Česká hruška se rýmuje s orientálním zázvorem

Česká hruška se rýmuje s orientálním zázvorem

S krátkými šedými dny a zimním splínem se dovedeme lépe vyrovnat s šálkem dobře zvoleného čajd. Například s příchutí zralých hrušek doplněnou o orientální kořeněnost zázvoru.

Navíc je to dobrá kombinace i na rýmu a nachlazení. Naši předkové používali odvar z hrušek při nemocích, které doprovázely zimnice a horečky, vařené a pečené hrušky se používají proti kašli. Zázračné účinky zázvoru jsou již dobře známé.

Kombinace hrušky doplněné o kousky jablíček, plody šípku, květ ibišku a list ostružiny, navíc zvýrazněné zázvorem, vytvoří fantazii lahodných chuťových zážitků. Čaj je pěkné barvy a jednotlivé složky příjemně harmonizující.

 

Nenápadné, ale skvělé ovoce

Hruška je dobrým zdrojem vitaminu C a výborným zdrojem vlákniny. Má velmi nízký obsah nasycených tuků, cholesterolu a sodíku.

Hruška snižuje riziko onemocnění srdce a vysokého krevního tlaku, infarktu a mozkové mrtvice, zbavuje nás virů, působí proti civilizačním chorobám, zabraňuje poškození tepen, snižuje riziko osteoporózy. Pomáhá při léčbě zácpy a podporuje vstřebávání a udržení vápníku v organismu.  Přestože je sladká, je vhodná i pro diabetiky.

 

Pomáhá odvar i čaj

Odvar z hrušek se v lidovém léčitelství podává při horečce a zimnici. Vařené a pečené hrušky se používají proti kašli. Čaj ze sušených hrušek je dobrým lékem proti průjmu, odvar z mladých lístků pomáhá rozpouštět močové a žlučníkové kameny. Jejich plody nebo šťáva se používají v lidovém léčitelství při obezitě, močových kamenech, vysokém krevním tlaku. Vařené a pečené plody se používají jako podpůrná léčba při  kašli a záduše, odvar ze sušených hrušek zase proti průjmům. Hrušky se nejčastěji doporučuje konzumovat čerstvé nebo v podobě kompotu. Aní čajem z hrušek nic nepokazíte.

 

Hrušky obsahují kromě vitamínů

hlavně vápník, fosfor a lehce stravitelné cukry. Mají antibakteriální, močopudný a posilující účinek, hlavně v kombinaci s ovesnými vločkami.

Některé odrůdy obsahují v dužině drobná zrníčka, která lidem s citlivými střevy a poruchami žlučníku mohou při konzumaci v syrovém stavu způsobit potíže.

 

Nepostradatelný a mocný všelék

 

Kořen zázvoru je nenahraditelný hlavně v orientální kuchyni, ale lidové léčitelství vyzdvihuje jeho schopnosti působit preventivně, léčit a zmirňovat příznaky mnoha chorob.

Lidové léčitelství jej doporučuje jako léčivku podporující trávení, posilující odolnost a rozehřívající organismus. Zázvor obsahuje látky, které mají velmi silné imunostimulační a protizánětlivé účinky.

Zázvorový čaj je pomocníkem i při úpravě krevního toku, zmírnění nadměrného pocení či zvýšené tělesné teploty. Ženy, které trpí menstruačními bolestmi, jistě ocení jeho pozitivní účinky při zmirňování křečí. Zázvor ve formě čaje může pomoci i při redukci stresu a navození lepší nálady. Osvěžuje a uklidňuje.

Hrušky obsahují kromě vitamínů

 

Na civilizační choroby

 

Díky obsahu aminokyselin a množství minerálních látek pomáhá zlepšit celkovou imunitu a působí jako prevence před vznikem závažných civilizačních chorob.

Zázvor „umí“ blokovat usazování tukových sedimentů v tepnách a pomáhá snižovat cholesterol v krvi. Jeho dlouhodobé užívání může omezit riziko vzniku mrtvice.

Je vhodný také pro zmirňování příznaků revmatoidní artritidy.

Používá se hlavně k léčbě nachlazení, v boji proti chřipce, používá se k posílení imunity. Podporuje také trávení a některé zdroje jej řadí i mezi přírodní afrodiziaka.

Příznaky respiračních nemocí zmírní zázvorový čaj nebo kapka zázvorové esence do zeleného čaje dvakrát denně.

Zázvor totiž:

 • má silné antibakteriální a protizánětlivé účinky
 • pomáhá při nevolnostech (cestovní, těhotenské, žaludeční) a migrénách
 • prohřeje celé tělo a má relaxační účinky
 • léčí rýmu a chřipku, působí preventivně
 • stimuluje krevní oběd
 • snižuje vysoký krevní tlak
 • snižuje cholesterol
 • redukuje váhu
 • uvolňuje křeče
 • posiluje imunitu
 • snižuje riziko mrtvice a infarktu
 • působí jako afrodiziakum

 

Hruška se zázvorem je ideální kombinace hlavně pro chladné období, kdy se popíjí teplý nálev. Lze jej však použít i v létě vychlazený, dokonce s přídavkem hruškového džusu, kolečkem citronu.

Tak nechte si chutnat.

 

[Celkem: 1    Průměr: 5/5]

Napsat komentář