cajovy blog logo full

Zázvor: Na chuť, ale hlavně na zdraví!

Modifikace: 2018/11/29

Užívala jej už dokonce „matka české gastronomie“ Magdaléna Dobromila Rettigová, autorka Domácí kuchařky, podle níž vařívaly celé generace českých žen. Přidávala jej nejen do cukroví, ale do všeho, co mělo člověka v zimě zahřát. Mám na mysli zázvor.

Koření o specifické štiplavé chuti, lék a údajně i úspěšné afrodiziakum. Nyní je už v našich obchodech k dostání celoročně. Ovšem hlavně s prvními plískanicemi a nosy červenými od rýmy si na něj vzpomeneme jako na nezbytný prostředek prevence a podpůrné léčby při respiračních chorobách, chřipkách a nachlazení.

Kde se vzal zázvor?

Tato léčivka pochází ze zemí Dálného východu. Pro svou příjemnou, sladce pikantní chuť se pěstovala již ve starověké Indii a Číně. První písemná zmínka o zázvoru a jeho účincích pochází z čínské a indické tradiční medicíny ze 4. století př. n. l. Z doby, kdy u nás začíná doba bronzová.

Poprvé v české kotlině

U nás první zmínky o zázvoru pocházejí z 13. století, kdy se k nám toto koření dostalo společně s obchodníky z Blízkého východu. Kořen byl nejčastěji dovážen a používán v sušené formě, hlavně jako součást koření kari a také jako kandovaný – naložený v cukru. Používal se hlavně v pekařství a cukrářství.

Kořeny zázvoru lékařského se hned začaly těšit velké oblibě pro své schopnosti tišit zažívací problémy, zahřívat organismus a podporovat jeho obranyschopnost nejen v zimním období.

Nepostradatelný a mocný všelék

Kořen zázvoru je nenahraditelný hlavně v orientální kuchyni, ale lidové léčitelství vyzdvihuje jeho schopnosti působit preventivně, léčit a zmirňovat příznaky mnoha chorob. Zázvor totiž:

 • má silné antibakteriální a protizánětlivé účinky
 • pomáhá při nevolnostech (cestovní, těhotenské, žaludeční) a migrénách
 • prohřeje celé tělo a má relaxační účinky
 • léčí rýmu a chřipku, působí preventivně
 • stimuluje krevní oběd
 • snižuje vysoký krevní tlak
 • snižuje cholesterol
 • redukuje váhu
 • uvolňuje křeče
 • posiluje imunitu
 • snižuje riziko mrtvice a infarktu
 • působí jako afrodiziakum

 

Pár receptů na tradiční i netradiční nálev

Pár receptů na tradiční i netradiční nálev

Zapečený zázvorový čaj

Kousek oddenku podrtíme i se slupkou, dáme „zapéct“ do trouby na pár minut a teprve potom z něj připravíme čaj.  Nejlépe zalijeme vařící vodou, necháme chvíli povařit.

K dochuceni se hodí citronová šťáva, med, cukr, nálev můžeme doplnit plátkem pomeranče, jakýmkoli ovocným, zeleným nebo černým čajem.

Klasická verze

Čerstvý zázvor nakrájíme nebo nastrouháme bez loupání. Dáme do hrnku a zalijeme horkou vodou. Necháme chvilku louhovat (přikryjeme) a pak přidáme med a citronovou šťávu dle chuti.

 

Na nachlazení a potenci

Do půl litru vařící vody vsypeme dvě lžíce neochuceného černého čaje a necháme půl minuty natáhnout. Až čaj zezlátne, zalijeme jej mlékem a opět přivedeme k varu. vsypeme cukr a čerstvě nastrouhaný zázvor a odstavíme. Čaj pomáhá při nachlazení, je dobrý na trávení a prý účinkuje i jako afrodiziakum.

S kokosovým mlékem

Připravíme si klasicky zázvorový čaj, kdy s kořenem zázvoru přelijeme i špetku kurkumy. Po vyluhování přidáme trochu kokosového mléka a medu dle chuti.

Pozor! Zázvor nemá přijít do styku s kovem. Proto je třeba používat keramické nože nebo škrabky a plastová struhadla.

 

Dokonce i na klouby a na náladu

Lidové léčitelství jej doporučuje jako léčivku podporující trávení, posilující odolnost a rozehřívající organismus. Zázvor obsahuje látky, které mají velmi silné imunostimulační a protizánětlivé účinky.

Zázvorový čaj je pomocníkem i při úpravě krevního toku, zmírnění nadměrného pocení či zvýšené tělesné teploty. Ženy, které trpí menstruačními bolestmi, jistě ocení jeho pozitivní účinky při zmirňování křečí.

Na problémy se zánětem kloubů či únavou a bolestmi svalů pomáhá obklad ze silného horkého zázvorového čaje. Ten dokonce dovede redukovat otoky.

Zázvor ve formě čaje může pomoci i při redukci stresu a navození lepší nálady. Osvěžuje a uklidňuje.

Na civilizační choroby

Díky obsahu aminokyselin a množství minerálních látek pomáhá zlepšit celkovou imunitu a působí jako prevence před vznikem závažných civilizačních chorob.

Zázvor „umí“ blokovat usazování tukových sedimentů v tepnách a pomáhá snižovat cholesterol v krvi. Jeho dlouhodobé užívání může omezit riziko vzniku mrtvice.

Je vhodný také pro zmirňování příznaků revmatoidní artritidy.

Používá se hlavně k léčbě nachlazení, v boji proti chřipce, používá se k posílení imunity. Podporuje také trávení a některé zdroje jej řadí i mezi přírodní afrodiziaka.

Příznaky respiračních nemocí zmírní zázvorový čaj nebo kapka zázvorové esence do zeleného čaje dvakrát denně.

Proto není marné mít po ruce závorovou tinkturu, kterou lze používat zevně nebo i do čaje.

Jak na tinkturu:

Šálek nastrouhaného čerstvého zázvoru, 1,5 šálku olivového nebo jiného, za studena lisovaného oleje.

Olej nalijeme do misky, kterou lze zahřívat. Přidáme zázvor, dobře promícháme.

Směs dáme do trouby a ponecháme při teplotě cca 65 stupňů Celsia po dobu nejméně dvou hodin.

Filtrujeme přes látku nebo filtrační papír. Slijeme do čistých lahviček a skladujeme na chladném suchém místě. Tato infúze zázvorového oleje může zůstat čerstvá po dobu až šesti měsíců.

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 3]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

stojí za přečtení
Podobné články

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.