cajovy blog logo full

Čaj z pampelišky zabíjí rakovinné buňky do 48 hodin?

Modifikace: 2022/03/30

Vaše babičky také sbíraly ty žluté květy, aby z nich vařit čaj nebo dělat med? Tato rostlina má mnoho vynikajících vlastností a nedávno kanadští vědci objevili, že zabíjí rakovinové buňky. Proč je dobré pít čaj z pampelišky?

Přírodní zdroj zdraví

Stále častěji se v péči o zdraví, vracíme ke kořenům a hledáme léky v přírodě. Jedním ze zdrojů požadovaných složek je obyčejná bylina, často považovaná za plevel. Jako první příznivé vlastnosti pampeliškového čaje objevili, kdo jiný než Číňané. Odvar používali při potížích s  trávením, apendicitidě a problémech s laktací. Vlastní metody přípravy přírodních léčivých z pampelišek vyvinuly indiáni, kteří se dozvěděli o vlastnostech těchto rostlin od kolonistů. Například Irokezové vařil listy a podávali je s tlustým masem pro zlepšení trávení. Džibuťané pili čaj z kořene pampelišky při pálení žáhy. Ženy z plemene Kiowa používaly směs květů pampelišky a polní máty na menstruační křeče. Mohikové pro změnu v odvaru z pampelišek  hledali zdroje energie.

Dnes používáme především kořeny, listy a květy pampelišky. Kořeny se sbírají na podzim a na jaře květy. Kořen rostliny je zdrojem minerálních solí, zejména draslíku. Další substance obsažená v této části pampelišky je inulin, který je přirozeným prebiotikem. Kořeny obsahují také protizánětlivé triterpenové sloučeniny a fytosteroly snižující hladinu cholesterolu a riziko rakoviny tlustého střeva.

Listy pampelišky jsou pro změnu bohatým zdrojem vitaminů A a B, flavonoidů a karotenoidů,  podílejících se na odstraňování volných radikálů.

Čisticí účinek odvaru

Dlouhý seznam složek obsažených v různých částech rostliny z rodiny Taraxacum officinale a četné odkazy na její používání ze strany našich předků přitahují naši pozornost k této bylině. V jakých problémech může pampeliška pomoci? Odvar je diuretikum a studie na univerzitě v Marylandu ukázaly, že rostliny s podobným složením ovlivňují prevenci ledvinových kamenů. Čaj připravený z této rostliny tak čistí a podporuje vodní hospodářství těla. Pampeliška se doporučuje během několika denní detoxikace a dříve byla díky čistícím vlastnostem nazývána tonikem pro játra.

Indiáni nepili bezdůvodně odvar z pampelišky při konzumaci tučných potravin. Rostlina stimuluje tvorbu trávicích šťáv. Čímž stimuluje chuť k jídlu. Pampeliška také podporuje práci střev a účinně bojuje se zácpou. Díky obsahu baktericidních prvků může být rostlina použita  také k péči o pleť, obzvláště citlivou, podrážděnou a potýkající se s plísní nebo ekzémy. V pampeliškovém odvaru dodáváme tělu i nezbytné minerály. Vysoký obsah vápníku chrání kosti a zuby. Čaj by měl používat diabetici, protože stimuluje produkci inzulínu a udržuje nízkou hladinu cukru v krvi.

Zdroj: https://draxe.com/dandelion-tea/

Pampeliška namísto chemoterapie?

Internetem se šíří informace, že odvar z pampelišky pomáhá bojovat proti rakovině lépe než chemoterapie, protože zabíjí pouze buňky rakovinové, a ne všechny. Samozřejmě, tvrzení, že pití čaje z pampelišky vyléčí rakovinu, má málo společného s pravdou. Výzkumy provázené na University of Windsor v Kanadě na oddělení chemie a biochemie prokázaly, že látky obsažené v rostlině zabíjejí rakovinné buňky, avšak v klinických studiích zatím nebyl tento výzkum potvrzen. Vědci spolu s Dr. Siaryamem Pandeyem ukázali, jak specifický extrakt (koncentrovaný pětkrát více, než ten běžně dostupný bez předpisu na volném trhu) zabíjí rakovinové buňky, aniž by zničil zbývající. Tento proces trvá asi 48 hodin. Pití pampeliškového odvaru u lidí s rakovinou nezaškodí, ale na potvrzené informace o velkolepých účincích budete muset ještě chvíli počkat.

Jak připravit čaj z pampelišky

Před přípravou čaje z pampelišky je nutné správně sebrat kořeny rostliny. Důležité je najít místo, kde nebyla louka ošetřována chemikáliemi a oblast není kontaminována. Nejlepší je sbírat kořeny na podzim, v tom období je většina účinných látek shromážděna v této části rostliny. Je také důležité, abyste si pampelišku nepletli s mléčem. Ano – dosud jste si mysleli, že se jedná o dvě jména jedné rostliny. Ačkoli jsou pampelišky běžně označovány jako mléč, není to to samé. Mléč je plevel a pampeliška je léčivá a jedlá. Jak je rozlišovat? Mléč má více květů na jedné stonce – rozvětvuje se v horní části. Z jednoho kořene pampelišky roste také několik květů, ale stébla se rozvětvují už u země. Rostliny lze snadno rozpoznat po odkvetení. Zatímco pampeliška se stává po odkvetení bílým chmýřím, mléč se mění v celistvou kouli.

Zdroj: http://3at.eu/

Kořeny je nejlépe sbírat s pomocí malé lopatky. Dávejte si při tom pozor, abyste nepoškodili rostlinu a zachovali cenné šťávy. Kořeny je nutné dobře obrat, nakrájet a sušit asi 2 týdny v chladném a suchém místě. Sušený kořen lze skladovat až jeden rok.

Čaj z pampelišky může být připraven ihned po sklizni kořenů.

 1. Uvařte v hrnci litr vody.
 2. Přidejte 2 čajové lžičky posekaného (předem obraného a očištěného) kořene pampelišky lékařské.
 3. Přikryjte hrnec na několik minut.
 4. Míchejte obsah hrnce asi jednu minutu.
 5. Odstavte hrnec z ohně a ponechejte asi 40 minut.
 6. Přeceďte odvar přes sítko. Čaj je hotový k pití.

Pampeliška na několik způsobů

Čaj není jediným způsobem, jak používat pampelišku ve svém domu. Velmi oblíbený je rovněž med z květů této populární rostliny, mléko, které lze použít na lišeje a dokonce i víno. Med z pampelišky může být použit jako sirup při nachlazení a také při léčbě antibiotiky. Podporuje rovněž práci ledvin a zažívacího traktu.

Pro přípravu medu budete potřebovat kilogram květů (asi 1000 kusů), litr vody, 2 citróny a 1 kg cukru. Nerozvinuté květy lze sbírat pouze na jaře.

 1. Květy je třeba zalít do studenou vodou a vařit asi 20 minut.
 2. Vše odstavit na 24 hodin.
 3. Přecedit přes síto, tak aby zůstal jen odvar.
 4. Do vývaru přidejte cukr a citron.
 5. Promíchejte a vařte cca 2 hodiny za občasného míchání. – až získáte konzistenci medu.
 6. Přelejte do sklenic.
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

stojí za přečtení
Podobné články

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.