cajovy blog logo full

Čaj a zdraví

Modifikace: 2017/10/18

Co má čaj společného se zdravím? Kupodivu hodně. Výzkum vědců na přelomu století ukázal, že odvar připravený z čajových listů může uklidnit naše tělo. A jaký šálek čaje je tedy nejlepší?

Víra v to, že má čaj příznivý vliv na zdraví, je dnes podpořena řadou studií prováděných v laboratořích. Jejich výsledky ukázaly, že čaj má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti a také zvyšuje imunitu těla. Na druhou stranu, ne každý druh čaje má stejné vlastnosti. Tato závislost úzce souvisí se stupněm fermentace. V dnešní době se rozlišuje nefermentovaný (zelený), částečně fermentovaný (oolong) a fermentovaný (černý) čaj. Nesprávné zpracování čaje, včetně působení vzduchu během procesu sušení, může přispět ke snížení vlastností čaje na naše zdraví.

Zelená je nejzdravější

Mezi mnoha druhy čaje je to právě zelená, která je považována za nejzdravější, ale měli byste vědět, že i jiné mají zdravotní vlastnosti. Zatímco chemické složení čaje závisí na klimatu, ročním období a zahradnických praktikách používaných pěstiteli, vždy je možné nalézt v něm  polyfenoly. Mezi nimi vědci obzvláště poukazují na epigallocatechin galátu, což je organická sloučenina, která je silným antioxidantem – až 100krát silnější než vitamin C. V listech zeleného čaje je jej obsaženo až 30%. A právě ve velkém stupni odpovědný za prevenci vzniku rakoviny, neurodegenerativních onemocnění, obezity nebo aterosklerózy..

Protinádorové působení

Skutečnost, že pravidelné pití zeleného a bílého čaje přispívá ke snížení výskytu rakoviny, byla potvrzena epidemiologickými studiemi prováděnými mezi lidmi v Asii. Výskyt této nemoci v Číně nebo Japonsku je mnohem nižší než u obyvatel západní Evropy. Vědcům se při té příležitosti podařilo dokázat, že katechiny v nich obsažené způsobují blokování bílkovin jež vedou k zvýšené expresi v rakovinných buňkách. Výzkumníci tak dospěli k závěru, že pravidelná konzumace zeleného nebo bílého čaje může potlačit rozvoj rakoviny prostaty, prsu, jícnu, žaludku, tlustého střeva nebo pankreatu.

Pomaleji stárneš

Může být bílý a zelený čaj receptem na dlouhá léta a zdravou a hladkou kůži? Podle odborníků – ano. Podobné vlastnosti, ačkoli v menším stupni má rovněž černý a červený čaj. Skutečnost, že stárneme, je úzce spojena se ztrátou funkcí jednotlivých tkání ve spojení s akumulací mutací mitochondriální DNA. Pokud se v těle objeví řada dalších patologických změn, rozvíjejí se mimo jiné takové onemocnění jako je Alzheimerova choroba nebo Parkinsonova choroba. Studie ukázaly, že lidé, kteří pravidelně konzumují čaj, poskytují svému organismu řadu složek, které mohou účinně blokovat nežádoucí změny. V důsledku toho mohou lidé, kteří si dopřejí šálek čaje, být déle zdraví.

Zabraňuje ateroskleróze

Člověk by měl vědět, že konzumace zeleného nebo bílého čaje také brání vzniku a rozvoji koronární aterosklerózy. Vědci zjistili, že vypití alespoň 3 šálků čaje denně snižuje riziko srdečního záchvatu o 11%. Studie v Japonsku na 8552 mužích ukázaly, že úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění klesla o 40% u těch, kteří během experimentu pravidelně konzumovali zelený čaj. To je možné, protože zelený čaj obsahuje významné množství polyfenolových antioxidantů a brání vzniku aterosklerotických lézí v tepnách. Výzkum ukazuje, že jedna porce odvaru odpovídá 436 gramům vitamínu C.

Zbraň ve válce s otylostí

Konzumace čaje má pozitivní vliv nejen na naše zdraví, ale i na náš vzhled. To proto, že složky v něm obsažené pomáhají stabilizovat tělesnou hmotnost a brání hromadění tuku. Tuto skutečnost dokazuje i průzkum. Zvláště zelený čaj vykazuje takové vlastnosti. Dobrovolníci, kteří konzumovali extrakt ze zeleného čaje po dobu 12 týdnů, mají nejen nižší tělesnou hmotnost, ale také méně tukové tkáně. Děje se to především díky katechinům, které brání růstu tukových buněk. A skoro tak, proč tedy nezkusit zařadit jeden šálek zeleného čaje, který bude mít příznivý vliv na naše tělo do našeho denního plánu?

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]
Picture of Redakce
Redakce

Napsat komentář