cajovy blog logo full

Heřmánkový čaj

Téměř každý se ve svém životě setkal s heřmánkem. Tyto malé květy s bílými lístky a žlutým středem lze využít v mnoha oblastech. Nicméně, nejoblíbenější a nejvíce rozpoznatelný je léčivý čaj z košíku heřmánku. Ne každý ví, jak působí odvar z této populární bylinky, a je opravdu dobré tyto znalosti mít.

Heřmánkový čaj se nejčastěji používá k zmírnění zažívacích potíží a bolesti břicha. Antispasmické a regulační účinky jsou známy již dlouho. Odvar z heřmánku je doporučován v případech nadýmání, jelikož usnadňuje uvolňování plynů a zabraňuje hromadění v trávícím traktu. Kromě toho působí antibakteriálně, čímž pomáhá při léčbě zánětu žaludku a střev. Kromě toho je heřmánek součástí mnoha doplňků pro hubnutí. Kromě uvolňujícího působení na trávicí systém podporuje také tvorbu žluči. Díky tomu pomáhá regulovat trávení. Odborníci na výživu doporučují pití šálku heřmánkového čaje asi hodinu před jídlem.

Těhotné  ženy a mladé matky by také měli najít místo na heřmánek ve své lékárničce. Zvláště ve třetím trimestru lehký nápoj v malých dávkách podporuje játra, usnadňuje trávení a pomáhá při zácpě, která často trápí těhotné ženy. Dávku heřmánku můžete zvýšit 2-3 týdny před plánovaným porodem. Díky antispasmickým účinkům bude porod trochu lehčí. Když už se vám pak dítě narodí, rovněž stojí za to pamatovat o heřmánku. Podání malého množství slabého odvaru pomůže v boji s dětskou kolikou, uklidní dítě a pomůže mu usnout.

Heřmánkový čaj vypitý před spaním pomáhá usnout rovněž osobám dospělým. Uvolňuje svaly, snižuje nervové napětí a pomáhá zdravě usnout. Pokud nemáte chuť pít čaj těsně před spaním, můžete si rovněž udělat večerní aroma-terapii s použitím heřmánku.

Co třeba mít na paměti používajíc heřmánek? Jako každá bylina působí na tělo a můžeme se jím předávkovat. Proto je důležité věnovat pozornost doporučené dávce. Nadměrná konzumace heřmánkového nápoje může způsobit dysfunkci nervového systému a přecitlivělost na látky v něm obsažené. Uvažuje se, že bezpečná dávka pro dospělé je maximálně 3 šálky denně. U dětí je to samozřejmě méně. Je také dobré dělat delší přestávky v léčbě odvarem.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 2.8]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.