cajovy blog logo full

Historie čaje

Modifikace: 2017/10/18

Dnes rádi používáme černý, zelený a rovněž bílý čaj. Ale jen málo kdo ví, že historie čaje je propletena mnoha tajemstvími. Její počátky musíte hledat samozřejmě kde jinde než v Číně.

Čínská literatura zmiňuje čaj již v 5. století před naším letopočtem. K prvním vařením čajových lístků se vztahuje mnoho příběhů a legend. Podle pověsti první čaj vypil císař Shen Nung, když mu do sklenice s horkou vodou spadly jeho listy. Další, japonská legenda připisuje objev čajových keřů svatému Budhidharmovi, který zakopal svá oční víčka. A právě zde pak vyrostly husté keře. Dnes je již těžké najít potvrzení těchto informací. Je však jisté, že o něco později, v osmém století, napsal Lu Yu třídílnou knihu o čaji a jeho vlastnostech. Autor a současně buddhistický kněz měl obrovské zkušenosti s vařením a podáváním čaje. Dnes je čaj známý po celém světě.

Z Číny do Japonska

Jednou z zemí, kde je pití čaje spojeno se skutečným rituálem, je Japonsko. Čajová semínka  přivezl do této země mnich Dengyo Daishi. První úroda byla určena císaři, kterému odvar tak chutnal, že nařídil pěstování čaj v pěti provinciích, obklopujících hlavní město této země. A ačkoli nebyl čaj vždy populární kvůli politickým vztahům s Čínou, Japonci cenili čaj hlavně pro jeho vůni, chuť a vlastnosti. Veřili například, že černý čaj nejen pomáhá správně se  soustředit na meditaci, ale také odpuzuje ospalost.

V moderním Japonsku je těžké si představit dům, kde host nedostane šálek čaje. Ale měli byste vědět, že Japonci nejraději pijí zelený čaj, včetně Senchi, Matchy nebo Gyokuru. První je velmi populární a jeho listy jsou sbírány na začátku sezóny. Jinak je tomu s čajem Matcha, který je dostupný pouze ve formě prášku.

Dlouhá cesta do Evropy

Do dneška je tajemstvím, kdo poprvé přivezl čaj do Evropy. Jisté však je, že to bylo v sedmnáctém století, orientální zboží tehdy bylo dováženo Holanďany a Portugalci. Z počátku čaj neměl mnoho stoupenců. Vedle chuti, která se výrazně lišila od evropského piva nebo medu, byly jeho listy drahé a jen malá skupina zainteresovaných lidí si jej mohla dovolit..

V roce 1658 oficiálně dorazil do Velké Británie, kam jej přivezla Kateřina Braganza. O rok později byl již nejoblíbenějším nápojem, ačkoli odpolední čajový zvyk se narodil o něco později. Teprve kněžna Anna začala se zvykem podávat čaj s sušenkami nebo chlebem a máslem. I dnes je odpolední čaj stále populární.

Ruský způsob

Čaj je jedním z nejdůležitějších nápojů v Rusku. Jen málo kdo však ví, že sem byl přivezen z Číny jako dárek. Od počátku byl považován za odvar, který ohřívá, stimuluje a při němž můžete odpočívat ve společnosti. Do dneška obyvatelé této země dávají přednost čajovým lístkům, před čajem baleným. Tradičním způsobem jeho přípravy je vaření ve velkém množství vody v kotlíku (samovar). Takto připravený silný čajový koncentrát se nalije do šálků a teprve poté se dolije horká voda.

V Rusku je zvykem konzumovat čaj s cukrem nebo ovocem. Často je také podáván nápoj s marmeládou – jahodovou nebo malinovou. V dnešních ruských domovech se můžete stále setkat s samovary, v nichž připraveným čajem se těší celá rodina.

Pochoutka? Ale ne hned

V naší zemi nejspíš první šálek čaje připravila Princezna Maria Ludwika Gonzaga, manželka Jana Kazimíra. Na královském dvoře velmi rádi, stejně jako zemích západní Evropy, podávali  odpolední čaj, ale měli byste vědět, že nechutnal každému. Otec Krzysztof Kluk v roce 1786 napsal, že čaj oslabuje nervy a Jędrzej Kitowicz prohlásil, že může způsobovat tuberkulózu a vyprázdnění žaludku. Ignacy Krasicki také nedocenil čaj, po němž – jak tvrdil – se cítil špatně. Kdy se tedy pohled na čaj v naší zemi změnil natolik, že je dnes velmi populárním nápojem?

V 18. století jeho aktivní šíření inicioval Stanislaw August Poniatowski, který měl rád věci  a lahůdky s poza kanálu La Manche. V té době byl čaj obvykle podáván s medem nebo cukrem. Dnes je těžké si představit jakékoli jídlo bez šálku aromatického čaje.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 3]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

stojí za přečtení
Podobné články

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.