cajovy blog logo full

Foodpairing – jak správně sladit čaj s jídlem?

Modifikace: 2022/09/20

Kombinování chutí neboli foodpairing je stále oblíbenější způsob objevování nových chutí. Umíte kombinovat jídlo s čajem? Samozřejmostí, stejně jako u jídla nebo vína, je aroma kolečko, které vám pomůže přiřadit jednotlivé čaje k jejich příslušným produktům. Podívejte se, jak si doma vyrobit zajímavou kombinaci jídla s čajem.

Co je to foodpairing

Foodpairing boří bariéry a konvence a nevšední kombinace vznikají sladěním chutí a vůní v pokrmu a koktejlu nebo naopak kontrastem. Současná gastronomie, otevřená tomuto trendu, začala stále odvážněji hledat nové chuťové vjemy. Možností kombinování je nepřeberné množství a zákazníci restaurací a barů jsou stále hladoví po nových produktech. Foodpairing znamená, že známé produkty, které jsme už možná trochu omrzeli, mohou vzájemně kombinovat v neobvyklých kombinacích přinést překvapivý efekt. Tato metoda je cestou k prolomení kulinářských bariér, tabu a stereotypů. Foodpairing vynalezl v 90. letech Heston Blumenthal v restauraci The Fat Duck. Je to především kombinace chutí, jídel, i protichůdných jídel. Proč pít čaj se dozvíte na https://cajovy.blog/caj-na-zdravi.

cinnamon sticks with biscuits, cloves, a glass of tea, placemat side view on wooden and white background

Jak sladit čaj s pokrmem?

Foodpairing je metoda skládání pokrmů na základě jejich chemických vlastností. Každý produkt obsahuje těkavé sloučeniny se specifickým aroma, často příliš málo intenzivním na to, aby je průměrný člověk dokázal zachytit. Kombinace konkrétních produktů je založena na jejich výběru na základě podobnosti nebo odpovídajících kontrastů. Takové kombinace dávají nové chuťové vjemy. Zajímavé je, že často párování jídla kombinuje produkty, které jsou vám zcela vzdálené, jako je kaviár a bílá čokoláda, čokoláda a česnek, vepřová játra a jasmín. Párování potravin se primárně používá k výběru jednotlivých ingrediencí v pokrmu. Oblíbené je i skládání pokrmů s vínem. Do této role se perfektně hodí sommeliéři, kteří se specializují na chutě a vůně vín. Sladění čaje s pokrmem si v poslední době také získává na popularitě. Je to umění, které se k nám dostává velmi pomalu, ale na Západě už existují restaurace, které se specializují na kombinování čajů s pokrmy. Veškeré jídlo můžete spárovat s čajem. Ve skutečnosti byly čaj a jídlo vždy vynikajícím párem. Podobně jako láhev nádherného vína může šálek lahodného čaje vylepšit a doplnit chutě jakéhokoli jídla – od slané po sladké. Stejně jako víno, některé čaje jdou dobře s kořeněným jídlem, zatímco jiné mohou být skvělé s velmi sladkými dezerty. Ve skutečnosti mnoho čajových tradic zahrnuje čaj i jídlo. Seznamte se s masala chai https://cajovy.blog/masala-chai-indicky-caj-s-mlekem-a-korenim.

Aromatické čajové kolečko – foodpairing

Mezinárodní asociace mistrů čaje (ITMA) vyvinula aromatické čajové kolečko, které je podobné jako u vína. Výchozím bodem pro hodnocení čaje jsou jeho vůně:

 • ořechovo – mléčné
 • sladké
 • zvířecí
 • pikantní
 • ovocné
 • mořské
 • minerální
 • zemité
 • zeleninové
 • květinové

Některé jsou rozděleny do dalších podkategorií. Dále jsou jim přiřazeny konkrétní produkty. A tak máme například čaje s vůní:

 • ořechy a mléko se smetanou, čerstvé máslo, mandle, kaštany, pražené ořechy,
 • tropické ovoce, ve kterém ucítíte ananas, banán, meloun, mango,
 • moře, připomínající mořské řasy, ryby, ústřice, krevety nebo mořskou sůl,
 • zemitý les, kde cítíme lesní odpad, zatuchlý, mech, kompost, mokré listí, atd.

Foodpairing – neobvyklé kombinace

Foodpairing má rostoucí skupinu příznivců a dostupnost i těch nejexotičtějších produktů vede k experimentování. Vyzkoušet můžete například tyto kombinace:

 • česnek a káva,
 • okurka a fialka,
 • mátu a hořčicí,
 • banán a petržel,
 • jahoda a koriandr,
 • ústřice a mučenka,
 • sójová omáčka a vejce naměkko,
 • kuře a arašídy

Co se nejlépe hodí k černému čaji?

Schopnost cítit vůně je dar, jen málokdo má kůru a umění, kterému se léta učí. Dokonce i zkušený čajový nadšenec může mít potíže s rozlišováním a identifikací jednotlivých tónů vůně. Proto se při výběru čaje k jídlu vyplatí dodržovat obecná pravidla. Co se hodí k černému čaji? Černý čaj je rozdělen do hlavně tří kategorií, pokud jde o párování potravin, tj. ovocné, slané nebo zemité a kouřové.

Intenzivní černé čaje se hodí k masu a těžkým pokrmům, jako je hovězí pečeně, zvěřina a jehněčí maso. Skvěle se budou hodit i k pokrmům kombinujícím červené maso s těstovinami, jako jsou boloňské špagety nebo lasagne. Zkusit můžete i konopný čaj https://cajovy.blog/konopny-caj-vlastnosti-a-vareni.

Tradiční směsi černého čaje se dobře spárují s delikátními koláčky. Spíše než jíst koláčky s džemem, smíchejte do čaje lžičku džemu. Vyberte si džem, který doplňuje chuť vašeho čaje. Například skořicové housky jsou lahodné občerstvení, které doprovází kořeněné chai lattes. Čajové sušenky jsou chutné s černým čajem a mlékem. Citronové koláče, čokoláda a sušenky doplňují citrusovou chuť Earl grey čaje. Earl Grey Tea je typ ochuceného čaje, který je typicky britský. Má základnu s černým čajem a je ochucena olejem z kůry bergamotové oranžové. Obě chutě se krásně spojí, aby vytvořily vznešený zážitek pro každého milovníka čaje.

Tea foodpairing – s čím zelený čaj kombinovat?

Představíme vám Tea foodpairing se zeleným čajem. K němu se hodí vegetariánská jídla (ovoce, zelenina, sushi, mořské plody, ryby). Zelený čaj s takovými jídly dokonale souzní. Zelené směsi se tradičně dobře mísí s lehkým občerstvením, vegetariánskými pokrmy, velmi kořeněnými jídly a jídly z ryb a mořských plodů. Milovníci sushi zase rádi zvolí i pití zeleného čaje s různými druhy sushi, aby byli schopni lépe cítit chuť každého z nich. S pitím silného, ​​někdy mírně hořkého zeleného čaje si užijete každé kousnutí jídla.

Kvalitní zelený čaj má astringenci, aby se obzvláště dobře spároval s mnoha druhy sýrů. Má ořechovou kvalitu. Také to jde dobře s mořskými plody, rybami, ovocem. Oblíbeným druhem zeleného čaje je Gunpowder neboli China teardrop. Tento bohatý, plný, asertivní zelený čaj obvykle z provincie Zhejiang získává své jméno od vzhledu pevně válcovaných listů, které se podobají peletám střelných prachů. Tento čaj se dobře páruje s rybami, citronem, mátou, bazalkou a octem. Vzhledem k jeho štiplavosti se efektivněji páruje s uzeným a grilovaným masem než mnoho jiných zelených čajů.

Například Sencha zelený čaj se velmi dobře páruje s mořskými plody, rýží, vaječnými miskami a syrovou nebo lehce vařenou zeleninou. Pěkně se naplňuje do vodky nebo saké – přidání ovoce, bylin nebo okvětních lístků do infuzí může vést k úžasným čajovým koktejlům.

Stojí za zmínku, že v současné době jsou k dispozici také čajové druhy, které mají tak sofistikovanou chuť a vůni, že je nejlepší je konzumovat samostatně a užívat si pouze aromatickou infuzi, například napařovací čaj https://cajovy.blog/naparovaci-caj.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář