cajovy blog logo full
,

Cist – 15 důvodů, proč byste měli pít čaj z cistu

Proč Kréťané, dožívající se vysokého věku pijí čaj z cistu?

O dlouhověkost je nejlepší se ptát obyvatel Kréty. Obyvatelé jednoho z řeckých ostrovů patří mezi skupiny s nejdelší průměrnou délkou života – téměř 90 let! Kréťané jsou zřídka kdy nemocní a ještě méně umírají v důsledku problémů s krevním oběhem a rakovinných onemocnění. Radost a dobré zdraví není jen zásluha kouzla místa, kde žijí. Čaj z cistu pijí Kréťané pravidelně. Není se co divit, skoro má tolik léčebných vlastností.

Zdraví z Kréty

Krétský cist, o němž hovoříme, se vyskytuje nejen v Řecku. Roste rovněž v severní Africe, v západní Asii, na Kavkaze a v několika dalších zemích jižní a východní Evropy. Tradičně se však zvláště v Středomoří používá při léčbě nemocí . Sušené listy této rostliny byly lékem na bolest v krku a bronchitidu, laryngitidu, nachlazení, anginu a pneumonii. Cist byl dokonce doporučován při bolesti kloubů a infekcích močových cest. Není divu, že léčivé vlastnosti cistu zaujaly vědce. V roce 1997 byly potvrzeny řeckými vědci a v roce 2010 německými. Proč tedy stojí za to pít čaj z cistu?

Posiluje imunitní systém

Cist je bohatý na polyfenoly – organické chemické sloučeniny, které se přirozeně nacházejí v rostlinách. Uznávají se jako zdraví prospěšné, podporují mimo jiné imunitní systém. Proto byl také tradičně používán během období chřipky a nachlazení: poradí si dokonale rovněž s viry a bakteriemi. Cítíte, že na vás něco leze? Místo všeobecně reklamovaných medikamentů si můžete připravit čaj z cistu.

Působí protizánětlivě

Zmíněné polyfenoly mají rovněž protizánětlivé vlastnosti. Cist je tedy dobrý rovněž v případě bolesti v krku, při rýmě nebo kašli. Zpomaluje rozvoj a bojuje se zánětem horních cest dýchacích. A to nejen dočasně. Čaj z cistu se doporučuje i u chronických problémů s dutinami!

Je to antioxidant

Vlastností polyfenolů obsažených v čistění je jejich antioxidační účinek. To znamená, že neutralizují volné radikály, které přispívají k rozvoji mnoha nemocí. Rovněž civilizačních. Díky tomuto je cistu připsáno protirakovinné působení. Ale nejen to – látky obsažené v něm chrání krevní cévy, čímž podporuje krevní oběh. Kromě toho zpomaluje působení „špatného“ cholesterolu (LDL) a tím zabraňuje tvorbě a rozvoji aterosklerózy.

Omlazuje!

Volné radikály nejen podporují vznik mnoha nemocí, ale také urychlují proces stárnutí těla. Proti jejich přebytku se opět staví cist. Antioxidační polyfenoly obsažené v něm, odstraňující přebytek volných radikálů, a mají tak omlazující účinek. Rovněž proto, že zpomalují aktivitu kolagenázy, která je zodpovědná za degradaci kolagenu. Takže se můžete zamyslet, zda bude na vrásky účinnější krém (působící zvenčí) nebo nápoj z cistu působící zevnitř?

Čistí kůži

Čaj z cistu může nejen omlazovat, ale také pomáhat s problémy, jež jsou charakteristické pro mladistvý věk. Léčivé látky obsažené v této rostlině čistí pokožku. Jinak než všechny gely, antibakteriální krémy a toniky, zevnitř. Díky tomuto cist podporuje boj s cystami, akné a mastnou pletí. Rovněž rány způsobené podrážděním se léčí rychleji.

Pečuje o vlasy

Nemáte problémy s kůží, ale vaše vlasy jsou mastné? Nemůžete se vyrovnat s lupinami? Pokud neexistují šampony, kondicionéry a další doporučené kosmetické specifiky, stojí za to dosáhnout čaje z čistění. Především proto, že – na rozdíl od kadeřnických výrobků – její účinnost spočívá v akci zevnitř.

Pomáhá mužům

Mohlo by se zdát, že dobrého zdraví a mladý vzhled to záležitost pro ženy. Cist však v určitých situacích pomáhá rovněž mužům. Díky svým tlumícím a cytotoxickým vlastnostem může zmírnit bolest spojenou s hypertrofií prostaty. Doporučuje se tedy hlavně starším mužům, jež trpí touto poruchou.

Čistí tělo

Kouření nebo práce ve znečištěném prostředí přispívají k akumulaci těžkých kovů v těle. Nikoho nemusíme nejspíš přesvědčovat, že nadbytek kadmia, olova nebo rtuti je zdraví škodlivý. Cist, tím, že tyto toxické látky váže, pomáhá při jejich odstraňování z těla. Je však důležité, aby rostlina sama pocházela také z čistého, nekontaminovaného místa – je pak mnohem účinnější.

Má antialergické účinky

Další výhodou pravidelného pití čaje z cistu je to, že zpomaluje uvolňování histaminu. Co to znamená v praxi? Že má antialergické vlastnosti! Cist pomáhá v boji proti alergiím. Pravidelně by jej měli pít především osoby alergické na pyl a prach.

Bojuje s oparem

Další z léčebných vlastností cistu je antifungální působení. Právě proto je pití čaje z této rostliny vhodné pro všechny, kdo se nemůže vyrovnat s onemocněními způsobenými množícími se, nežádoucími houbami. Cist se dokáže vypořádat mimo jiné s různými kožními a nehtovými houbami nebo oparem.

Zpříjemňuje vůni

Horký letní den, důležitá událost, stresující situace … Pot se objevuje v mžiku oka a jeho nepříjemný zápach je příčinou nepříjemného pocitu. I zde pomůže cist! Čaj, pitý pravidelně, způsobuje změnu vůně tělesného potu. Děje se tak proto, že cist dokáže odstranit toxiny. Po pouhých několika týdnech systematického používání rostliny lze zaznamenat, že nepříjemný zápach mizí. Pot tak přestane působit další stres!

Odpuzuje klíšťata

Všichni ti, kteří mají rádi pěší turistiku v lese či parku, by se měli zajímat o cist. Rostlina se může vyrovnat se spirochetami, které způsobují boreliózu. Za prvé, protože odpuzuje klíšťata, díky čemu se můžete chránit před samou infekcí. Za druhé, protože látky, které jsou obsaženy v cistu, neutralizují spirochety, když už se vyskytla infekce. Co je důležité, funguje také případě zvířat – přidejte jednoduše trochu cistu do krmení vašeho psa nebo kočky.

Chrání a bělí zuby

Jelikož má cist antibakteriální vlastnosti, dokonale podporuje orální hygienu. Ústní vody z drogerie obvykle obsahují triclosan. Je to sice antibakteriální látka, ale toxická. Proto je po umytí zubů dobré ústa propláchnout infuzí z cistu. Nejen, že vám umožní zbavit se bakterií, ale pomůže vám vybělit vaše zuby. Látky obsažené v něm rozpouštějí bakteriální biofilm, který ovlivňuje jejich barvu.

Odkyseluje tělo

Léčivé vlastnosti cistu mohou rovněž využít všichni ti, kteří chtějí zhubnout, stejně jako ti, kteří jsou fyzicky aktivní. Stejně jako jiné bylinné čaje má i čaj z cistu alkalizující vlastnosti. To znamená, že odkyseluje tělo (hlavně krev) – vede k jeho acidobazické rovnováze. To je obzvláště důležité pro lidi, kteří používají například stravu s vysokým obsahem bílkovin.

Pro všechny!

Poslední, pozoruhodná vlastnost čaje z cistu jej odlišuje od zeleného čaje – považovaného za vynikající způsob, na zachování zdraví a mládí. V čaji z cistu nenajdeme thein, theofylin ani theobromin. Tyto psychoaktivní (návykové a stimulující) látky, se vyskytují v tradičních čajích – rovněž v zeleném čaji. Díky tomu může každý pít čaj z cistu – jak děti (od tří let), tak i starší osoby, a také těhotné ženy a kojící matky.

Je to jednoduché

Jak využít všech výhod cistu? Vše, co musíte udělat, je nasypat jednu vrchovatou lžíci sušené rostliny do sklenice. Poté ji zalít vroucí vodu a nechat vylouhovat po dobu 5-8 minut.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.