cajovy blog logo full

Jaký druh čaje pít s hypertenzí?

Modifikace: 2022/09/20

Hypertenze je jedním z hlavních faktorů pro vývoj kardiovaskulárních chorob. Ovlivňuje velmi vysoké procento populace. Pokročilá hypertenze je léčena farmakologicky, ale můžeme omezit progresivní vývoj nemoci správnou stravou. Je čaj správným produktem pro boj s hypertenzí? Jaké vlastnosti má a jaký účinek dělá pravidelné pití čaje?

Co je hypertenze?

Hypertenze je onemocnění, pro které je vysoký krevní tlak v systému cév charakteristický, pokud je výška tlaku nad 140 mmHg v případě systolického tlaku a/nebo nad 90 mmHg v případě diastolického tlaku. Riziko vzniku tohoto onemocnění se zvyšuje s věkem. U mladších lidí však může být hypertenze výsledkem dalších nemocí. Jde dohromady čaj a krevní tlak?

Typy hypertenze

 • Systolický tlak mmhg a 90-99 mmHg diastolického tlaku je charakteristická.
 • Hypertenze druhého stupně-v tomto případě je systolický tlak 160-179 mmHg a diastolický diastolický 100-109 mmHg.
 • Hypertenze třetího stupně – zde se systolický tlak osciluje do 180 mmHg a antispasmodický nad 110 mmHg.

Příčiny hypertenze závisí na jejím typu. Některé její typy mohou souviset s genetickými tendencemi nebo vlivy prostředí, jiné mohou vycházet ze specifických onemocnění. Můžeme rozlišit primární hypertenzi, která se vyskytuje bez konkrétní příčiny.

Sekundární hypertenze se obvykle vyskytuje v důsledku jiných onemocnění. Nemoci, které zvyšují riziko vysokého krevního tlaku, jsou:

 1. Cushingův syndrom – způsobený zvýšenou hladinou kortizolu v krvi
 2. chronické onemocnění ledvin
 3. onemocnění ledvinových tepen
 4. Connův syndrom – charakterizovaný nadměrnou produkcí aldosteronu nadledvinami
 5. feochromocytom – je obvykle nezhoubný nádor dřeně nadledvin a vylučuje adrenalin a noradrenalin
 6. obstrukční spánková apnoe
 7. aortální stenóza.

je bezpečné pít čaj s hypertenzí

Je bezpečné pít čaj s hypertenzí?

A co čaj a krevní tlak? Po celá léta se předpokládalo, že kofein obsažený v čaji i v kávě zvyšuje krevní tlak, a proto se pro lidi s problémy s krevním tlakem nedoporučuje. Po letech výzkumu se ukazuje, že je to přesně naopak. Flavonoidy obsažené v čaji snižují krevní tlak, antiaterosklerózu ACT, nižší cholesterol, a tak snižují riziko infarktu. Katechiny, jeden z flavonoidů, z nichž je asi 40 procent. V sušeném čaji jsou zodpovědní za boj s volnými radikály a tak zpomalují buňky celého těla. Čaj pro hypertenzi je tedy bezpečné řešení. Zkuste také ovocné čaje https://cajovy.blog/navod-na-dobry-ovocny-caj.

Jaký druh čaje pít s hypertenzí?

Černé a červené čaje obsahují nejvíce teinů, takže díky nim získáme silnější účinek stimulace. Bílé čaje zase obsahují nejméně, ale katechin také o něco méně než jiné infuze.

Zelený čaj vs. hypertenze

Nejlepším řešením pro lidi bojující s hypertenzí se zdá být zelený čaj, kkterý obsahuje nejvíce katechiny, ale v praxi jsou tyto rozdíly malé.

Je zajímavé, že délka vaření čaje neovlivňuje obsah katechinů v infuzi, takže jej můžeme připravit, jak se nám nejvíce líbí. Množství je však důležité. Studie ukazují, že optimální denní dávka čaje je 3-4 šálky, už ne. Po několika dnech pití čaje si samozřejmě nevšimnete vetšího rozdílu v poklesu krevního tlaku. Stejně jako všichni přírodní agenti, čaj funguje jemně, pomalu, ale lze jej používat každý den. Je vhodný nejen u mladých lidí, aby zabránil vysokému tlaku. Ukazuje se, že i u lidí, kteří již podstoupili infarkt, je možné snížit riziko dalšího infarktu trvalým začleněním do stravy infuze čaje. Byliny na hypertenzi jsou tedy skvělou volbou. A kdy podávat čaj kojencům? Podívejte se na https://cajovy.blog/jak-pripravit-caj-pro-kojence-a-od-kdy-je-mozne-jej-podavat.

Bílý čaj vs. hypertenze

Bílý čaj pomáhá předcházet různým druhům rakoviny a snižuje krevní tlak. To vše díky vysokému obsahu antioxidantů, které vychytávají volné radikály z těla. Tento nálev také přispívá ke snížení hladiny tzv. špatného cholesterolu.

Černý čaj a hypertenze
Vědecké výzkumy ukazují, že rovněž černý čaj snižuje hodnoty tlaku. Může také chránit před dalšími kardiovaskulárními onemocněními. Ovšem za podmínky, že se bude konzumovat v určitých množstvích.

Máte-li alergii, můžete si i tak dopřát lahodný čaj. V článku https://cajovy.blog/caje-pro-alergiky-jake-jsou-jejich-vlastnosti-a-zdravotni-benefity zjistíte jaký je vhodný.

Může čaj přirozeně snížit krevní tlak?

Jde dohromady čaj a krevní tlak? Samotné pití nálevu k ochraně před hypertenzí samozřejmě nestačí. Lidské tělo je o něco složitější a existuje mnoho faktorů, které mohou vytvořit dobré prostředí pro rozvoj onemocnění nebo nemocí. Pravidelné pití 1 až 4 šálků čaje denně je však rozhodně krok správným směrem. Co jiného lze udělat pro udržení krevního tlaku v normě nebo pro jeho příliš vysoké snížení? Zaměřte se na:

 • stravu bohatou na zeleninu,
 • omezení soli,
 • snížení živočišných tuků,
 • omezení alkoholu,
 • přestaňte kouřit,
 • zavedení pohybové aktivity přizpůsobené věku a schopnostem

složky podporující zdraví v čaji

Složky podporující zdraví v čaji

Čaj, a zejména zelený čaj, je již dlouho oceňován lidmi po celém světě pro jeho zdravotní vlastnosti. Dokládá to velké množství klinických studií. Hlavní výhodou čaje jsou jeho antioxidační vlastnosti, které jsou podobné jako u ovoce a zeleniny. Čaj je obzvláště bohatý na polyfenoly, včetně katechinů, theaflavinů a thearubiginů. Za zdravotní přínosy stojí především katechiny, jejichž obsah závisí na druhu čajovníku. Jedná se o bezbarvé sloučeniny, které dodávají čaji hořkost a kyselost. Největší množství katechinů je obsaženo v nálevu z mladých listů a poupat. Katechiny objevené v čaji mají lepší oxidační vlastnosti než vitamín C, vitamín E, tokoferol nebo karoten. V čaji jsou také další alkaloidy, theofylin a theobromin, které působí jako diuretika a rozšiřují cévy v orgánech, svalech a mozku. Theofylin v čaji zabraňuje respiračním onemocněním, jako je sípání, dušnost a dýchací potíže způsobené astmatem, chronická bronchitida, rozedma plic a další plicní onemocnění. Uvolňuje a otevírá dýchací cesty v plicích, což usnadňuje dýchání. Problémem je také cukrovka https://cajovy.blog/caj-a-cukrovka-vse-co-potrebujete-vedet.

Díky přítomnosti tříslovin a flavonoidů má čaj antiseptické vlastnosti, proto se čaj používá jako celoroční domácí lék na popáleniny, rány a otoky. Obklad ze zeleného čaje zklidňuje svědění a záněty při bodnutí hmyzem. Kromě toho mnoho produktů pro péči o vlasy a pokožku používá olej z čajovníku. Složky zeleného čaje mohou být užitečné lokálně pro regeneraci kůže, hojení ran nebo léčbu určitých stavů, jako je aft, lupénka, akné a keratóza. Čajové lístky obsahují 2,5 až 4,5 % kofeinu, z toho asi 80 % se extrahuje do nálevu. Díky tomu konzumace čaje zvyšuje schopnost pracovat psychicky i fyzicky.

Čaj a hypertenze – kontraindikace

Bylinky mohou být účinnou podporou farmakologické léčby za předpokladu, že jsou pečlivě vybírány a jejich užívání je konzultováno s lékařem. Možná zjistíte, že je nutné užívat léky, které jsou účinnější a rychleji stabilizují váš krevní tlak. Někdy mohou mít léky na vysoký krevní tlak negativní vliv na potenci. Pokud se však vysoký krevní tlak neléčí, může vést k mnoha vážnějším onemocněním. Dodržujte proto doporučení lékaře a pokud možno zařaďte do léčby hypertenze bylinky, které pomohou i při jiných neduzích.

Pokud má osoba arteriální hypertenzi, pak zelený čaj, stejně jako kterýkoli jiný nápoj, se ve velkém množství nepijí. V důsledku nadměrné spotřeby hrozí například otrava jater a tvorba kamenů v močovém měchýři. Proto nepijte nápoj považovaný za zdravý, nad rámec opatření.Je považováno za prospěšné pít zelený čaj 200 až 600 ml denně. Existují také některé kontraindikace pro použití nápoje:

 • renální kámen
 • urolitiáza
 • poruchy úzkosti a poruchy spánku
 • gastritida v akutním stavu,
 • žaludeční a duodenální vřed;
 • onemocnění zánětlivých kloubů( dna)
 • stav intoxikace.
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář