cajovy blog logo full
,

Magický čaj z lípy – to není hloupost!

Modifikace: 2017/10/18

Lipa je strom, který může hrdě růst i několik stovek let. Pokud pravidelně pijeme lipový čaj, budeme také žít velmi dlouho a zdravě!

Může nám obyčejný strom pomáhat??

Měsíc červenec (polsky lipiec) získal své jméno právě od lípy – to právě tehdy kvete tento strom. Letní květy lípy krásně voní a dávají med. Mohlo by se zdát, že je lípa strom jako každý jiný. Ale to je velký omyl!

Bylinkáři (stejně jako výrobci léčiv!) používají převážně květy dvou druhů lípy: drobnolisté a  širokolisté. Nejlepší jsou květy ze stromů, které rostou daleko od silnice a jiných znečištěných míst. Kdy je nejlepší sbírat lípu na čaj? Nejlépe na samém začátku kvetení, za sucha. Pak  květy sušíme – ne na slunci, ale v stinném místě. Správně vysušený květ poznáme díky  příjemné medové vůně a žlutavě bílé barvě.

Už víme, co sbírat a kdy – teď se podívejme, proč to dělat!

Proč je lípa tak zdravá?

Lipa vděčí za své blahodárné účinky především zdravým látkám, kterých v květech lípy najdeme ohromné množství. Jsou to mimo jiné:

 • Vitamín C
 • Vitamín PP
 • Minerální soli
 • Organické kyseliny
 • Třísloviny
 • Sliznice
 • Fitosteroly
 • Flavonoidy
 • Eterické oleje

Všechny tyto látky v jednom odvaru způsobují, že je účinek čaje z lípy různorodý: působí jako diuretikum (díky čemu se rychle zbavíme toxinů), zmírňuje křeče a stimuluje produkci žaludečních šťáv.

S lípou se zbavíte problémů zažívacího traktu

Právě zvýšená sekrece žaludečních šťáv, nám pomůže v případě metabolických nebo trávicích onemocnění. Vypitý čaj sníží svalové napětí (diastolický efekt), stimuluje tvorbu trávicích šťáv, pomáhá proudění žluči do dvanácterníku.

Efekty působení lípy nejsou v případě problémů s trávením nijak velkolepé, protože všechny tyto aktivity probíhají velmi jemně – ale pravidelné pití lipového čaje nám pomůže regulovat celý trávicí proces.

Lípa bojuje proti každému nachlazení!

Ne náhodou v složení mnoha sirupů proti bolesti v krku najdeme lípu – opravdu pomáhá! Není divu, že už naše babičky používaly lipový květ k léčbě nachlazení. Lípa nejen zmírní bolest hrdla, ale pomůže také zbavit se chřipky a kašle, jelikož látky obsažené v lípě pomáhají  odkašlávat.

Popíjení čaje z lípy způsobuje pocení, díky čemu se rychle zbavíme toxinů. Lipa také působí jako diuretikum, což tento proces ještě urychlí.

Odvar z lípy lze použít nejen pro nachlazení, ale i v případě vážnějších zdravotních problémů: při chřipce, angině, zánětu hltanu. Velmi důležité je i to, že se v lipových květech nachází  sloučeniny sliznic, které působí jako přirozená ochrana zjemňující účinky jiných sloučenin.

Pozor – pocení a diuretický účinek lípy může být velmi intenzivní! Proto nezapomeňte během dne vypít několik sklenic minerální vody.

Nečekejte, až se běžné nachlazení rozvine v něčeho horšího – jakmile pocítíte první příznaky onemocnění, okamžitě si připravte čaj z lípy!

Uklidňující účinek lipového čaje

Pokud máte v poslední době pocit stresu a žijete v neustálé obavě, pak se posaďte a připravte si čaj s lípy – rozhodně vám pomůže uklidnit nervy. Lipový čaj se doporučuje pít zejména  seniorům a mladým lidem v případech nadměrné aktivity nebo nervového napětí..

Lipový odvar může zmírnit stres i jinak než ve formě čaje k pití – nalijte jej do vany při koupání a usneme rychleji a klidněji než obvykle!

Vliv lípy na pokožku

A když už byla řeč o tom, že lze odvar z lípy použít do koupele, je dobré zmínit i další vnější použití této rostliny.

Přírodní medicína od nepaměti využívá lípu a její odvar k obkladům, proplachování, navlhčování nebo mytí. Důležité je, že lípa nejen pomáhá pokožce v regeneraci, ale činí také  pružnější a hydratuje ji. Díky odvaru z lípy je také snazší se zbavit lupů.

Lipový odvar lze použít rovněž v případech svědění nebo podráždění kůže a v případech nepříliš silných zánětlivých onemocnění (např. po ukousnutí hmyzem). Někteří lidé také používají lipový odvar k odstranění pih nebo jej přidávají do masek na obličej a vlasy.

Jak připravit čaj z lípy?

Pamatujte: chete-li čerpat z rostlin to nejlepší pro své zdraví, musíte vědět, jak s nimi zacházet. Nezapomínejte proto na následující tipy při vaření lipového čaje:

 • Během dne pijeme maximálně tři šálky lipového čaje – ale ne jeden po druhém, ale rozložené   mezi jídly.
 • Do šálku sypeme jednu lžíci sušených lipových květů a zaléváme vroucí vodou – nedovolte jednak, aby se květy ve vodě vařily.
 • Šálek zakryjeme víčkem a počkáme 20 minut, aby se čaj dobře zapařil.
 • Po zapaření lípu vytiskneme lžící na sítku – nejlépe do poslední kapky! Pokud používáme čaj v pytlících, po vychladnutí je jednoduše vytlačíme prsty.
 • Lipový čaj sladíme … lipovým medem! Med přidáváme teprve až je odvar ochlazený a má teplotu asi 40 stupňů.
 • Kromě medu se k chuti lipového čaje hodí rovněž malinová šťáva a citrón.

Lipový čaj je skvělý na nachlazení, kožní a zažívací potíže. Přidejte jej do svého menu a těšte se zdravím!

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 3.7]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

stojí za přečtení
Podobné články

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.