cajovy blog logo full

Červený čaj

Modifikace: 2017/10/18

O schopnostech červeného čaje redukovat váhu slyšel každý, kdo se alespoň jednou v životě pokoušel bojovat se zbytečnými kilogramy. Jeho pravidelná konzumace pomáhá nejen zhubnout, ale také čistí tělo z toxinů a snižuje hladinu cholesterolu. Co byste měli ještě vědět o červeném čaji?

Listy červeného čaje, neboli Pu-Erh, jsou podány velmi dlouhému procesu neenzymatické fermentace. Díky tomu má nápoj z něj připravený charakteristickou zemitou chuť a vůni. Dnes pochází většina světové produkce čaje z provincie Yunnan v Číně a na Tchaj-wanu. Právě on je nazýván „vrahem tuků“. Ale kromě vlastností, které urychlují práci našeho metabolismu, je důležité si uvědomit, že má červený čaj také řadu dalších vlastností.

Čistý čaj

Červený čaj je často nazýván čistým čajem, protože neobsahuje žádné přísady, konzervační látky ani barviva. Z pohledu spotřebitelů, kteří jej konzumují, je zajímavý obsahem kofeinu a malého množství taninu. Navíc, v jednom šálku červeného čaje najdete velké množství živin. Kromě železa, draslíku nebo sodíku je tato směs také bohatá na vápník, měď, zinek, hořčík nebo fluorid. To je jeden z důvodů, proč je oblíben mezi sportovci. Nejenže hasí žízeň a dodává tělu látky nezbytné pro správné fungování, ale může být konzumován na různé způsoby, s dodatkem ovocné šťávy nebo jako ledový čaj.

Široké využití

Červený čaj je ceněn nejenom proto, že neobsahuje zbytečné kalorie, ale také obsahuje méně tříslovin. Není tedy tak hořký jako tradiční černý čaj a není třeba jej přislazovat.

V současné době se červený čaj používá nejen jako nápoj. V kuchyně může být použit jako součást mnoha pokrmů. Na dálném východě se používá k pečení nebo vaření. Čajový osad může být využit jako aromatické koření nebo přísada používaná do mnoha pokrmů.

Zadržte mládí

Někdy se říká, že je červený čaj elixírem mládí, protož20e zpomaluje proces stárnutí. Když volné radikály napadají naše buňky, kůže prochází změnami, které jsou pro nás viditelné jako vrásky. Červený čaj obsahuje antioxidanty, které odpovídají za potlačení těchto procesů. Tuto vlastnost červeného odvaru dobře znají Japonci. Právě jeden z vědců žijících v této zemi – Matatoshi Nakano dokázal, že u déle vařených čajů je aktivita antioxidantů mnohem vyšší než u odvarů připravovaných tradičně dlouho.

Zdravotní vlastnosti

Je však dobré vědět, že se moderní vědci domnívají, že antioxidanty obsažené v červeném čaji mohou hrát důležitou roli v prevenci rakoviny nebo kardiovaskulárních onemocnění. Aspalathin je hlavní složkou, kterou bychom marně hledali v listech jiných čajů. Podle odborníků může být použit k léčbě kapilárních poruch nebo kardiovaskulárních onemocnění. Výzkum prováděný japonskými výzkumníky také ukázal, že červený čaj přináší viditelné výsledky v boji proti zácpě, kožním onemocněním nebo dokonce depresivně-úzkostným poruchám.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 4.3]
Redakce
Redakce

Napsat komentář