cajovy blog logo full

Černý bez

Před heřmánkem smekni a před bezinkou klekni, vybízí nás k pokoře staré české přísloví. Nejznámější a nejoblíbenější jsou květy, v lidovém léčitelství se však využívá téměř celá rostlina. Pro své léčivé účinky kdysi dostávali novomanželé jednu rostlinku svatebním darem.

Květy obsahují (stejně tak jako plody) mnoho vitaminů, flavonoidy, třísloviny, slizy, silice a další zdraví prospěšné prvky.

K čemu květ černého bezu napomáhá?

Pomáhá bojovat s angínou, kašlem, chřipkou, rýmou, zánětem dutin. Při nachlazení zklidňuje kašel a celkově organismus. Podporuje pocení. Snad nejvíce ho používáme na podporu vykašlávání, tam funguje spolehlivě.

Květ černého bezu pomáhá zbavovat se usazených toxinů, především kyseliny močové, léčí neduhy, jako je revma a dna, popřípadě je výbornou prevencí těchto nemocí. Léčivé účinky květu černého bezu ocení pacienti, kteří trpí problémy s krevním tlakem a cévními chorobami. Bez totiž zlepšuje pružnost cévních stěn a snižuje krevní tlak. Sušený květ se uplatňuje ve farmacii jako potopudný a močopudný prostředek ve formě čaje.

Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky.

Několik zajímavostí

 • Černý bez působí také proti skleróze.
 • Regeneruje jaterní buňky a napomáhá detoxikaci organismu.
 • Sirup a čaj z květů bezu uvolňují dýchací cesty a usnadňují vykašlávání.
 • Celá rostlina obsahuje fytoncidní látky, které účinně působí proti bakteriím a mnohým houbám.
 • Specifická „vůně“ bezu odpuzuje hmyz, hlodavce a krtky.
 • Tvrdí se, že bez je jediným stromem či keřem, do nějž neudeří blesk
 • Květ má spoustu pozitivních vlastností, proto byli lidé přesvědčeni, že přináší do domu štěstí, odvrací nemoci a zlá kouzla.
 • Žvýkáním bezové větvičky mírní bolest zubů.
 • Vlažný odvar se doporučuje jako kloktadlo při bolestech v krku nebo jako výplach dutiny ústní při zánětu dásní.
 • Bezinkové květy bývaly používány ke zlepšení chuti nepodařených várek moselských vín. Dnes se jimi aromatizují kompoty, želé a džemy.
 • Pověry praví, že uvnitř keře žijí duchové a také čarodějnice. Bez se měl proto kácet na kolenou a bylo nezbytné zasadit nový keř.
 • Listy lze použít i zevně při revmatismu, bolestech namožených svalů, kloubů apod. Kašovitý obklad připravený z čerstvých listů přikládáme na bolestivá místa, podle potřeby necháme působit i několik hodin.

Sběr a použití bezu

Květy sbíráme za suchého počasí nejlépe před jejich úplným rozvitím, od května až do července. Sušíme celá květenství co možná nejrychleji ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C, před úplným dosušením květy na sítu odrhneme od stopek. Sušený květ bezu se uchovává v dobře utěsněných nádobách. Musí být dokonale vysušený. V době květu jsou však nejlepší čerstvé květy.

Jak na čaj z květů?

Čaj ze sušených květů je močopudný, podporuje pocení a rozpouští hleny, snižuje horečku a mírní kašel.

Dvě čajové lžíce usušených květů zalijeme 1/4 l vroucí vody, přikryjeme a necháme asi 10 minut vylouhovat, pak scedíme, ochutíme a vypijeme. Nápoj připravujeme vždy čerstvý, můžeme ho pít až 3x denně. Je nejlepší používat ho ve formě čaje samotný nebo v kombinaci s lipovým květem, podbělem, hluchavkou, kopřivou či jitrocelem. Zajímavou variantou je kombinace s černým rybízem.

Jak na čaj z květůy - Loyd Natur Cerny rybiz 40g

Co je vlastně černý bez?

Je to keř nebo malý strom dorůstající do výšky 3 – 7 m, při ideálních podmínkách až 10 metrů. Borka v mládí nepříjemně voní, je korkovitě měkká. Dřeň větví tzv. bezová duše je čistě bílá.

V době květu se šíří kolem bezu omamná vůně, a i po odkvětu má tato rostlina zvláštní aroma.

Bílé kvítky jsou uspořádány ve velkých, ploše rozložených květenstvích. Květy rozkvétají od května do července, kdy jsou již plně vyvinuté listy. Plody jsou lesklé tmavěfialové peckovice s inkoustově barvící šťávou.

Které části bezu se využívají?

Bez černý je odpradávna velmi ceněná léčivá rostlina a dříve se využívaly všechny její části.
Nejdůležitější z bezu černého ve farmacii je květ, v lidovém léčitelství se užívá i kůra, a zvláště pak plody v rozmanité úpravě. Z plodů se vyrábí i marmelády a šťávy, ovšem musí být tepelně upravené, jinak jsou velmi projímavé.

Šťáva lisovaná z plodů se používá jako potravinářské barvivo. Pecek zbavená dřeň jako náhražka dražšího ovoce především do směsí. Nezastupitelnou úlohu mají i při výrobě likérů. Pro tyto účely se bezinky částečně vykupují i pěstují.

Bezové dřevo významnou surovinou pro výrobu tradičních hudebních nástrojů – píšťalek a fujar.

Skvělý je bezinkový sirup 20T-LOYD-czarnybezporz-CZ

Skvělý je bezinkový sirup

Nejen pomáhá, ale také výtečně chutná. V zimě zahřeje v teplém čají a dochutí jej, v létě jeho chuť oceníte v nejrůznějších osvěžujících limonádách. Lze jej vyrobit jak o jednodruhový nebo kombinovat květy černého bezu s meduňkou, mátou, šalvějí.

Recept:

2 l vody

30 květů černého bezu

25 g kyseliny citronové

2 citrony

1,5 kg cukru krupice nebo krystal

Vodu převařte a nechejte vychladnout. Zalijte ve velké láhví nakrájené citrony a květy, které jste chvilku nechali rozložené na stole nebo na podlaze, aby z nich vylezl všechen hmyz. Po 48 hodinách sceďte.

Zahříváme v hrnci, na 1 l šťávy je třeba 1 kg cukru, po rozpuštění dochutíme kyselinou citronovou (ta je také konzervačním prostředkem) a nalijeme do láhví.

Lidový název:

kozičky bzí, hulák, bezinky, psí bez, smradlavý bez, černá bzinka, habzina, jidášovy uši, kašička, kozíček, psounský bez, pukač, smradinky, kosmatice, smrdibez, chebzí, bzejna.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 2]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.