cajovy blog logo full

Čaj na žaludeční vředy – zdravotní aspekty

Modifikace: 2022/09/20

Rychlé životní tempo a špatná strava znamenají, že lidí s žaludečními onemocněními přibývá. Mnoho lidí si stěžuje na překyselení a také na vředovou chorobu žaludku či dvanáctníku – v Evropě jí trpí 5 až 10 % populace. Jaké má zdravotní aspekty čaj na žaludeční vředy?

Žaludeční vředy – co to je

Když se na stěně žaludku nebo dvanáctníku objeví slizniční defekt provázený zánětlivou infiltrací, erozemi a nekrózou tkání, hovoříme o vředu. Sliznice za normálních podmínek chrání jemné tkáně před trávicími šťávami, ale někdy tato bariéra neplní tak docela svůj účel. Vředy se tvoří v bulbu duodena, žaludku, v dolním jícnu a v duodenální kličce. Abychom zjistili, kde se léze nachází, je nutné provést test na žaludeční vředy, tedy gastroskopii. Kromě diagnózy je stejně důležité zjistit i příčinu žaludečních vředů, na ní totiž závisí úspěšná léčba. Dutiny v žaludku nebo stěně dvanáctníku se liší velikostí – od zrnek pepře, pecek třešní až po pár centimetrů. Žaludeční vřed může být několik nebo několik milimetrů hluboký a může dokonce procházet celou tloušťkou stěny žaludku nebo dvanáctníku. Nejčastější příčinou potíží je bakterie Helicobacter pylori. Záleží především na kmeni bakterií – z mnoha prokazatelně dva zvyšují riziko rozvoje onemocnění. Dalším problémem je také překyselení žaludku https://cajovy.blog/prekyseleny-organismus-pomoci-vam-mohou-caje-vite-ktere.

Žaludeční vředy by měly být léčeny, protože zanedbání a rozvoj onemocnění může vést k závažným komplikacím, včetně gastrointestinálního krvácení. Pokud se objeví příznaky gastrointestinálního krvácení, určitě navštivte lékaře, pohotovost nebo zavolejte sanitku:

 • zvracení s živou krví nebo kávovou sedlinou,
 • černá dehtovitá stolice
 • silná bolest břicha s napětím v břišních svalech ,
 • šok: slabost, chlad, zpocená kůže, pokles krevního tlaku.

Je povolen čaj na žaludeční vředy?

Žaludeční vředy jsou zdravotní stav, ve kterém hraje důležitou roli strava. Odborníci na výživu v tomto případě nedoporučují nadýmání, tučná, smažená nebo nakládaná jídla. Kromě toho, že je potřeba držet dietu, je důležité zaměřit se i na pití nápojů. Škodlivá je konzumace alkoholu, kávy, silného čaje, sycených nápojů a kakaa. Vhodné jsou některé domácí léky na žaludeční vředy. Přestože má četné zdraví prospěšné vlastnosti, intenzivní čajové vyluhování se při tomto onemocnění nedoporučuje. Co pít na žaludeční vředy:

 • slabý čaj s mlékem
 • bylinkové čaje,
 • cereální káva s mlékem,
 • slabý zelený čaj,
 • mléčné a ovocné nápoje,
 • mléčné a zeleninové nápoje,
 • neperlivou vodu

Při přírodní léčbě vředů je důležité nejen to, co pijeme, ale také co jíme a jak. Je důležité, aby se pacient snažil jíst pravidelně – pět menších jídel je pro pacienta mnohem lepší než tři mnohem vydatnější jídla během dne. Doporučujeme zvýšit konzumaci ovoce a zeleniny, výrobků vařených, dušených nebo pečených v alobalu, pergamenu nebo rukávu, vzdát se smažení a zneužívání kuchyňské soli. Velmi důležité je také při jídle nespěchat a každé sousto jídla důkladně rozžvýkat – žaludek pak snáze stráví dodané jídlo. Vyzkoušet můžete v teplých dnech ledový čaj https://cajovy.blog/nekolik-zpusobu-jak-pripravit-domaci-ledovy-caj.

Zelený čaj a žaludeční vředy

Již ve staré čínské medicíně se používal zelený čaj na žaludeční vředy. Je považován za vynikající lék na toto onemocnění díky svým protizánětlivým, antibakteriálním a hojivým vlastnostem. Zelený čaj obsahuje polyfenoly, které inhibují rozvoj peptického vředového onemocnění. Ovlivňuje také bakteriální flóru v žaludku a ničí mikroorganismy odpovědné za zánět. Nápoj ze zeleného čaje také snižuje sekreci žaludečních šťáv, neutralizuje aktivitu pepsinu. Urychluje hojení vředů. Vyzkoušejte https://cajovy.blog/naparovaci-caj.

Čaj a žaludeční vředy kontraindikace

Na trhu je k dostání mnoho čajů a bylinných směsí, které se doporučují při žaludečních vředech. Je však třeba mít na paměti, že nebudou vhodné pro každého. Čaj na žaludeční vředy má tyto kontraindikace:

 • individuální přecitlivělost nebo alergie na některé byliny,
 • arteriální hypertenze, při které by měla být omezena konzumace lékořicových přípravků,
 • těhotenství, vegetariánství – v těchto případech se nedoporučuje pít zelený čaj
 • konzumace silných čajových nálevů při žaludečních vředech může mít negativní vliv na jejich průběh

Byliny na žaludeční vředy

Žaludeční vřed je velmi obtížným onemocněním gastrointestinálního traktu. Vyžaduje nejen farmakologickou léčbu, ale i správně zvolenou stravu. Pacienti se často ptají, jaké bylinky při vředové chorobě by jim mohly pomoci. Výběr je v tomto případě poměrně velký. Léčivé účinky mohou navíc posílit byliny na žaludeční vředy.

Jako doplněk k léčbě žaludečních a dvanáctníkových vředů lze použít:

 • Lékořice – To je jeden z nejlepších bylinných léků pro vředy. Stimuluje vylučování hlenů v žaludku, chrání před jejich rozvojem a urychluje hojení. Pro přípravu nálevu zalijte kořen vodou a vařte 15 minut, poté několikrát denně před jídlem popíjejte teplý nápoj.
 • Lněná semínka – 2 lžíce lněného semínka zalijte sklenicí vody, povařte a pár minut povařte, tekutinu sceďte přes cedník, abyste se zbavili semínek, popíjejte po malých dávkách během dne.
 • Listy jitrocele – polévkovou lžíci listů zalijeme 350 ml vody, přivedeme k varu a pár minut povaříme, přecedíme přes cedník, zchladíme a pijeme 3-4x denně 125 ml.
 • Heřmánek – Je zvláště užitečný při prevenci a léčbě žaludečních vředů souvisejících se stresem, protože zklidňuje a uvolňuje tělo. Stejně jako lněné semínko produkuje ochranné látky, které chrání stěny trávicího systému. Je také karminativní a oleje v něm obsažené zklidňují rány a urychlují hojení.
 • Kurkuma – přednosti kurkumy spočívají především v obsažených protizánětlivých a antioxidačních složkách, které do jisté míry chrání trávicí systém – také proti poškození a vředům. Výzkumy ukazují, že extrakt z kurkumy zvyšuje množství ochranného hlenu na stěnách žaludku, usnadňuje trávení tuků a podporuje činnost jater a žlučových cest.

Pacientům lze doporučit nejen čaj na žaludeční vředy, ale například také jitrocel. Jedním z nejčastěji indikovaných prostředků lidem se žaludečními vředy je také hořčičné semínko. Skořice má i další využití https://cajovy.blog/skoricovy-caj-nejen-na-nachlazeni. Bylinky na žaludeční vředy jsou k dostání ve formě přípravků obsahujících každou z nich, ke koupi je i bylinná směs na žaludeční vředy.

Je třeba jasně zdůraznit jeden velmi důležitý aspekt. Ano – domácí metody léčby vředů mohou mít příznivé výsledky, ale základem tohoto onemocnění je dodržování lékařských doporučení.
Než začnete používat přírodní terapie (např. pomocí bylinek při hojení žaludečních vředů), měli byste vždy nejprve navštívit svého lékaře. Specialista v případě potřeby nařídí příslušné testy a také doporučí možnou farmakologickou léčbu.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Janina
Janina

Napsat komentář

stojí za přečtení
Podobné články

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.