

Použití: k podtržení tónu hnědých vlasů

Dávkování: na 10 dkg slupek nebo listí půl litru vody.

Postup: Povaříme asi 10 minut, necháme vychladnout a vetřeme do vlasů. Necháme volě uschnout. Můžeme také přelít do lahvičky s rozprašovačem a každý den vlasy postříkat. Účinek může být patrný až po několikeré aplikaci.

 

Lidové názvy: chrapáč, křapák, Jupiterův žalud, kamenáč, královský ořech, ořešák vlašský, papírák.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 3.8]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.