Příprava čaje

Příprava čaje

Pokud si chcete vychutnat čaj, musíte se jej nejprve naučit připravovat správným způsobem. K vaření čaje je nutná nejen znalost různých druhů čaje, ale zároveň je nezbytné pořídit si základní výbavu.

Vaření čaje se zdá být jednoduchou činností. Potřebujete pouze čajové listy a vodu. Ale právě ve správném poměru a teplotě vody je tajemstvím lahodných a bohatých na živiny odvarů. Hlavním otázkou výběr čaje – v dnešních obchodech lze nalézt čaje v sáčcích jak rovněž listové. Ti, kteří skutečně chtějí poznat chuť čaje, by měli vybrat ten druhý. Na co nesmíte ještě zapomenout? Opravdu si musíte pořizovat celou sadu náčiní, abyste si mohli užívat plnou chuť čaje?

Kombinace chutí

Existují desítky, ne-li stovky různých druhů čaje. Každý z nich má jedinečnou chuť a měl by být vařený správným způsobem. Jako spotřebitelé nejčastěji dáváme přednost černému a zelenému čaji. Ale můžete také koupit bílé nebo červené lístky na trhu. Různorodou nabídku  doplňuje ještě čaj Oolong. Díky tomu máme široký výběr a je tedy nezbytné seznámit se se zásadami vaření. Nejjednodušším způsobem je přečíst si doporučení výrobce a nebo se můžete seznámit se způsoby vaření čaje, které jsou pro vybraný druh nejvhodnější.

Mnoho čajů lze bez problému vařit ve vroucí vodě, ale menší listy je lépe zalévat vodou s nižší teplotou. Zelený a bílý čaj jsou například mnohem jemnější než černý nebo červený. Proto není dobré je zalévat vroucí vodou. A naopak – černý čaj nebo Rooibos má silné listy a měl by být zaléván vroucí vodou.

Listová nebo v sáčcích?

Jak již bylo řečeno, mnoho lidí se potýká s těžkou volbu. “nebalený” čaj je rozhodně lepší z hlediska vaření a to z několika důvodů. Za prvé, důležitým rozdílem je velikost listů, čili toho v čem tkví vůně a chuť čaje. Každý, i ten nejmenší list čajového keře obsahuje určité chemické látky a esenciální oleje. Rozdělení listů a jejich zavření do sáčku způsobí, že čaj ztratí své vlastnosti. To je významný rozdíl – kupujíc čaj volně, získáváme velké listy.

Aby čajové lístky uvolnily všechny složky a aroma, potřebují prostor. Toho si můžete velmi snadno všimnout. Ve spodní části šálku listy vždy nabobtnají a zvětšují svůj objem. Těsný sáček tudíž nedovoluje listům, aby ze sebe vydaly to nejlepší. A právě proto, chcete-li si  opravdu pochutnat na šálku dobrého čaje, stojí za to sáhnout po skutečných čajových listech.

Jsou nezbytné náčiní?

Odpovídající množství čajových lístků je třeba zalít vodou s správnou teplotou. Nicméně otázkou je, jaké náčiní k přípravě použít – sklenice, šálky nebo snad speciální konvici. I když to vše závisí na preferencích spotřebitelů, je třeba zdůraznit, že milovníci tohoto nápoje se postavili k tomuto úkolu čelem – v průběhu let vzniklo obrovské množství nástrojů, které usnadňují přípravu skvělého nápoje.

Mezi gurmány jsou velmi populární kovové kuličky na čajové lístky. Díky nim lze připravit čaj z libovolného počtu listů a není třeba přelévat odvar do jiné nádoby. Čajové koule lze  použít k vaření jednoho šálku čaje, ale mohou být také použity v čajových konvicích. Mezi další nástroje oblíbené mezi příznivci čaje patří parovary. Ačkoli byly navrženy spíše pro přípravu kávy, nic jim nebrání aby byly využity k přípravě čaje.

Bez ohledu na to, zda používáte pro přípravu čaje dodatkové nástroje, stojí za to pokusit se alespoň jednou připravit správně čajové lístky. Teprve tehdy si můžete plně vychutnat chuť a vůni vybraného čaje.

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]

Napsat komentář