cajovy blog logo full

Čaj s fenyklem

Modifikace: 2017/10/18

Fenykl, stejně jako kopr zahradní, má  široké využití. Jeho kořen je používán hlavně pro kulinářské účely, zatímco semena skrývají vlastnosti, o kterých mnozí lidé nemají tušení.

Odvar z semen fenyklu může být užitečný v celé řadě onemocnění trávicího traktu. Pomáhá jak při zácpě, tak plynatosti. Účinek na celý trávicí trakt se projeví krátce po vypití prvního šálku odvaru. Fenykl působí především na uvolnění hladkého svalstva a jemnou stimulaci střev k efektivní práci..

Odvar z semen nebo kořene fenyklu se také používá při léčení kašle a zánětu průdušek. Zředěním sekrece a stimulací vykašlávání pomáhá vyčistit dýchací cesty. Vykazuje také antiseptickou aktivitu, čímž pomáhá v boji proti infekcím.

Můžete se setkat také s informacemi doporučujícími použití odvaru z semen fenyklu u kojenců a malých dětí v případě koliky. Ale v tomto případě je lepší použít mírnější kopr zahradní. Rovněž těhotné ženy a krmící matky by se měli fenyklu vyhýbat. Proniká totiž do pokrmu, a kromě velmi rychle viditelného nadýmání a průjmu, působí rovněž na játra a ledviny.

U zdravých dospělých může mít dlouhodobé užívání nebo předávkování také nežádoucí účinky. Nepřehánějte množství a četnost podání odvaru. Dá se říct, že takový limit je do 3 šálků odvaru denně po dobu 2 týdnů.

K přípravě opravdu hodnotného odvaru je dobré využít co nejčerstvější suroviny. Čím déle přechováváme semena kopr, tím více ztrácí svoji hodnotu. Můžete také použít hotové přípravky s obsahem kopru.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 2]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

stojí za přečtení
Podobné články

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.