cajovy blog logo full

Čaj pro laktaci – vlastnosti a účinnost

Maminky věnují zvláštní pozornost všemu, co jedí, aby novorozenému miminku neublížily. Když je problém s laktací, sáhnou po bylinkových čajích. Dělají správnou věc? Pokud si vyberou bylinkový čaj, jaké by měl mít složení, aby prospíval laktaci? A co jiné bylinné přípravky? Můžete užívat bylinky beze strachu? Odpovědi najdete v tomto článku.

Čaj na laktaci – k čemu a proč?

Byliny provázejí lidstvo od úsvitu věků. Tato skutečnost nás nutí věřit tomuto typu léků, což může svým způsobem ovlivnit i jejich účinnost. Čaj na laktaci je speciální směs bylin navrženou ke stimulaci laktace u žen, které kojí své děti mlékem. Začátek kojení po porodu není z mnoha důvodů jednoduchý, což je způsobeno mj skutečnost, že dítě špatně uchopuje prs, je krmeno umělým mlékem z láhve nebo matka bojuje se stresem či únavou, které brzdí proces tvorby mateřského mléka.

V takové situaci se kromě jiných metod stimulace mléčných žláz k produkci potravy doporučuje i čaj pro stimulaci laktace. Jeho spotřeba je zaměřena na:

 • stimulaci prsou k vylučování mléka,
 • uklidnění ženy – čaje obsahují uklidňující bylinky, které pozitivně působí na náladu maminky a pomáhají jí relaxovat,
 • podporují správnou činnost trávicího traktu – zlepšují trávení a odstraňují plynatost u dítěte.

Vlastnosti čaje pro laktaci

Na bylinky si vzpomeňte během laktace, kdy chceme podpořit sekreci mléka a obnovit jeho správný koloběh přirozenou cestou. Čaje na laktaci vyrábí celá řada firem. Je vhodné zpočátku tyto čaje střídat, protože mají jiné složení. Čaj s mlékem na kojení pomůže podpořit spouštění mléka. Některé z nich mají velmi jednoduché složení a obsahují jen pár nejdůležitějších bylin, i když existuje mnoho čajů, které nejen podporují laktaci, ale dodávají kojící matce mnoho cenných látek. Vzdejte se slazených granulí a vybírejte pouze přírodní směsi. Laktační čaj si můžeme připravit i doma.

Pití laktaci stimulujícího čaje – účinnost

To, zda je čaj na laktaci skutečně účinný je tématem, které mezi mnoha výzkumníky vyvolalo kontroverze. Někteří tvrdí, že tyto látky skutečně ovlivňují produkci potravin. Jiní se naopak domnívají, že tento účinek má pouze psychologický základ (kojící matka věří účinkům nálevu, je uvolněnější a prsa tím pádem produkují více mléka). Ať už je pravda kdekoli, rozhodně to stojí za vyzkoušení. Na trhu je mnoho bylinných směsí pro kojící ženy. Další variantou je čaj na zastavení laktace v případech, kdy žena nemůže nebo již nechce kojit.

Aby pití bylinných nálevů přineslo viditelné účinky, měli byste je pít dlouhodobě, případně po dvou týdnech jeden druh nálevu vyměnit za jiný, tedy daný bylinný čaj jednoduše nahradit jiným, s jiným složením, trochu pestřejší, s přídavkem jablečné kůry nebo citronové trávy.

Předpokládá se, že bylinky obsažené ve složení čaje na laktaci mají pravděpodobně nepřímý účinek na mléčné žlázy. Podle vědců bylinky mění chuť mateřského mléka, aby bylo pro miminko atraktivnější, a tak je podněcováno k delšímu a častějšímu sání prsu. Je to sací reflex dítěte, který nejvíce stimuluje matčiny mléčné žlázy, aby produkovaly více potravy.. Po bylinkových čajích saháme při snížené tvorbě mléka – bylinné přípravky ji pak dokážou opět povzbudit a zároveň podpořit organismus maminky.

Nejlepší laktační čaj – složení

Bylinné čaje pro kojící matky obsahují:

 • anýz, fenykl, kmín,heřmánek obecný, kopřiva obecná, verbena, pískavice řecké seno,
 • ostropestřec mariánský, černý kmín
 • kromě toho může kompozice obsahovat také další bylinky, jako je lípa, kopřiva, jablko a šípky. Nehodí se také klasický černý čaj nebo například lapacho.
 • Ne všechny bylinky jsou hnacími plyny mléka – takové výhody nemají mj. šalvěj, máta, tymián, oregano, šťovík a petržel. Pokud máte problém s laktací, vyhněte se také konzumaci ananasu a vlašských ořechů.

Pískavice je přísadou snad všech laktačních čajů – je to bylina, která má zvýšit proud mléka, což se ve více studiích skutečně ukázalo jako účinnější než placebo. Doporučuje se také při artritidě a zánětech močového měchýře, má podporovat tvorbu potu a na stejném, stimulujícím principu působit na mléčné žlázy. Stinnou stránkou čaje je jeho nezajímavá chuť a vůně, kterou tělo uvolňuje a jeho nadbytek může způsobit nežádoucí účinky, např. nevolnost, průjem a stagnace mléka.

Fenykl jsou semena, která obsahují i fytoestrogen – rostlinnou sloučeninu napodobující účinek estrogenu na tělesné tkáně. Doporučuje se také při léčbě střevních kolik, je bohatý na vitamín C, draslík, mangan, měď a fosfor a v tomto ohledu je zajímavým zpestřením jídelníčku kojící matky. Příjemné aroma lékořice usnadňuje pití a jednotlivé vědecké studie potvrzují účinnost fenyklu na zvýšení celkové produkce mléka.

Malinový list znají těhotné především jako přírodní prostředek k vyvolání porodu. Používá se však i do laktačních čajů. Zastánci poukazují na to, že jeho další výhodou je schopnost zpevnit tělo, zvláště důležité po vyčerpávajícím nebo alespoň porodu. Chcete-li si vybrat vhodný laktační čaj, recenze vám k tomu pomůžou.

Jak bezpečně pít laktační čaj

Pokud užíváte laktační čaj, nepřekračujte 3 šálky denně z těchto důvodů:

 • některé děti nesnášejí semena heřmánku nebo kmínu a mohou se u nich objevit koliky, plynatost,
 • aby se účinek dostavil, trvá pravidelná konzumace čaje asi dva týdny,
 • po pár týdnech změňte složení bylinek, abyste zvýšili šanci na úspěch léčby – miminko si na chuť mléka rychle zvykne
 • dodržujte správné dávkování dle návodu

Čaj pro laktaci – kontraindikace

Konzumace laktačních čajů zpravidla nemá žádná omezení kontraindikací, pokud nesaháme po exotických směsích neznámého složení. Výjimkou z tohoto pravidla je kojení během těhotenství – pak byste se měla absolutně zdržet užívání estrogenních bylin. Bezpečná pravidla užívání vyžadují nákup bylinek z prověřených zdrojů, nejlépe od značkových výrobců. První dávka by měla být minimální, aby se zkontrolovaly možné nežádoucí účinky. Další lze postupně posilovat, dokud se nedosáhne dávkování doporučeného výrobcem nebo lékařem. Výjimečně se jako kontraindikace může objevit nesnášenlivost čaje matkou či dítětem. U některých žen či u dětí mohou vybrané bylinky způsobit alergickou reakci. Intolerance se projevuje:

 • slabostí
 • zvýšením nebo snížením tepu
 • řídkou stolicí či zácpou
 • bolestí hlavy
 • vyrážkou
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
janina
janina

Napsat komentář

Vážený návštěvníku,

přečtěte si obsah a dejte souhlas:

Souhlasím s ukládáním cookies na svém zařízení a zpracováváním svých osobních údajů za účelem kontroly na těchto webových stránkách, uložených v těchto souborech, které jsem zanechal v rámci používání webových stránek společností WhitePress a její důvěryhodnými partneri. Další informace týkající se zpracování osobních údajů naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů. Stisknutí tlačítka „Chci používat web a souhlasím“ nebo [x] v tomto informačním okně znamená souhlas. Souhlas se zpracováním údajů ve výše uvedeném textu lze kdykoli odvolat prostřednictvím odkazu umístěného v Zásadách ochrany osobních údajů.