cajovy blog logo full

Černý čaj

Modifikace: 2017/10/18

Je to jeden z nejoblíbenějších odvarů v Evropě. Černý čaj, když už o něm hovoříme, je plně fermentovanou odrůdou čaje. Je charakteristický silnou, výraznou chutí a vůní. A co je dobré vědět o odvaru známém na  celém světě?

V dnešní době se u většiny dostupných černých čajů jedná o směsi a spotřebitelé si mohou vybrat z různých typů. Některé z produktů dostupných na trhu tvoří aromatizované směsi s ovocem, květy nebo dokonce kořením. Mezi klasické černé aromatizované čaje lze zahrnout např. Earl Gray nebo Masala Chai. V posledních letech můžete v obchodech také najít čaje s poněkud exotickými chutěmi. Mezi nimi pak gurmáni a milovníci černého čaje naleznou směsi s vanilkou, čokoládou nebo tropickým ovocem. Díky tolika možnostem si můžete každý den dopřát jinou chuť.

Legendy kolem černého čaje

Je těžké říci, jak a kdy se zrodil zvyk pití čaje. V dnešní době existuje řada legend a povídek jež mají zodpovědět tuto otázku. Příběhy se váží k různým čínským provinciím a plantážím, včetně Gong Fu Wuyi Oolong nebo Xiao Zhong. Bez ohledu na to, jak a kde černý čaj vznikl, byl to však on, který jako první dorazil do Evropy. Skotští a Angličtí podnikatelé v novince shledávali šanci získat nové zákazníky.  Z počátku však zájem nepřinášel očekávaný zisk.

Čaj čaji není rovný

Spotřebitelé, kteří se rádi a často sahají po čaji, nemusí vědět, že jednotlivé typy se mohou lišit nejen obsahem kofeinu (teinu), ale také v jejich kvalitě. Důvodem je fakt, že jsou dnes používány různé typy výroby. Sběry listů jsou vykonávány ručně nebo mechanicky. V tom  druhém případě nemusí do košíků trefit vždy jen ty nejlepší listy. Stejně jako během pečení nebo vypalování čaje – jsou některé sběry skladovány nevhodně a v důsledku toho jsou horší  kvality. Obal hotového výrobku je také důležitý. Použití nevhodných pytlíků nebo připuštění kontaktu čaje s vlhkostí snižuje jeho zápach a chuť.

Zvolte si doplňky

Černý čaj může být podáván na mnoho způsobů. Cukr, mléko a ovoce patří na celém světě k těm nejoblíbenějším doplňkům. Nicméně, ne všechny druhy čaje jsou vhodné pro podávání s různými dalšími potravinami. Nejběžnější jsou druhy jako Earl Gray nebo Assam.

Ve Spojených státech se většina černých čajů konzumuje jako ledový čaj. Lze jej koupit v lahvích nebo plechovkách. K dispozici jsou slazených i neslazených verzích. Často je do nich dodáván med, nebo čerstvé listy máty.

Nebo namísto kávy?

Šálek černého čaje dokonale nahrazuje kávu. V jedné porce dobře připraveného nápoje lze nalézt dokonce mezi 50 až 90 mg kofeinu. Tak velké rozpětí závisí především na tom, jaké listy jsou namíchány. Zatímco Masala Chai je míchán se spoustou koření, které neobsahují kofein, Assam jej má pro změnu hodně. S jistotu však lze říci, že šálek černého čaje povzbuzuje a je alternativou kávy. Na rozdíl od ní nevytlačuje z těla železo nebo hořčíku, což jsou látky, kterou potřebujeme pro správné fungování.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 3]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

stojí za přečtení
Podobné články

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.