cajovy blog logo full

Čaj z kopřivy

Modifikace: 2017/10/18

Mnoha lidmi je nazýván přírodním antibiotikem. Čaj z kopřivy, když už o něm hovoříme, má příznivý účinek na naše tělo, protože je zdrojem mnoha vitaminů a minerálů. Může také nahradit sladké nápoje.

Dnes kopřivy slouží nejen jako odvar, ale i jako koření. V některých světových kuchajích se do pokrmů přidává semletý kořen kopřivy nebo se z ní vaří polévka. Kopřivová šťáva je široce využívána v potravinářském průmyslu, včetně výroby nápojů nebo doplňků stravy. Toto široké využití kopřivy je možné díky tomu, že je bohatým zdrojem vitamínů a mikroživin nezbytných pro správné fungování našeho těla.

Vlastnosti čaje z kopřiv

Kopřivový čaj znali již ve starověkém Řecku a Římě. Ve středověké Evropě byl odvar této rostliny považován za všelék a byl běžně používán na všechny druhy onemocnění. Dnešní vědecké výzkumy potvrzují jeho zdravotní schopnosti. Víme, že zmírňuje příznaky alergií, svědění a zánětu.

V alternativní medicíně jsou odvary z kopřivy používány jako „čistič“ organismu z toxinů. Má se za to, že dobře připravený kopřivový čaj pomáhá při hojení ran, léčbě anémie, artritidy nebo endokrinních poruch. Někteří lidé věří, že pravidelná konzumace pomáhá v boji proti cukrovce. Nicméně s jistotou lze prohlásit, že má kopřivový čaj diuretický účinek, a proto se doporučuje, abyste ho pravidelně pili osoby, které trápí ledvinové kameny. Výsledky výzkumů také ukazují, že posiluje vlasy a nehty, protože obsahuje významné množství vitamínů. Pravidelná konzumace také pomáhá v boji proti stresu.

Dávka vitamínů

Co najdete v šálku čaje z kopřivy? Ukazuje se, že spoustu užitečných složek. Je to cenný zdroj vitamínů A, B (včetně B-1, B-2, B-3 a B-5) a C. Navíc v dobře připraveném odvaru naleznete také vápník, mastné kyseliny, kyselinu listovou (nezbytná v průběhu těhotenství), železo, hořčík, fosfor, četné živiny a antioxidanty. Vědci, kteří se zabývali čajem z kopřivy, poukazují na skutečnost, že v něm lze nalézt také kyselinu octovou, beta-karoten, betain, kofein a lykopen. To vše činí odvar vysoce hodnotným a doporučuje jej mnoho lékařů. Za zmínku stojí také to, že vzhledem k čisticím vlastnostem kopřiv, se doporučuje pravidelná konzumace rovněž kuřákům.

Čtyři šálky denně

To je maximální dávka kopřivového čaje, kterou můžeme konzumovat během jednoho dne. Osoby, které mají odpor před tímto nápojem nebo kterým vadí příliš trávovitá chuť by měly vědět, že tento bylinný čaj může být podáván mnoha způsoby. Jedním z návrhů je zvýraznění chuti a vůně tohoto odvaru přidáním šťávy z různých druhů ovoce, včetně malin, jahod nebo citronů. Další možností je přidání čerstvé máty nebo smíchání připraveného nápoje s čajem mátovým.

Důležité je připravit správně odvar z kopřivy. V současné době najdeme čaj v pytlících jak i rovněž v listech. Určitě se vyplatí najít dobrý čaj v sáčcích, nebo sáhnout po té druhé. Malé množství listů – 4 čajové lžičky, zalijte vodu (2/3 šálku) a louhujte asi 20 minut. Někteří lidé vaří rovněž lístky z kopřivy což není chyba. Chcete-li získat odvar s intenzivní chutí a vůní, můžete dodatečně rozdrtit listy v hmoždíři těsně před přidáním vody..

Pro každého?

Přestože je kopřivový čaj cenným zdrojem vitaminů a minerálních látek, a jeho pití je považováno za bezpečné a netoxické, můžeme najít rovněž jistou skupinu vedlejších účinků, které může způsobit. Mezi ně patří poruchy žaludku, podráždění kůže, vyrážka, pocení a – což je nejdůležitější – interakce s některými léky (například proti hypertenzi, ztenčení krve nebo nespavosti). Proto je důležité konzultovat s lékařem před pravidelnou konzumací kopřivového čaje, zda v našem konkrétním případě nebude jeho konzumace překážkou.

Měly by těhotné ženy pít čaj z kopřivy? odpověď zde.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 22 Průměrně: 2.7]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

stojí za přečtení
Podobné články

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.