cajovy blog logo full

Čaj Da Hong Pao – skalní čaj. Co to je a jaké jsou jeho vlastnosti?

Modifikace: 2022/09/21

Dà Hóng Pao je jedním z nejcennějších pokladů Číny. Tento čaj je známý po celém světě a je považován za jeden z nejdražších. Je to dáno místem a způsobem pěstování této rostliny a jejími neobvyklými vlastnostmi.

Da Hong Pao – jeden z nejdražších čajů na světě

Skalní čaj je nejcennějším nápojem v Číně a jedním z nejdražších na světě. To je způsobeno tradičním, řemeslným způsobem výroby tohoto oolongu, stejně jako jeho bohatstvím minerálů, vitamínů a mikroelementů. Nejuznávanější třídou a zároveň nejdražší je třída založená na čaji sklizeném z keřů Dà Hóng Pao. Během dynastie Čching byli Číňané povinni uctívat Dà Hóng Pao květinami, zvířaty nebo ovocem před sklizní jeho listů. To se dělalo každý rok. Po vzniku Čínské lidové republiky byly postupy pro sklizeň skalního čaje značně zpřísněny. Každý dělník sbírající listy z jeho keřů, stejně jako připravující nálev z těchto rostlin, musel projít politickým ověřením. Když v roce 1972 navštívil Čínu prezident Spojených států Richard Nixon, Mao Ce-tung mu dal 200 g Dà Hóng Pao na znamení míru a přátelství mezi národy.

Jeho jméno znamená Velké červené roucho. Existuje několik legend, které se snaží odsoudit zdroj tohoto termínu. Nejznámější příběh je o nemocném učenci, který přijel do Pekingu složit zkoušku. Potkal mnicha z chrámu Tianxin, který, když viděl mudrcovo chatrné zdraví, uvařil mu misku kamenného čaje. Díky infuzi se vědec cítil mnohem lépe a znovu získal energii. Brzy poté zkoušku složil a obsadil první místo mezi lidmi, kteří zahájili vědomostní test. Učenec se vrátil do chrámu, aby poděkoval mnichovi za jeho pomoc. Zbytek legendy vypráví o použití skalního čaje mudrcem při léčbě samotného císaře, který mu na oplátku daroval červené roucho a požádal ho, aby ho položil na čajovník. Vydal také rozkaz, aby každý úředník, který projde kolem, položil své červené roucho na čajové keře jako projev vděčnosti za uzdravení císaře. Rostliny tak dostaly jméno Da Hong Pao. Bylinné čaje jsou velmi populární již tisíce let, podobně jako https://cajovy.blog/caj-z-koprivy.

da hong pao jeden z nejdražších čajů na světě

Odkud pochází skalní čaj?

Da Hong Pao je legendární skalní či útesový čaj, který pochází z přírodní rezervace Wuyi Shan. Je to jedno z nejčistších míst v Číně a na celém světě, protože tam nelze používat žádné anorganické látky. Čínská vláda zakázala v rezervaci používat pesticidy, dusičnany nebo těžké kovy. Je také pod ochranou UNESCO. Jeho hornatý terén má specifické mikroklima, které je mimořádně příznivé pro růst nejkvalitnějších čajových keřů. Některé z jejich druhů rostou mezi kameny a jsou označovány jako čaj Oolong neboli dračí čaj. Dà Hóng Pao patří do této kategorie.

Keře, ze kterých se sklízejí listy a čaj, se pěstují v pohoří Wuyi Shan. Nacházejí se na hranici mezi provinciemi Fujian a Jiangxi. Kvalita tohoto typu oolongu je dána původem keřů, ze kterých se vyrábí. Níže v hierarchii je ekonomická skupina, jejíž základ tvoří stromy související s nejcennějšími keři. Tento druh čaje je také vysoce kvalitní. Nejlepší rostliny pocházejí od matek Dà Hóng Pao. Tyto druhy keřů mají tisíciletou historii. V současné době roste na útesu Jiulongyu pouze 6 mateřských stromů, které jsou považovány za vzácné poklady. Skalní čaj Dà Hóng Pao dostupný v současnosti na trhu pochází z umělého množení rostlin, které si zachovaly vlastnosti původních stromů.

Jaký je proces přípravy kamenného čaje?

Při zpracování dochází k oxidaci čajových lístků do značné míry – až 60 %. Kamenný čaj se kvůli tomuto procesu, stejně jako jeho pražení, které probíhá v dalších fázích výroby, nazývá černý čaj oolong.

Čaj Da Hong Pao se vyrábí v celkem sedmi krocích:

 • Sklizeň – čajové lístky se sklízejí jednou ročně, obvykle v květnu a červnu. Sbírá se jeden čerstvý pupen se 2-3 listy.
 • Vadnutí – natrhané čajové lístky jsou rovnoměrně rozprostřeny na slunci, aby se pomocí jeho paprsků a větru odpařila voda.
 • Chlazení – po usušení se listy přemístí do vhodné místnosti a zchladí.
 • Příprava – to je nejdůležitější, časově nejnáročnější a nejkomplikovanější moment při výrobě skalního čaje oolong. Listy se třepou na velkém bambusovém sítu, což podporuje jejich zkadeření a oxidaci polyfenolů v nich obsažených. Díky této úpravě získá čaj patřičné aroma a chuť.
 • Stir-fry – existují dva druhy: ruční a mechanické. Teplota ručního smažení v hrnci je 140-160°C. Pracovníci otáčejí listy vlastníma rukama ve speciálních rukavicích. Teplota v pánvi je 220-260 °C a nevyžaduje ruční otáčení listů.
 • Hnětení – lze provádět ručně i strojně. Tento krok přípravy čaje dává listům provázkový tvar.
 • Pečení – listy se vkládají do velkého koše. Poté se zahřejí a suší, což trvá několik hodin.

Dà Hóng Pao je řemeslný čaj, ručně vyráběný podle tradičních metod. I proto dosahuje na trhu tak vysokých cen.

sesame bagels with a cup of tea

Jak vařit kamenný čaj?

Tradiční metodou vaření kamenného čaje je použití fialové hliněné konvičky pro tento účel a také vody, nejlépe čištěné, o teplotě 100 °C. Po uvaření jej musíte okamžitě použít, aby se projevily ty správné kvality Da Hong Pao. Odborníci se domnívají, že třetí a čtvrté vaření čaje odráží jeho nejplnější chuť. Suchý čaj Dà Hóng Pao má tmavě zelenou až hnědou barvu a jeho listy jsou stočené jako provázek. Barva nálevu je zlatooranžová. Jeho chuť připomíná karamel nebo hnědý cukr. Čaj zanechává sladkou dochuť. Dá se uvařit několikrát.

Znáte čaj z truskavce? Seznamte se i s jeho benefity https://cajovy.blog/caj-z-truskavce-znate-jeho-vlastnosti-a-zdravotni-benefity.

Dà Hóng Pao – zdravotní vlastnosti

Podle legendy měl výluh ze skály Da Hong Pao z pohoří Wuyi uzdravit umírající matku čínského císaře. Co skrývají tyto hnědé víry sušených čajových lístků, které jsou tak populární v Číně a po celém světě? Nejdůležitějšími látkami obsaženými v Da Hong Pao: kofein, theofylin polyfenoly (včetně flavonoidů), L-theanin.

Dà Hóng Pao je čaj vysoce ceněný v Číně pro své zdraví prospěšné vlastnosti. Je zdrojem mnoha minerálních látek, mikroprvků a vitamínů: A, B, E, C a K. Dále obsahuje kofein, teofylin, polyfenoly a již zmíněné flavonoidy, které příznivě působí na organismus. Skalní čaj se používá pro léčebné účely, jako jsou:

 • zmírnění únavy,
 • podpora krevního oběhu,
 • posílení cév,
 • snížení otoku,
 • odstranění přebytečné vody z těla, zmírnění kašle,
 • ztenčení a odstranění zbytkového hlenu,
 • udržování správné hladiny cholesterolu a cukru v krvi,
 • snížení negativních účinků pití alkoholu a kouření.

Na bolest hlavy můžete použít čaje a připravit si je dle receptů https://cajovy.blog/bylinne-caje-na-bolest-hlavy-diy-udelejte-si-sami.

Kromě toho má Dà Hóng Pao kosmetické vlastnosti. Pravidelné pití zlepšuje stav pokožky a pomáhá shodit zbytečné kilogramy. Je zdrojem antioxidantů, které bojují s volnými radikály a zpomalují proces stárnutí. Čaj se také používá v protirakovinné a proti mrtvici profylaxi. Podle výsledků japonských studií snižuje hladinu stresu, uklidňuje a uvolňuje. Obsahuje také antialergické látky. Vyberte si i další čaje, které pomáhají čistit organismus, na https://cajovy.blog/caje-a-byliny-podpoujici-ocisteni-organismu.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]
Picture of Janina
Janina

Napsat komentář