Svatý Jan je za dveřmi, nasbírejte si kouzelné bylinky

Svatý Jan je za dveřmi, nasbírejte si kouzelné bylinky

Svatojánským bylinám je přisuzována kouzelná moc. Podle lidových pověr a bylinkářů mají léčivky sbírané kolem svátku svatého Jana Křtitele silnější účinky než jiné.  Národopisec Vincenc Jan Zíbrt sestavil pro časopis Český lid na začátku minulého století soupis svatojánských bylin. Můžete si je o svatém Jánu nasbírat a vyzkoušet jejich sílu a moc…

Po celém světě je slunovrat chápán jako magický moment, důležitý přírodní jev, jenž je nedílnou součástí ročního cyklu.

Právě nyní nastává na severní polokouli čas letního slunovratu. V tuto dobu si můžeme užívat nejdelšího slunečního svitu, zároveň to ale znamená, že se brzy dny začnou krátit.

Magická devítka

Je to dle legend magická chvilka, kdy se země otevírá a vydává své poklady, vyvěrá z ní také mocný proud energie. Zapalují se ohně jakožto pozemský symbol Slunce.

Jednou z tradic, které se drží o Svatojánské noci, je sběr devatera bylin, jimž tento čas propůjčuje magickou moc. Složení bylin se místně odlišuje, ale základem vždy je, že se rostliny mají sbírat mlčky a na devíti různých místech. Devítka symbolizuje duchovní sílu, lidskost, soucit, poctivost, štědrost, vznešenost a velkorysost, má magický a rituální význam. Byliny se sbírají v noc, která předchází svátku Jana Křtitele, tedy z 23. na 24. června.

Mezi svatojánské bylinky patří mimo jiné: třezalka, mateřídouška, heřmánek, máta, divizna, bazalka, černobýl, dobromysl, majoránka, devětsil, libeček a také kapradí.

Bylinkou, která mezi svatojánskými nemůže nikdy chybět, je mateřídouška. Tato nenápadná léčivka má na organismus posilující, protizánětlivé a hojivé účinky. Protože angínami a nachlazením trpíme i v parném létě, nezapomeňme ani na nálev z této kouzelné bylinky

Čaj z kouzelných bylin

Bylinky se má nejdříve dát do vody vyluhovat (ideálně přes noc), pak je třeba je 3 minuty povařit s ponechte ještě 10 minut odstát. Scedíme a vlažné popíme pro zdraví, pro krásu.

Čaj z mateřídoušky

Čaj z mateřídoušky

Čaj z mateřídoušky je výborný při nachlazení a zánětech horních cest dýchacích. Pomáhá při zánětu průdušek, kdy jeho účinek posílíme přidáním jitrocele a citrónu. Výborný je také při žaludečních a menstruačních křečích. Čaj údajně pomáhá i při odvykání kouření.

Nálev z mateřídoušky je výborný oslazený medem a s přídavkem citronu. Pokud jste si vyrobili bezový nebo jitrocelový sirup, bude se do čaje také hodit.

Čajová směs z mateřídoušky s citrónem pomáhá při zánětu průdušek, astmatu i při černém kašli. Připraví se čerstvý 4krát až 5krát za den. Tento čaj má pomáhat i při začínajícím zápalu plic, tehdy se pije každou hodinu po doušcích.

Dále omezuje bolestivé stahy hladkého svalstva. Při křečích v žaludku a při menstruaci, jakož i při křečích v břiše, můžeme mateřídoušku doporučit zevně i vnitřně. Denně se vypijí dva šálky čaje.

Sušinu si připravíme sami – během letních procházek po horách – nebo koupíme v lékárně či v potravinách. Mateřídoušku výrobci nabízí i ve směsích s jinými léčivkami, které podporují její účinek. Například čajová směs Recept na zdravý krk obsahuje mateřídoušku, fenykl, anýz a tymián. Je výborná při nachlazení, kašli, zánětu průdušek a mandlí.

Mateřídouška obsahuje éterické oleje, cymol a thymol, žlutou silici, kyselinu ursolovou, flavony, karvanol, třísloviny a hořčiny. Má dezinfekční účinky, osvěžuje.

Éterický olej z mateřídoušky

Účinně zmírňuje známky únavy a pomáhá při nespavosti a poruchách soustředění. Působí jako přírodní antidepresivum a podporuje duševní harmonizaci. Posiluje lokální prokrvení tkání, díky čemuž urychluje jejich regeneraci a mírně prohřívá.

Obdivuhodný je sirup z mateřídoušky

Při prochladnutí se užívá před jídlem. Doporučuje se i při epileptických záchvatech.

Mateřídouška obecná je vytrvalý, silně aromatický polokeřík s poléhavou lodyhou, vysoký 5 – 25 centimetrů. Lístky jsou drobné, květy v chlupatém, pětizubém kalichu mají nachovou barvu. Řecký název thymos znamená mužnost. Poddruhem mateřídoušky je známé koření tymián.

 

Takže si to shrneme. Mateřídouška pomáhá na:

  • záněty horních cest dýchacích, chřipku, zápal plic, zánět průdušek, suchý kašel, bronchiální katar,
  • bolesti hlavy, závratě, nespavost
  • poruchy zažívání, koliky, nadýmání, plynatost, zácpu
  • bolestivou menstruaci, urychluje porod,
  • pomáhá na choroby močového měchýře,
  • pomáhá na chudokrevnost, nervozitu, tělesnou slabost
  • účinně zmírňuje známky únavy a pomáhá při nespavosti
  • pomáhá při všech příznacích deprese a příznivě ovlivní náladu

 

Lidové názvymateřídouška římská, thym vonný, douška tymián, douška mateří, mateřinka.

[Celkem: 1    Průměr: 5/5]

Napsat komentář