cajovy blog logo full

Gruzínský čaj

Modifikace: 2018/05/29

Teprve počátkem 19. století získal čaj svoji popularitu. Díky botanickým experimentům prováděným současně dvěma mocnostmi dnes můžeme ochutnat čaje z různých koutů světa.

Angličané měli více štěstí v Indii. Zatímco Rusům se podařilo založit plantáže pouze na územích Gruzie. Chuť čaje pocházejícího z Gruzie se liší od chuti čínského nebo indického. S časem byly plochy plantáží zvětšeny a začalo se klást důraz na efektivitu. Byla to období centrálně plánované ekonomiky a výroby pro vlastní potřeby. Výsledkem pokusů s gruzínským čajem byl „Ulung“. Nerovnal se chuíi a vůní tyrkysovým čajům z Číny a Tchaj-wanu, ale listy procházely podobným výrobním procesem. Bohužel špatná pověst PRLovského „Ulungu“ vrhá stín rovněž na vysoce kvalitní tyrkysové čaje s úžasnou chutí a vůní.

Přestože v současné době není čaj z bývalého SSSR vyhledáván, sušina, které je nyní dodávána na polský trh, je stále kvalitnější. Plantáže jsou ošetřovány a produkce je omezena na normální výkon. Odvar připravovaný z gruzínského čaje je lehký a jeho chuť je příjemná. Listy obsahují méně tříslovin, takže je obtížné připravit z nich velmi hořký odvar. Gruzínské čaje si obzvláště oblíbí ty osoby, které nejsou zvyklé sladit čajový odvar.

Není dobré odmítat čaj pouze proto, že pochází z méně „čajového“ koutu světa. Takový čaj může chytat za srdce a chutnat mnohem lépe než to, co pijeme každý den. Čaj z okolí Tbilisi chutná létem a světlým medem. Kromě toho jejich cena není příliš vysoká, takže si téměř každý může dovolit ochutnat lahodný odvar s temnou minulostí.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 1.3]
Redakce
Redakce

Napsat komentář

stojí za přečtení
Podobné články

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.